Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o sporcie oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 3161).


Poseł Jerzy Borkowski:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałkini! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Twój Ruch mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie procedowanego dziś projektu ustawy o zmianie ustawy o sporcie oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, druk nr 3161.

    Po kilku latach obowiązywania ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym zasadne wydaje się dokonanie oceny jej funkcjonowania i wprowadzenie koniecznych zmian. Przy okazji określania obszarów, które powinny zostać poddane dyskusji, zwrócono się do organizacji będących w zakresie podmiotowym ustawy o wskazanie zagadnień, które ich zdaniem powinny zostać poddane weryfikacji. Organizacje te, kierując się dotychczasowymi doświadczeniami w zakresie stosowania ustawy o sporcie, skierowały do komisji szereg uwag, które następnie zostały poddane dalszej dyskusji i wpłynęły na kształt nowelizacji. Liczba opinii, które zostały przesłane do komisji, wskazuje również na ogromną potrzebę zweryfikowania niektórych postanowień ustawy stanowiących dla środowiska sportowego poważne utrudnienia w jego funkcjonowaniu.

    Przedstawiony projekt ustawy zakłada konieczne zmiany, takie jak m.in. uregulowanie dokonania wykreślenia wpisu z ewidencji uczniowskich klubów sportowych, ponieważ w chwili obecnej ustawa o sporcie nie zawiera normy odnoszącej się wprost do wykreślenia uczniowskiego klubu sportowego z ewidencji prowadzonej przez starostę. Kolejną zmianą proponowaną w projekcie ustawy jest wprowadzenie zmiany w art. 9, dotyczącej łączenia funkcji we władzach polskich związków sportowych. Artykuł 9 ust. 3 pkt 1 ustawy określa zakaz łączenia funkcji członka zarządu polskiego związku sportowego z funkcją w innych władzach tego związku. Oznacza to, że członkowie takich władz jak np. zarząd nie mogą być również delegatami na corocznym walnym zgromadzeniu delegatów. Tym samym przepisy ustawy uniemożliwiają członkom władz związku aktywne uczestnictwo w zebraniach, jak również ewentualne kandydowanie i wybieranie na kolejne kadencje władz w następnych wyborach.

    W obowiązującej ustawie w art. 29 ust. 4 przewidziane jest finansowanie opieki medycznej nad zawodnikami zakwalifikowanymi do kadry narodowej w sportach olimpijskich i paraolimpijskich z budżetu państwa, z części, której dysponentem jest minister właściwy ds. zdrowia. Wśród podmiotów objętych tą regulacją nie uwzględnia się jednak zawodników zakwalifikowanych do kadry narodowej w igrzyskach głuchych. Warto uznać równość podmiotów i dodać tych zawodników do grupy osób uprawnionych do korzystania z opieki medycznej określonej w art. 29 ust. 4. Rozwiązanie takie byłoby zgodne z jednym z podstawowych założeń sportu, jakim jest rywalizacja osób posiadających podobne uwarunkowania do uprawiania danej dyscypliny sportu. Niewątpliwie jednym z ważnych elementów niezbędnych do otworzenia sportowcom uczestniczącym w światowych igrzyskach głuchych odpowiednich warunków do reprezentowania Polski jest zapewnienie im dostępu do pomocy publicznej. Zwolnienie z podatku pozwoliłoby im na poprawę warunków do przygotowania się do zawodów tak wysokiej rangi.

    Warte poparcia są również przedstawione w projekcie ustawy propozycje wprowadzenia waloryzacji świadczeń olimpijskich na zasadach przewidzianych w art. 88 i art. 89 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. - a więc już bardzo dawno - o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie na podstawie art. 36 ustawy z dnia 25 czerwca 2009 r. o sporcie wypłacane jest tzw. świadczenie olimpijskie w wysokości dokładnie 2483,77 zł brutto. Wysokość świadczenia ustalona jest na podstawie kwoty bazowej dla członków korpusu służby cywilnej, której wysokość określa ustawa budżetowa na dany rok, z uwzględnieniem mnożnika kwoty bazowej w wysokości 1,32. Do tej pory świadczenie to było stałe i nie ulegało korekcie w zależności od zmieniającej się sytuacji w gospodarce narodowej, zmieniających się zarobków i kosztów utrzymania, wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Taka sytuacja powoduje, że świadczenia te tracą swoją wartość realną, ponieważ obniża się siła nabywcza pieniądza.

    Przedstawiony projekt zmiany ustawy o sporcie został opracowany w związku z koniecznością dokończenia procesu regulacji statusu prawnego Aeroklubu Polskiego, jego terenowych jednostek organizacyjnych oraz przynależności organizacyjnej osób fizycznych będących przez wiele lat członkami zwyczajnymi Aeroklubu Polskiego. Proponowana powyżej zmiana ustawy rozwiązuje opisany problem. Propozycja ogranicza się do uregulowania problemu działania Aeroklubu Polskiego, bowiem jest to jedyna z organizacji wskazanych wcześniej, która w sposób realny wykonuje zadania polskiego związku sportowego, jest członkiem międzynarodowej organizacji sportowej uznawanej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

    Klub Poselski Twój Ruch będzie głosował za przyjęciem powyższego projektu ustawy, zakładając zmiany ustawy o sporcie oraz ustawy o podatku dochodowym. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jerzy Borkowski - Wystąpienie z dnia 03 marca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Pierwsze czytanie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o sporcie oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych


205 wyświetleń

Zobacz także: