Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (druk nr 2606).


Poseł Jerzy Borkowski:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Poselskiego Twój Ruch mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie procedowanego rządowego projektu ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, druk nr 2606, którego celem jest poprawa warunków wykonywania działalności gospodarczej. Ma temu służyć, jak czytamy w przedłożonym projekcie, uproszczenie regulacji, redukcja niektórych obowiązków informacyjnych, doprecyzowanie zagadnień budzących wątpliwości, wsparcie inwestycji oraz podniesienie efektywności pracy, za czym już nieraz posłowie Klubu Poselskiego Twój Ruch optowali, między innymi przedkładając Wysokiej Izbie projekty ustaw ułatwiające wykonywanie działalności gospodarczej, które zwyczajowo, niestety, dzięki koalicji PO-PSL trafiały w pierwszym czytaniu do kosza. W projekcie ustawy zawarto ponad 40 rozwiązań z zakresu prawa gospodarczego. Ustawy te upraszczają wykonywanie działalności gospodarczej w różnych obszarach. Wprowadzenie krok po kroku kolejnych rozwiązań jest wynikiem przyjętej koncepcji doskonalenia regulacji gospodarczej na podstawie konkretnych problemów zidentyfikowanych w praktyce wykonywania działalności gospodarczej, co możemy przeczytać w uzasadnieniu tego projektu.

    Uważamy, że wprowadzenie rozwiązań o charakterze deregulacyjnym, uproszczeniowym jest pożądane zarówno z punktu widzenia rozwoju przedsiębiorczości, jak i rozwoju całej gospodarki. Przede wszystkim znoszenie barier administracyjnych, ograniczanie obowiązków informacyjnych bądź uproszczenie procedur administracyjnych jest efektywnym, często bezkosztowym sposobem na wyzwolenie mechanizmów rozwoju przedsiębiorstw. Uproszczenie regulacji procedur odciąży przedsiębiorstwa i ich pracowników od wykonywania niektórych zbędnych formalności administracyjnych, co w konsekwencji umożliwi zwiększenie efektywności gospodarowania posiadanymi zasobami i koncentrację na podstawowej działalności przedsiębiorcy. Dla gospodarki oznacza to wzmocnienie konkurencyjności i jej efektywności, co powinno wpłynąć pozytywnie na wzrost PKB.

    Niektóre rozwiązania przedstawione w projekcie ustawy, takie jak: zwolnienie z PIT wartości świadczenia z tytułu bezpłatnej pomocy prawnej udzielanej osobom niezamożnym, bardzo ważna rzecz dla polskich przedsiębiorców, którzy są mniej zamożni, potrafią uzyskać pomoc prawną, a osoba, która udzieli tej pomocy, nie będzie ponosiła konsekwencji podatkowych z tego tytułu; umożliwienie zachowania ważności orzeczenia lekarskiego przy zmianie pracodawcy, co w praktyce oznacza, że jeżeli pracownik zmieni pracę, nie będzie musiał przedstawiać nowego zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy, bo już takie posiada, otrzymał je w poprzednim zakładzie pracy; zniesienie obowiązku uzyskiwania potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego dla celów VAT; zwolnienie z podatku dochodowego wartości świadczenia dowozu do zakładu pracy transportem zbiorowym organizowanym przez pracodawcę; uproszczenie rozliczeń podatkowych, w przypadku gdy przyjmowanie zaliczek rejestrowane jest za pośrednictwem kasy rejestrującej, są godne poparcia i na pewno ułatwią wykonywanie działalności gospodarczej.

    W celu oceny wpływu niektórych z proponowanych rozwiązań na działalność małych i średnich przedsiębiorstw przeprowadzony został tak zwany test małych i średnich przedsiębiorstw. Zgodnie z programem ˝Lepsze regulacje 2015˝ celem testu małych i średnich przedsiębiorstw jest określenie bilansu wpływu istniejących i projektowanych regulacji: kosztów i korzyści przedsiębiorstw z wprowadzonych zmian, oszacowanie skutków dla małych i średnich przedsiębiorstw nowego lub istniejącego prawa i jego egzekwowania, zwrócenie szczególnej uwagi na konsekwencje nowych lub istniejących regulacji dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz przygotowanie propozycji legislacyjnych, których celem jest wyeliminowanie, zapobieżenie lub minimalizacja negatywnych skutków bezpośrednich lub ubocznych dla małych i średnich przedsiębiorstw w istniejących lub nowych aktach prawnych. Informacje wynikające z testu dla małych i średnich przedsiębiorstw można było przeczytać w ocenie skutków regulacji.

    Warto podkreślić, że w procedowanym projekcie ustawy uwzględniono zgłoszone przez partnerów społecznych uwagi do zmian w zakresie Kodeksu pracy dotyczące umożliwienia zachowania ważności, tak jak wspomniałem wcześniej, orzeczenia lekarskiego, a obecny kształt propozycji w tym zakresie uwzględnia dyskusję przeprowadzoną na konferencji uzgodnieniowej i sugestie podniesione przez Pracodawców RP.

    W zakresie zmian dotyczących podatku dochodowego odnośnie do uproszczenia rozliczeń podatkowych w przypadku zaliczek rejestrowanych za pomocą kasy rejestrującej i zapewnienia fakultatywności, a nie obligatoryjności nowego rozwiązania uwzględniono opinie przedstawione przez partnerów społecznych: między innymi przez Konfederację Lewiatan i Business Centre Club.

    W zakresie zmiany dotyczącej ustawy o ochronie danych osobowych w ślad za dyskusją na konferencji uzgodnieniowej zrezygnowano z wymogu wyższego wykształcenia w odniesieniu do administratorów bezpieczeństwa informacji. Uwaga ta była bardzo często podnoszona przez Fundację MŚP, NSZZ ˝Solidarność˝ oraz Konfederację Lewiatan. W zakresie zmian dotyczących ustawy o podatku akcyzowym uzgodniono, po konsultacji z Ministerstwem Finansów, niektóre uwagi zgłoszone przez partnerów społecznych, między innymi w odniesieniu do wiążącej informacji akcyzowej.

    W związku z powyższym posłowie Klubu Poselskiego Twój Ruch będą głosować za przyjęciem rządowego projektu ustawy, którego celem jest poprawa warunków wykonywania działalności gospodarczej, dlatego że zawsze zależy nam na rozwoju przedsiębiorczości, a co za tym idzie, na rozwoju gospodarczym i zmniejszeniu bezrobocia. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Jerzy Borkowski - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2014 roku.


231 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Jerzy Borkowski - Wystąpienie z dnia 18 lutego 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Borkowski - Wystąpienie z dnia 03 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Pierwsze czytanie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Borkowski - Wystąpienie z dnia 03 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy