Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

1 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druki nr 2149 i 2255).


Poseł Waldemar Pawlak:

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Projekt ustawy o zmianie ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego państwa, porządkuje wiele rozwiązań i uaktualnia te zapisy i regulacje, które są dzisiaj potrzebne. Chcę to podkreślić, nie wchodząc w szczegóły regulacji, bo na posiedzeniu komisji była dość powszechna zgoda co do generalnych zasad przyjętych w tym projekcie ustawy. Owszem, można jeszcze wprowadzać pewne poprawki czy doprecyzowania, ale warto w czasie tej dyskusji, kiedy mówimy o bezpieczeństwie energetycznym państwa, zasygnalizować też perspektywiczne możliwości.

    Otóż zgodnie z regulacjami europejskimi Agencja Rezerw Materiałowych przejmuje większą część rezerw niż dotychczas. Była swego czasu rozważana koncepcja, aby przeprowadzić bardzo proste rozdzielenie funkcji, to znaczy by Agencja Rezerw Materiałowych mogła w całości przechowywać rezerwy państwowe. Byłyby one wtedy pod kontrolą państwa i dostępne dla wszystkich uczestników rynku, a firmy, zamiast utrzymywać zapasy obowiązkowe, płaciłyby odpowiednią opłatę za utrzymywanie zapasów przez Agencję Rezerw Materiałowych. Sądzę, że w pewnej perspektywie, po doświadczeniach związanych z wdrażaniem tych rozwiązań i zwiększaniem zapasów, które będziemy mieli na podstawie tej ustawy, warto będzie rozważyć taką opcję.

    Druga sprawa to regulacje dotyczące utrzymywania zapasów na terenie krajów Unii Europejskiej. I tu, jeżeli chodzi o ropę naftową, takie możliwości są. Natomiast jeżeli chodzi o gaz, te możliwości Polska ma trochę większe. W kontekście sytuacji geopolitycznej i sytuacji związanej z Ukrainą warto rozważyć takie rozwiązanie w przyszłości, żeby można było utrzymywać zapasy ropy i gazu także na terenie krajów stowarzyszonych z Unią Europejską. Chcę podkreślić, że Ukraina przy granicy z Polską ma pojemności magazynowe na poziomie ok. 14 mld m3 gazu, to jest tyle, ile wynosi dwuroczny polski import. Jeżeli mówimy o współpracy, o pomocy, to wówczas ta współpraca opierałaby się także na realnych korzyściach, to znaczy płacimy za usługi, ale za usługi korzystne dla naszego kraju, bo możemy wtedy wykorzystać te pojemności magazynowe, które są tuż przy granicy z Polską.

    Warto się też zastanowić, czy w regulacjach europejskich nie rozszerzyć tych możliwości na zapasy ropy naftowej, tak żeby można było je przechowywać, może w jakiejś limitowanej części, także na terenie krajów stowarzyszonych. To jest dla Polski szczególnie ważne, bo moglibyśmy mówić w związku z tym o takiej praktycznej współpracy.

    Na zakończenie wspomnę jeszcze tylko, w kontekście choćby Ukrainy, że jeżeli mówimy o realnej pomocy, to ten kraj ma nadwyżkę możliwości produkcyjnych prądu elektrycznego na poziomie ok. 20 GW przy mocy zainstalowanej w Polsce na poziomie ok. trzydziestu kilku GW. Tak więc wybudowanie większych linii przesyłowych z Ukrainą mogłoby przyczynić się do znacznie większego bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu, a przy okazji płacilibyśmy nie w formie dotacji, które rozpływają się w czasie i przestrzeni, tylko płacilibyśmy za realne towary, które możemy uzyskać w ramach regionalnej współpracy.

    Kończąc, chcę podkreślić, że Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego będzie głosował za przyjęciem tego projektu ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Waldemar Pawlak - Wystąpienie z dnia 23 kwietnia 2014 roku.


53 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:







Poseł Waldemar Pawlak - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o Radzie Dialogu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Pawlak - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o kształtowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Pawlak - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Pawlak - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Pawlak - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o: - senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy -...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy