Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (druki nr 1576 i 2150).


Poseł Jerzy Borkowski:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałkini! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu Twój Ruch wobec sprawozdania Komisji Nadzwyczajnej o projekcie ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, czyli tzw. ustawy deregulacyjnej. Chcę podkreślić, że Twój Ruch opowiada się za jak najszerszym otwarciem dostępu do zawodów regulowanych, za deregulacją tych zawodów. Nieakceptowalna jest dla nas sytuacja, w której młodzi, wykształceni ludzie, których widzimy tu na trybunach, nie mogą znaleźć pracy, ponieważ jedna czy druga korporacja zawodowa w nieuzasadniony sposób blokuje możliwość wykonywania niektórych zawodów.

    Uważamy, iż o tym, czy ktoś jest dobrym specjalistą w swojej dziedzinie, czy nie, powinni co do zasady decydować klienci, nie powinny zaś decydować o tym samorządy zawodowe. W naszej ocenie deregulacja wiąże się z tym, iż więcej osób będzie miało szansę wykonywać określony zawód, co siłą rzeczy oznacza, iż powstanie więcej miejsc pracy. Ponadto im więcej osób wykonuje jeden zawód, tym niższe są ceny usług świadczonych przez specjalistów z danej dziedziny, co jest istotne z punktu widzenia osób korzystających ze specjalistycznych usług. Twój Ruch jest więc za jak najszerszą deregulacją. Trudno wszakże, abyśmy sprzeciwiali się projektom służącym obniżeniu cen usług i zwiększeniu liczby miejsc pracy na naszym polskim rynku.

    Niestety, muszę stwierdzić, iż omawiany dziś rządowy projekt w wersji przyjętej przez Komisję Nadzwyczajną jest głęboko rozczarowujący. Wbrew zapowiedziom rządu, Ministerstwa Sprawiedliwości, zamiast projektu dotyczącego wielkiej deregulacji otrzymaliśmy projekt, który w dużej mierze jest wielką fikcją. Proponowane zmiany, choć idą w dobrym kierunku, mają charakter jedynie kosmetyczny. W uzasadnieniu do projektu rządowego mogliśmy przeczytać, iż rząd dokonuje deregulacji 91 zawodów, jednak analizując zaproponowane rozwiązania, aż trudno nie przypomnieć słów brytyjskiego premiera Benjamina Disraeliego, który stwierdził, iż istnieją trzy rodzaje kłamstwa: kłamstwo zwykłe, kłamstwo wierutne i statystyka. Wszystko wskazuje bowiem na to, iż projekt rządowy nie służy zniesieniu prawdziwych barier w dostępie do zawodów regulowanych, ale podbijaniu statystyk, aby rządowi specjaliści od PR mogli pochwalić się wątpliwym sukcesem.

    Przyjrzyjmy się więc bliżej liście deregulowanych zawodów. Znajdziemy na niej 7 zawodów związanych z obsługą metra. Są to takie zawody, cytuję: dyspozytor ruchu metra, dyżurny ruchu i stacji metra, manewrowy metra, monter urządzeń sterowania ruchem pociągów metra, monter urządzeń zdalnego sterowania i kontroli dyspozytorskiej metra, prowadzący pociągi metra, prowadzący pociągi pomocnicze metra. Nie wiem, czy strona rządowa zauważyła, że w całej Polsce mamy tylko jedną linię metra. Deregulujemy więc 7 zawodów wykonywanych łącznie przez kilkadziesiąt osób. Poza tym deregulacja polega w tym przypadku tylko i wyłącznie na przeniesieniu przepisu z jednego aktu normatywnego do innego. Czy zawód dyspozytora metra jest równie atrakcyjny jak zawód adwokata czy notariusza, w przypadku których, jak pamiętamy, deregulacja miała jedynie charakter prowizoryczny?

    Weźmy jednak inny przykład. Rząd najwyraźniej stwierdził, iż dziś młodym ludziom brakuje dostępu do zawodu nurka. Swoją drogą zawód nurka policzono jako 8 odrębnych zawodów. Mamy bowiem zawód nurka nr 1, zawód nurka nr 2 i tak dalej, i tak dalej. Długo można by jeszcze wymieniać tego rodzaju przykłady podbijania statystyki przez rząd, jednak nawet w przypadku trzech czy czterech zawodów, w przypadku których rząd naprawdę podjął się zadania deregulacji, zmiany są w gruncie rzeczy niewielkie.

    Weźmy przykład zawodu biegłego rewidenta. W projekcie zaproponowano, by istniała możliwość zwolnienia z egzaminu na biegłego rewidenta w przypadku osób posiadających praktykę zawodową. Problem w tym, iż wymagany okres praktyki musiałby wynosić 15 lat. Wątpię, czy w całym kraju choć jedna osoba skorzystałaby z tej zmiany.

    (Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Tomasz Grzeszczak)

    Twój Ruch jest głęboko rozczarowany tym, jak niewielkie udogodnienia zaproponowano w sprawozdaniu komisji. Oczywiście poprzemy proponowany projekt ustawy w myśl zasady, że lepsza nawet znikoma zmiana niż żadna. Niemniej jednak z dużym sceptycyzmem podchodzimy do przedłożonego przez komisję projektu i oczywiście zgłaszamy szereg poprawek służących rozszerzeniu deregulacji zawodów. Po uwzględnieniu naszych poprawek ewentualnie poprzemy zmiany proponowane przez komisję deregulacyjną. Dziękuję bardzo.

    Przekazuję na ręce pani marszałkini nasze poprawki. Przepraszam, na ręce pana marszałka.



Poseł Jerzy Borkowski - Wystąpienie z dnia 12 marca 2014 roku.


186 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Jerzy Borkowski - Wystąpienie z dnia 18 lutego 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Borkowski - Wystąpienie z dnia 03 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Pierwsze czytanie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Borkowski - Wystąpienie z dnia 03 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy