Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

19 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (druk nr 2020).


Poseł Jerzy Borkowski:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Mam zaszczyt w imieniu Twojego Ruchu przedstawić stanowisko klubu odnośnie do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, zawartego w druku sejmowym nr 2020.

    Omawiany...

    (Głos z sali: Czyjego?)

    Mojego ruchu, panie pośle.

    Omawiany poselski projekt ma na celu znowelizować ustawę o podatku akcyzowym. Głównym zamiarem projektodawców ma być wprowadzenie systemu uzyskiwania zaświadczeń dla potencjalnych nabywców wyrobów akcyzowych, pozwalających im tym samym na nabywanie ich z obniżoną stawką akcyzy. Zmiany te są argumentowane małą efektywnością i skomplikowaniem przepisów w obecnej formie. Według projektu takie zaświadczenia powinny być wydawane nabywcom, którzy są zainteresowani wykorzystywaniem oleju napędowego do celów opałowych. Wydawcą takiego zaświadczenia byłby natomiast organ podatkowy na podstawie odpowiedniego oświadczenia.

    Pomysłodawcy projektu ustawy wskazują także, że obowiązujące dziś przepisy uzależniają zastosowanie obniżonej stawki akcyzy od spełnienia skomplikowanych warunków. Sprzedawcom wymieniają przy tym takie warunki, jak między innymi odbiór zaświadczenia od nabywcy oraz przekazywanie do organu celnego comiesięcznych zestawień tych oświadczeń. Niedopełnienie tego obowiązku powoduje natomiast nałożenie na sprzedającego określonych sankcji, takich jak zastosowanie podwyższonej stawki akcyzy. Według uzasadnienia do tego projektu wysokość takiej kary jest jednym z głównych elementów świadczących o konieczności wprowadzenia proponowanych przez nich zmian.

    Zgodnie z zapisami nowelizacji ustawy organy podatkowe będą mogły kontrolować nabywców, którym wydali zezwolenia, pod kątem prawidłowości stosowania wyrobów zakupionych przez nich z zastosowaniem niższej stawki akcyzowej. Tak więc sprzedawcy takich wyrobów nie będą musieli już tego sami kontrolować.

    W zamyśle projektodawców tejże ustawy wprowadzone zmiany mają przyczynić się do wsparcia polskich przedsiębiorców poprzez ułatwienie im obrotu wyrobami akcyzowymi do celów opałowych. Według proponowanych zmian ciężar pilnowania prawidłowości spadnie tym samym na organy kontroli skarbowej już przy weryfikacji wniosku nabywcy o wydanie zaświadczenia; zwolni się tym samym z tego obowiązku sprzedawców.

    Projekt zawiera niestety wiele braków merytorycznych i niedoprecyzowań, które trzeba będzie doprecyzować w dalszych pracach komisji. Jednak brakiem nie do przyjęcia jest zlikwidowanie przez wnioskodawców przepisów o stosowaniu odpowiednich kar. Taka depenalizacja w tych przepisach okazać się może otwarciem szeroko furtki dla wszelkich mafii paliwowych - i tu jest ryzyko, tak że trzeba na pewno będzie to doprecyzować, panie pośle - które notabene mogą być bezkarne wobec prawa i działać bezkarnie.

    Także prokurator generalny w opiniach do projektu wskazuje projektodawcom, że zaniechanie stosowania kar jest błędem. Dodatkowo wskazuje, że rezygnacja z oświadczeń doprowadzić może do wzrostu oszustw podatkowych, za które nie będzie można odpowiednio karać. Z naszej strony nie będzie zgody na bezkarność, to nie znaczy, że nie można nad tym projektem pracować.

    Według zamysłu projektodawców wprowadzone w projekcie zmiany mają na celu poprawę sytuacji w opodatkowaniu akcyzą wyrobów opałowych. Uprawnienia do niższej stawki akcyzy mają być zawarte w odpowiednim zaświadczeniu wydawanym przez organ podatkowy nabywcom zainteresowanym wykorzystywaniem oleju do celów opałowych. Sprzedawcy w dalszym ciągu będą musieli rejestrować odebrane zaświadczenia i informacje o sprzedaży wyrobów o niższej akcyzie, ale nie będą musieli już weryfikować sposobu wykorzystywania oleju przez nabywców. Ten obowiązek spadnie na organy podatkowe, które mogą zająć się odpowiednią kontrolą, bo taka jest w zasadzie ich rola.

    Z tymi założeniami i dążeniami do redukcji ograniczeń formalnych przy obrocie paliwami opałowymi jak najbardziej się zgadzamy, jednak nie do przyjęcia dla nas jest pominięcie w projekcie aspektów zabezpieczających podstawowe prawa podatkowe i karne za możliwe przewinienia skarbowe.

    Twój Ruch godzi się na dalsze kontynuowanie prac nad projektem w komisjach sejmowych. Dalsze poparcie przepisów tego projektu będzie zależało od tego, czy dopracowaniu ulegną przepisy projektu ustawy w zakresie penalizacji i odpowiedniej kontroli przestrzegania prawa. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jerzy Borkowski - Wystąpienie z dnia 06 lutego 2014 roku.


155 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Jerzy Borkowski - Wystąpienie z dnia 18 lutego 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Borkowski - Wystąpienie z dnia 03 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Pierwsze czytanie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Borkowski - Wystąpienie z dnia 03 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy