Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

17 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług (druk nr 2065).


Poseł Jerzy Borkowski:

    Dziękuję bardzo.

    Szanowna Pani Marszałkini! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Mam zaszczyt w imieniu Twojego Ruchu przedstawić stanowisko wobec projektu ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług, wraz z projektem aktu wykonawczego, zawartego w druku sejmowym nr 2065.

    Według obowiązującego prawa przepisy dotyczące tematyki ustawy znajdują się w ustawie z dnia 5 lipca 2001 r. Obowiązująca ustawa, która po przyjęciu nowej ustawy zostałaby uchylona, zawiera m.in. przepisy o swobodnym ustalaniu ceny między stronami umów, o możliwości ustanowienia przez rząd urzędowych cen dla wybranych produktów, a także prawo określenia przez samorząd terytorialny ceny za usługi zbiorowego transportu publicznego. Przepisy aktualnej ustawy nie mają jednak już dziś w pełni praktycznego zastosowania. W związku z tym proponowane są odpowiednie zmiany w postaci uporządkowania i przeniesienia wspomnianych wcześniej uprawnień do ustaw dla nich przedmiotowo właściwych. Odpowiednie zmiany dotyczące możliwości ustalania cen przez rząd zostałyby wprowadzone do ustawy z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej, ustawy z dnia 21 czerwca 2002 r. o stanie wyjątkowym oraz ustawy z dnia 29 sierpnia 2002 r. o stanie wojennym oraz o kompetencjach naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych i zasadach jego podległości konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej. Takie podejście pozwoli uporządkować kwestię, w której rząd będzie mógł pozwolić sobie na tak głęboką ingerencję w wolny rynek, jakim byłoby odgórne narzucanie cen. Natomiast zmiany dotyczące uprawnień jednostek samorządu terytorialnego zostałyby wprowadzone do ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym.

    Przechodząc do głównego elementu, którego będzie dotyczyć nowa ustawa - dzisiejszy stan prawny osobno reguluje kwestię bezpośredniego oznaczenia produktu poprzez umieszczenie na nim ceny oraz kwestię uwidocznienia cen poprzez umieszczenie ich na przykład na ogólnie widocznej wywieszce. Obowiązująca ustawa nie przewiduje także możliwości stałego zaniechania tego obowiązku, przez co w realiach występują trudności z oznaczeniem cen na niektórych produktach. W związku z brakiem takiej możliwości minister finansów musi wydawać rozporządzenia pozwalające na czasowe zwolnienia z tego obowiązku. Proponowane w ustawie zmiany mają zlikwidować tę absurdalną sytuację i na stałe zwolnić przedsiębiorców z obowiązku takiego oznaczenia dla produktów tam, gdzie nie ma takiej możliwości lub nie ma to znaczenia dla konsumentów.

    W nowej ustawie zlikwidowany zostanie także obowiązek tzw. metkowania każdego towaru. Pozwoli to zmniejszyć obciążenie pracowników, którzy zobowiązani są do metkowania każdego opakowania produktu. Również pozwoli to na oszczędności u przedsiębiorców, którzy nie będą musieli ponosić kosztów takiej operacji. W związku z większą swobodą dla przedsiębiorców w tym zakresie projektodawcy ustawy proponują zwiększenie kar pieniężnych za niewywiązywanie się z obowiązku odpowiedniego informowania o cenie produktów i usług. Przepisy projektu ustawy przewidują także taką możliwość, że w przypadku sporu między konsumentem a sprzedawcą odnośnie do wątpliwości co do ceny oferowanego produktu konsument będzie miał prawo domagać się sprzedaży po cenie dla niego korzystniejszej.

    Do projektu ustawy wnioskodawcy załączają także projekt odpowiedniego rozporządzenia ministra gospodarki dotyczącego odpowiedniego uwidoczniania cen towarów i usług. Dokument ten obejmuje obowiązki informacyjne zgodne z ustawą, które muszą spełniać sprzedający. Podstawową formą przewidzianą w rozporządzeniu jest wywieszka, na której powinny widnieć takie informacje czy dane, jak: cena, cena jednostkowa, jednostka miary oraz nazwa oferowanego produktu. Rozporządzenie zawiera także określony katalog towarów, wobec których nie ma konieczności stosowania obowiązku prezentacji ceny jednostkowej.

    Twój Ruch popiera tego typu zmiany zmierzające do ograniczenia obciążeń dla przedsiębiorców, dlatego będzie głosował za skierowaniem tego projektu ustawy do dalszych prac w komisjach. Dziękuję bardzo.



Poseł Jerzy Borkowski - Wystąpienie z dnia 06 lutego 2014 roku.


191 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Jerzy Borkowski - Wystąpienie z dnia 18 lutego 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Borkowski - Wystąpienie z dnia 03 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Pierwsze czytanie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Borkowski - Wystąpienie z dnia 03 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy