Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie przedstawionego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o zgromadzeniach (druk nr 2023).


Poseł Tomasz Lenz:

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Debatujemy dzisiaj o zmianie ustawy Prawo o zgromadzeniach. Jak zwykle przy tego rodzaju projektach obecnych jest sporo emocji. Z ust jednego z parlamentarzystów padły słowa nawiązujące do obecnej sytuacji w Kijowie. Jest to rzeczywiście bardzo przewrotna argumentacja. Chyba nikt nie zwraca uwagi na to, że w Kijowie to właśnie władza się chowa, nie wiadomo, kto dzisiaj i wczoraj strzelał do ludzi, chodzi tu o ludzi ukrytych, snajperów. Funkcjonariusze Berkutu są ukryci pod wielkimi hełmami, zasłaniają swoje twarze. Ci, którzy mają złe intencje, są wrodzy demokracji, niechętni debacie publicznej, wymianie poglądów, chowają się. Przypomnę parlamentarzystom, którzy bardzo często dyskutowali o historii Polski, z którymi szukaliśmy winnych wielu złych wydarzeń w historii naszego narodu z lat 70. i 80., że władza, tak samo jak na Ukrainie, ta zła władza chce ukryć swoje intencje i chowa się, maskuje. W związku z tym nie rozumiem w ogóle argumentów osób, które bronią tych, którzy chcą coś schować i ukryć. Przecież w kominiarce dokonuje się rabunków na banki, gwałci, kradnie. Kto, mając dobre, uczciwe, przyzwoite zamiary, chce zakryć swoją twarz, ukryć tożsamość i intencje? Przecież wszyscy, którzy uczestniczą w debacie publicznej, chcą jawnie przedstawiać swoje poglądy. Dzisiaj mamy sytuację, w której w wielu miejscach w Polsce, na stadionach, o czym mówił pan poseł Kłopotek, czy na ulicach Warszawy i nie tylko, dochodzi do zdarzeń, w których po prostu bandyci zasłaniają swoje twarze, a parlamentarzyści, którzy biorą udział w debacie publicznej, bardzo często ostro spierają się, mają różne poglądy, mówią: przyjmijmy prawo, zostawmy prawo, tak aby taka sytuacja nadal miała miejsce.

    Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska będzie popierał te zmiany. Chcę zwrócić uwagę, szanowni państwo, że 11 listopada ubiegłego roku, zacytuję tu tutaj informację prasową: W 95. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości ulicami stolicy przeszedł prowadzony przez Bronisława Komorowskiego marsz ˝Razem dla Niepodległej˝. Kilka godzin później ruszył Marsz Niepodległości. W jego trakcie m.in. spłonęła budka strażnicza przy rosyjskiej ambasadzie. Zgromadzenie zdelegalizowano. Wielu agresorów w tłumie miało zasłonięte twarze. Dzień później Rosja przekazała Polsce stanowczy protest z powodu burd przed ambasadą. Zażądała oficjalnych przeprosin i naprawienia szkód. Polskie MSZ wyraziło głębokie ubolewanie w związku z tym incydentem. Za absolutnie skandaliczne wydarzenia przeprosił Rosję także prezydent Komorowski. Wiem, że to budzi uśmiechy na sali, bo Ruskim dowaliliśmy, tak? Bo ambasadę rosyjską się podpaliło. Super. Niech się pan śmieje, panie pośle. Naprawdę, nie ma nic bardziej niemądrego. Bo skoro dzisiaj podpala się ambasadę rosyjską, to dlaczego by podczas następnej demonstracji nie podpalić ambasady niemieckiej czy ambasady innego kraju. Ktoś sobie może przypomni o zatargu o Zaolzie z Czechami. Podpalmy ambasadę czeską. Gdzie jest tu zdrowy rozsądek?

    W parlamencie? Tu powinniśmy dyskutować o tym, przekonywać do tego, że wszystko musi być jawne, transparentne. Dzięki temu istnieje parlament, debata publiczna, wymiana poglądów. Ktoś, kto zasłania twarz - jeszcze raz to powtórzę - chce ukryć swoje poglądy i intencje. Dlatego uważam, że należy poprzeć ten projekt i dać szansę policji, służbom, aby chroniły tych, którzy chcą demonstrować legalnie, otwarcie, uczciwie, nie bojąc się tego, co chcą na danej demonstracji zrobić i podczas danej imprezy powiedzieć.

    Klub Platforma Obywatelska zagłosuje za przyjęciem projektu prezydenta Komorowskiego. Dziękuję bardzo. (Oklaski)Poseł Tomasz Lenz - Wystąpienie z dnia 22 stycznia 2014 roku.


216 wyświetleń

Zobacz także:
Zobacz także:

Poseł Tomasz Lenz - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Informacja bieżąca w sprawie zamierzeń rządu w zakresie pomocy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Lenz - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Lenz - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o powiecie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy