Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

1 i 2 punkt porządku dziennego:  1. Informacja prezesa Rady Ministrów na temat wyników negocjacji w sprawie wieloletnich ram finansowych na lata 2014-2020.
  2. Sprawozdanie Komisji do Spraw Unii Europejskiej, Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Traktatu o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Walutowej pomiędzy Królestwem Belgii, Republiką Bułgarii, Królestwem Danii, Republiką Federalną Niemiec, Republiką Estońską, Irlandią, Republiką Grecką, Królestwem Hiszpanii, Republiką Francuską, Republiką Włoską, Republiką Cypryjską, Republiką Łotewską, Republiką Litewską, Wielkim Księstwem Luksemburga, Węgrami, Maltą, Królestwem Niderlandów, Republiką Austrii, Rzecząpospolitą Polską, Republiką Portugalską, Rumunią, Republiką Słowenii, Republiką Słowacką, Republiką Finlandii i Królestwem Szwecji, sporządzonego w Brukseli dnia 2 marca 2012 r. (druk nr 961 i 999).


Poseł Tomasz Lenz:

    Pani Marszałek! Usta PiS-u, poseł Szczerski w czasie swojego wystąpienia, szanowni państwo, co tu dużo mówić, regularnie dzisiaj obrażał swoją inteligencję, o której tu, w Sejmie, tak bywa, mamy nawet niekiedy wysokie zdanie. Ale widać usta PiS-u miały dzisiaj wyjątkowo zły dzień. Bo to, że ktoś obraża własną inteligencję, to jest jego prywatna sprawa. Jeśli jednak ktoś obraża inteligencję Polaków, to akurat w przypadku niewątpliwego sukcesu, jakim jest przyjęcie takiego właśnie budżetu Unii Europejskiej dla Polski, jest to po prostu narażanie się na śmieszność. Śmieje się dzisiaj z PiS-u, jak wykazują badania, większość Polaków. Bo Polacy zacierają ręce, myśląc, jak mądrze i efektywnie wydać euro do 2020 r., a Prawo i Sprawiedliwość wyciera nerwowo ręce o spodnie, nie wiedząc, jak by tu, nawet kosztem zdrowego rozsądku, wmówić ludziom, że sukces to porażka.

    Jakich to figur retorycznych i określeń użyły usta PiS-u w dniu dzisiejszym, by zwrócić uwagę na swoje wątpliwe argumenty: przekuć nadmuchany balon, peerelowska propaganda, loteria zdrapki. Efektowne, bardzo literackie, ale na szczęście nie zmniejszy to już wynegocjowanych przez Donalda Tuska środków dla Polski. Nawet przedstawiona przez usta PiS-u matematyka jest kolejnym argumentem na to, by wprowadzić dzieci 6-letnie do szkół, proszę państwa, ponieważ braki edukacyjne, jeśli chodzi o dodawanie, jak widać w wyliczankach PiS-u, sięgają chyba podstawówki.

    Szanowni Państwo! Gdyby żył znany reżyser Alfred Hitchcock, to uważam, że zatrudniłby chyba cały klub PiS-u jako swoich konsultantów. Bo nikt tak jak wy, szanowni państwo, nie potrafi straszyć ludzi.

    (Poseł Andrzej Duda: Was zatrudniłby Monty Python.)

    Z debaty politycznej i wymiany poglądów potraficie uczynić seans strachu, który tak naprawdę wam zagląda w oczy, bo Polacy, dzięki między innymi nowemu budżetowi Unii Europejskiej, patrzą w przyszłość z nadzieją mimo trudnych czasów i kryzysu w Europie. Usta PiS-u, szanowni państwo, chciały też dodać sobie nieco świeżości, może poszukać kontaktu z młodym elektoratem, no i pan poseł Szczerski użył określenia, na które chyba nikt nie pozwoliłby sobie, zszedł na poziom dość niski, używając określenia: Tusk nie kuma bazy. Szanowni państwo, to jest poważna debata, ale skoro już mamy spróbować zejść do poziomu, jaki w dniu dzisiejszym prezentuje poseł Szczerski - może się nie da, ale spróbujmy - to może zapytajmy w ten sposób: Jaki kum napisał panu to dzisiejsze żabie kumkanie? To jest mniej więcej taki poziom. Grubo? Wiem, że może się państwu nie podobać. Ale jak widzą państwo, broń jest obusieczna. Schodzenie w czasie debaty traktującej o tak poważnych sprawach do takiego poziomu sprowadza posła Szczerskiego i debatę właśnie do takich... zmusza do używania takich właśnie argumentów.

    Usta PiS-u, szanowni państwo, straszą też, że zabierzemy Polakom walutę. Nie zamierzamy, mówię tu do klubu PiS, wracać do gospodarki wymiennej. Waluta w portfelu Polki i Polaka będzie na pewno. Pytanie tylko, jaka. To także zależy od inteligencji pana Szczerskiego, a nie tylko emocji, którym dał się dzisiaj ponieść.

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Niech pan przestanie go wytykać, przezywać. Pan nie umie mówić normalnie?)

    Pani poseł...

    (Głos z sali: Usta PiS-u...)

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Niech pan przestanie, nie ma go tu.)

    ...pani pozwoli, że...

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Przestanie go pan obrażać?)

    Ja nie obrażam, polemizuję.


Poseł Tomasz Lenz:

    Pani poseł, jak pani widzi, nie tylko pani potrafi zainteresować salę.

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: To niech pan po prostu mówi do rzeczy, a nie...)

    Chcemy, żeby waluta, którą przyjmiemy, podnosiła w Polsce poziom życia i dawała Polsce silniejszą pozycję na kontynencie. Jaka to będzie waluta, czeka nas w tej sprawie debata. Jeśli euro, to będziemy o tym rozmawiać, a nie urządzać seanse strachu i mówić: nie, bo nie.

    Pan Szczerski przeszedł sam siebie, gdy usta PiS-u stwierdziły, że, uwaga, Unia Europejska ratuje się kosztem Polski. Jak skomentować tak nieszczęsną wypowiedź, szanowni państwo? Jako komentarz przywołam, jak się dzisiaj okazało, ulubionego filmowego bohatera pana posła. Forrest Gump - Szczerski run! Skoro Forrest Gump jest też bohaterem Donalda Tuska, pan poseł Szczerski potrafił i pozwolił sobie porównywać się do pana premiera. Usta PiS-u zakończyły swoje wystąpienie, gromko skandując: basta. Rzeczywiście, szanowni państwo, koledzy z PiS-u, panie Szczerski, dosyć tej demagogii i straszenia Polaków, czas iść po prostu pod zimny prysznic. Dziękuję bardzo. (Oklaski)Poseł Tomasz Lenz - Wystąpienie z dnia 19 lutego 2013 roku.


101 wyświetleń

Zobacz także:
Zobacz także:

Poseł Tomasz Lenz - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Informacja bieżąca w sprawie zamierzeń rządu w zakresie pomocy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Lenz - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Lenz - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o powiecie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy