Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Informacja bieżąca.


Poseł Tomasz Lenz:

    Dziękuję, panie marszałku.

    Przedstawiono już tutaj wiele opinii i uwag dotyczących kwestii związanych z zapobieganiem bezrobociu wśród młodzieży i sytuacji, jaką polska młodzież, ale także europejska młodzież ma na rynku pracy. Oprócz wielu demagogicznych wystąpień, które miały miejsce, padły też racjonalne pytania, więc mam nadzieję, że przedstawiciele rządu udzielą nam ważnych, jak myślę, odpowiedzi, które będą także odpowiadały potrzebom rynku pracy.

    Chcę zwrócić uwagę, że bardzo często powtarzane w polskim parlamencie opinie o wyjeżdżaniu młodych ludzi za granicę na studia czy do pracy są prawdziwe, ale jednocześnie pokazują one, że nie rozumiemy, na czym polega idea Unii Europejskiej. Otóż z każdego kraju Unii Europejskiej młodzi ludzie wyjeżdżają na studia i do pracy w innych krajach Unii Europejskiej. Gdyby państwo przejrzeli statystyki wielu krajów Unii Europejskiej, zauważyliby zapewne, że młodzi ludzie, szukając swojej szansy, uczą się języków, chcą zdobyć nowe kompetencje, zdobywa licencjaty, kończyć studia i jeżdżą po różnych krajach Unii Europejskiej. Jest to pewien standard. Po to też wstąpiliśmy do Unii Europejskiej. Tak więc zwracam uwagę na to, że argument, że młodzi kończą studia czy uczą się, mają stypendia i wyjeżdżają, jest po prostu nietrafny, bo to jest naturalna rzecz, jeżeli chce się nauczyć języka czy zdobyć dodatkowe kwalifikacje.

    (Poseł Zbigniew Babalski: U nas wyjeżdżają z przymusu.)

    Szanowni państwo, rzeczywiście na rynku pracy dla młodych ludzi sytuacja w Europie jest bardzo zła. I chcę zwrócić uwagę tym z państwa, którzy tak mocno atakują polski rząd, że jeżeli chodzi o bezrobocie, to rynek pracy dla młodych ludzi jest u nas trudny, ale w Hiszpanii, Grecji, Słowacji, Litwie, Włoszech, Portugalii czy Irlandii, co sobie wynotowałem, jest znacznie, znacznie gorzej i chciałbym, żebyście też na to zwrócili uwagę, że ministerstwo, że rząd przygotował projekty i realizuje projekty także dla młodzieży, zapobiegając bezrobociu.

    Chcę zadać pytanie. Jakie kolejne działania, jakie kolejne projekty, które będą pomagały młodym ludziom szukać pracy, zdobywać kwalifikacje (Dzwonek), aby tę pracę mieli i ją wykonywali, będzie rząd przygotowywał w najbliższym czasie? Jaką przewiduje sytuację na rynku pracy młodzieży w najbliższym latach? Dziękuję bardzo.



Poseł Tomasz Lenz - Wystąpienie z dnia 07 lutego 2013 roku.


108 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Tomasz Lenz - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Informacja bieżąca w sprawie zamierzeń rządu w zakresie pomocy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Lenz - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Lenz - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o powiecie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy