Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

17 punkt porządku dziennego:


Informacja ministra spraw zagranicznych o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2014 roku.


Poseł Tomasz Lenz:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! W dzisiejszej debacie padło wiele krytycznych opinii wobec polityki zagranicznej w ostatnich latach, natomiast niektóre wypowiedzi, jak wiemy, wzbudzały wiele emocji na tej sali. Trudno nie odnieść się do faktu, że krytykowanie prowadzenia polityki przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych na Ukrainie i na Wschodzie stoi w absolutnej sprzeczności z dotychczasową sytuacją, którą Prawo i Sprawiedliwość co roku opisywało podczas debat o polityce zagranicznej w poprzednich kadencjach.

    Przypomnę, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości, a byliśmy świadkiem takich wypowiedzi, wieszali psy, krytykowali i byli przeciwko wprowadzaniu projektu Partnerstwa Wschodniego, uważając, że jest to projekt nieefektywny, niepotrzebny. Może dlatego że projekt Partnerstwa Wschodniego nie był waszym projektem? Dzisiaj śmiejecie się, krytykujecie fakt prowadzenia tego projektu, a jednocześnie w czasie waszych dwuletnich rządów po prostu nie mieliście pomysłu na to, w jaki sposób Białoruś, Ukrainę, Azerbejdżan, Armenię, Gruzję i Mołdawię wciągać do Unii Europejskiej, dawać im szansę i podawać im rękę.

    Co by się dzisiaj działo, gdyby nie projekt Partnerstwa Wschodniego, z Mołdawią? Czy byłaby szansa wprowadzenia ruchu bezwizowego dla Mołdawian, gdyby nie ten projekt? Nie byłoby takiej możliwości. W tak dramatycznych okolicznościach, które zachodzą na Ukrainie, przynajmniej teraz Unia Europejska nagle i w sposób zdecydowany wyciągnęła rękę do Mołdawian, dając im znak. Chcemy, aby państwa Partnerstwa Wschodniego miały wsparcie Unii Europejskiej i aby była w przyszłości szansa stabilizowania tych krajów, pójścia w kierunku demokracji, w kierunku wolnego rynku i dania szans bycia partnerem dla Unii Europejskiej, a w przyszłości może także członkiem Unii Europejskiej.

    Dzisiaj w czasie tej debaty - niestety mamy niewiele czasu, żeby o tym mówić - padło wiele słów demagogicznych, o czym już wielokrotnie mówiliśmy na tej sali. Chcę zwrócić uwagę, że w pierwszym wystąpieniu, jakie miało miejsce na tej sali, poseł Waszczykowski, który miał, jak rozumiem, przedstawić clou programu Prawa i Sprawiedliwości w zakresie polityki zagranicznej, mówił o rzeczach kompletnie nieistotnych, a jedyne, na co sala zwróciła uwagę, przynajmniej w tej części opozycji, to jest to, co teraz przypomnę i zacytuję. Pan poseł Waszczykowski zaproponował, że w ramach równowagi dla budowania wpływów Unii Europejskiej w Polsce i budowania polityki zagranicznej na kontynencie proponuje, cytuję, oś Gdańsk - Stambuł. Jeżeli ktoś na to nie zwrócił uwagi... Zwrócili panowie uwagę.

    (Poseł Andrzej Rozenek: Wielka żenada.)

    Panowie, co wy macie do zaproponowania Polsce w polityce zagranicznej? Gdzie jest pan kolega prezes Kaczyński?

    (Poseł Zbigniew Girzyński: Tomek, to nie jest twój kolega.)

    Pan używał, panie pośle... Nie będę podawał nazwiska.

    (Głos z sali: Będzie prostował.)

    Pan mówił, panie pośle, bardzo często słowa ˝skandal˝ i ˝hańba˝. To słowami ˝skandal˝ i ˝hańba˝ chcę nazwać fakt, że kiedy na Ukrainie giną ludzie, kiedy Federacja Rosyjska wysyła bandytów, kiedy destabilizuje się na Ukrainie miasta, kiedy wprowadza się niepokój, który zagraża naszemu krajowi, prezes Kaczyński jedzie na wyborczą wycieczkę w kraj (Oklaski) i nie bierze udziału w debacie, w której mamy mówić o bezpieczeństwie Polski, bezpieczeństwie Unii Europejskiej i sytuacji u naszych wschodnich granic, bo dla niego ważniejszy jest interes polityczny, bo jest w stanie ugrać parę głosów. A jak trzeba było pojechać na Majdan, zrobić sobie...

    (Głos z sali: Brawo!)

    ...fotografię z opozycjonistami z Ukrainy i umieścić ją w Internecie, to wtedy prezes Kaczyński oczywiście znajdował na to czas, żeby popularyzować swoją osobę i udawać, powiem wprost: udawać, że interesuje się Ukrainą w interesie Ukrainy i w interesie Polski, bo w jego interesie jest wygranie wyborów i realizacja jego szalonych pomysłów (Oklaski), a polityka zagraniczna jest tylko instrumentem dla realizacji waszych demagogicznych planów, jeżeli chodzi o nasz kraj. Gdzie jest Kaczyński? W kraju. Polityka zagraniczna go w ogóle nie interesuje, a Ukraina tym bardziej. Dziękuję bardzo. (Oklaski)Poseł Tomasz Lenz - Wystąpienie z dnia 08 maja 2014 roku.


156 wyświetleń

Zobacz także:
Zobacz także:

Poseł Tomasz Lenz - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Informacja bieżąca w sprawie zamierzeń rządu w zakresie pomocy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Lenz - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Lenz - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o powiecie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy