Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (druki nr 1270 i 1895).


Poseł Sprawozdawca Rajmund Miller:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoki Sejmie! W imieniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny mam zaszczyt przedstawić sprawozdanie z prac komisji nad senackim projektem ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z druku nr 1270.

    Celem wniesionej inicjatywy legislacyjnej jest wprowadzenie zmian do ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie przepisów dotyczących okresów składkowych i nieskładkowych. Wniesiony projekt ustawy przewiduje, że okresy niewykonywania pracy po dniu 31 grudnia 1956 r. a przed dniem 4 czerwca 1989 r. na skutek stosowania represji politycznych będą zaliczane do kategorii okresów składkowych.

    Dotychczasowe regulacje prawne, zgodnie z art. 6 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, za takie okresy uważają okresy: po pierwsze, podlegania represjom okresu powojennego określone w przepisach ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, po drugie, osadzenia w więzieniach lub innych miejscach odosobnienia na terytorium Polski na mocy skazania albo bez wyroku po dniu 31 grudnia 1956 r. za działalność polityczną - mówi o tym art. 6 ustawy pkt 8, po trzecie, świadczenia pracy po 1956 r. na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych nielegalnych w rozumieniu przepisów obowiązujących do kwietnia 1989 r., po czwarte, internowania na podstawie art. 42 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r.

    Ustawodawca zapomniał o grupie osób represjonowanych w inny sposób, bowiem prześladowaniem politycznym było nie tylko uwięzienie, nie tylko internowanie, ale również pozbawianie pracy ludzi z opozycji politycznej. Te okresy były różnej długości. Dzisiaj wskutek tego ta grupa społeczna nie może otrzymywać należnych im świadczeń emerytalnych. Dlatego też ustawodawca, nie tyle ustawodawca, co Senat w zaproponowanym projekcie ustawy proponuje naprawienie tego błędu, czyli zaliczenie okresu niewykonywania pracy z powodu prześladowań politycznych do tzw. okresów składkowych. Skutkiem tego będzie podniesienie wysokości świadczeń emerytalnych tej grupie osób.

    Komisja Polityki Społecznej i Rodziny powołała podkomisję, która zajmowała się tym tematem w czasie dwóch spotkań. W podkomisji uznano, że proponowany w projekcie ustawy zapis pomija szeroką grupę osób niewykonujących pracy przed 1956 r., bowiem represje polityczne poprzedniego systemu państwowego stosowane były nie tylko w tym okresie po 1956 r., ale również przed nim. Dlatego na posiedzeniach podkomisji wprowadzono poprawkę do tego projektu ustawy, która obejmuje również okres represji stosowanych względem tych osób przed 1956 r., w związku z czym w zapisie pkt 6a ustawy proponuje się, że będą to osoby, które nie wykonywały pracy wskutek represji politycznych, już bez ujęcia 31 grudnia 1956 r., natomiast z określeniem: przed dniem 4 czerwca 1989 r. Jest to zasadnicza poprawka do projektu tej ustawy, pozostałe poprawki są poprawkami o charakterze redakcyjnym, które wynikają z tego zapisu.

    Wysoki Sejmie! Na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny niniejszy projekt ustawy w ostatecznym brzmieniu został jednogłośnie przyjęty. Uznajemy, że w ramach sprawiedliwości społecznej nie można pomijać tej grupy osób, które były represjonowane przed 1956 r. W związku z tym rekomenduję Sejmowi przyjęcie tego projektu ustawy, a wszystkim klubom, które pracowały w komisji, bardzo dziękuję za współpracę, ponieważ wszyscy jednogłośnie uznaliśmy, że taki zapis ustawy będzie spełniał oczekiwania społeczne. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Rajmund Miller - Wystąpienie z dnia 20 listopada 2013 roku.


95 wyświetleń

Zobacz także: