Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej (druki nr 1788 i 1850).


Poseł Henryk Kowalczyk:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Państwo Ministrowie! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec projektu ustawy okołobudżetowej zawartego w druku nr 1788 i sprawozdania komisji z druku nr 1850.

    Ta ustawa okołobudżetowa jest niejako kolejnym przykładem, to już nie pierwszy taki rok, rozpaczliwego starania się tego rządu o załatanie dziury budżetowej, bo tak to należy traktować. Oczywiście skutki w postaci zamrożenia płac sfery budżetowej, urzędników są w tej sytuacji naturalne, ale trudno zrozumieć zamrażanie funduszu socjalnego, ponieważ fundusz socjalny z natury swojej jest przeznaczony dla uboższej części pracowników, a więc zamrażanie funduszu socjalnego jest przykładem oszczędzania na najuboższych. Stąd mój klub złoży stosowną poprawkę, aby nie mrozić funduszu socjalnego.

    Kolejną złą praktyką, a niestety zaczyna to być już regułą, jest finansowanie staży medycznych z Funduszu Pracy. Fundusz Pracy nie jest przeznaczony na te cele, tylko na przeciwdziałanie bezrobociu. Przy rosnącym, przy wciąż rosnącym bezrobociu - mimo zapowiedzi końca kryzysu bezrobocie nadal rośnie - zabieranie pieniędzy z Funduszu Pracy, kwoty 850 mln zł, a jest to kwota niebagatelna, na zadania, które nie są bezpośrednio związane z aktywizacją bezrobotnych, zubaża ten fundusz, to raz, dwa, pozbawia wielu bezrobotnych możliwości korzystania z subsydiowanych miejsc pracy. Szacuję, że może być ok. 300 tys. osób, które nie uzyskają żadnego wsparcia z tego tytułu, gdyż zabierane są te pieniądze. Zdaniem naszego klubu nie wolno finansować z Funduszu Pracy zadań, które do tego funduszu nie przynależą.

    Kolejna sprawa, nad którą bardzo mocno się dyskutuje, to jest sprawa dofinansowania stanowisk pracy osób niepełnosprawnych, bardzo bulwersująca, gdyż skądinąd może szlachetna idea wyrównania warunków w zakładach pracy chronionej i na otwartym rynku doprowadziła do tego, że jest to wyrównanie tylko w dół. W sytuacji wyrównywania zwykle ktoś otrzymuje podwyżkę, u kogoś może to być obniżka, a tu wszyscy otrzymali propozycje mniejszych kwot. Słyszałem, że proponowana jest jakaś poprawka, chociaż w części łagodząca te złe skutki, jednak to, co się proponuje w odniesieniu do Funduszu Pracy, grozi likwidacją wielu zakładów pracy chronionej, grozi likwidacją wielu stanowisk pracy dla niepełnosprawnych. To, co do tej pory było, można powiedzieć, naszą chlubą we wspieraniu niepełnosprawnych, teraz zostanie zaprzepaszczone. Nie wiem, czy propozycja opóźnienia terminu wejścia w życie tego zapisu uchroni zakłady pracy chronionej przed bankructwem. Stąd klub Prawo i Sprawiedliwość składa poprawkę, aby zaniechać tego typu praktyk i zaniechać oszczędzania na niepełnosprawnych, bo jest to po prostu nieuczciwe, gdy skutki kryzysu, który spowodował rząd, przerzuca się na osoby niepełnosprawne.

    Kolejna rzecz to jest już taka drobna sprawa, ale klub Prawo i Sprawiedliwość składa propozycję uzupełnienia tej ustawy okołobudżetowej o przedłużenie okresu obowiązywania dotacji do składek w organizacjach europejskich dla organizacji zawodowych rolniczych w związku z tym, że to wygasło wraz z tą perspektywą finansową i nic nie zostało przygotowane na następne lata. Nie jest dobrze, gdy nie jesteśmy reprezentowani w międzynarodowych organizacjach rolniczych. Ministerstwo nas źle reprezentuje, czego przykładem są te negocjacje, więc może choć w jakiejś drobnej części te organizacje to wspomogą.

    Ostatnia rzecz to akcyza. Tu może być trudno dyskutować, bo ktoś może powiedzieć, że nie trzeba pić, można nie palić. Jednak rozwiązania (Dzwonek), które proponuje rząd, spowodują wepchnięcie znacznej części odbiorców tych produktów do szarej strefy, zachęcą do przemytu. Gdy w dyskusji na posiedzeniu komisji pan minister Kapica powiedział, że przemyt jest pod kontrolą, to rzeczywiście byłem nieźle ubawiony, bo skoro przemyt jest pod kontrolą, to znaczy że go w ogóle nie powinno być. Tak więc, panie ministrze, przemyt oczywiście jest, a te fragmenty i zwiększająca się liczba wykryć świadczą o znacznej, rosnącej jego skali. Podwyżka akcyzy wpycha te osoby w szarą strefę, w przestępczość. Z tego tytułu większych dochodów pewnie nie będzie. Tak zwykle bowiem bywa, że jak rośnie akcyza, to maleją bezpośrednie wpływy podatkowe z tego tytułu.

    Dlatego nasze stanowisko jest tutaj następujące. Do tej kwestii trzeba podchodzić bardzo ostrożnie, a nie w sposób fiskalny. Dlatego składam poprawki dotyczące tych zapisów projektu ustawy okołobudżetowej, które naszym zdaniem są najbardziej szkodliwe, jeśli chodzi o rozwiązania budżetowe. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Henryk Kowalczyk - Wystąpienie z dnia 06 listopada 2013 roku.


90 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Henryk Kowalczyk - Wystąpienie z dnia 08 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Poprawione sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Henryk Kowalczyk - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Henryk Kowalczyk - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy