Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 i 8 punkt porządku dziennego:



  7. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o swobodzie działalności gospodarczej oraz o bezpieczeństwie żywności i żywienia (druk nr 2484).
  8. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2685).


Poseł Henryk Kowalczyk:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie obydwu projektów ustaw, zgłoszonych zarówno przez klub Prawo i Sprawiedliwość, jak i przez Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego, dotyczących możliwości przetwarzania żywności w gospodarstwie.

    To jest temat, który wielokrotnie pojawiał się zarówno w poprzedniej kadencji Sejmu, jak i w tej kadencji Sejmu. W poprzedniej kadencji Sejmu i Senatu również były takie propozycje, aby umożliwić wzorem krajów starej Unii Europejskiej, że tak to nazwę, przetwórstwo produktów rolnych na poziomie gospodarstwa. Do tej pory, właściwie jeszcze w latach 2005-2007, kiedy rządem kierował premier Jarosław Kaczyński, za rządów Prawa i Sprawiedliwości były wprowadzone uproszczenia w przetwórstwie rolno-spożywczym, ale dotyczące tylko przetwórstwa produktów pochodzenia zwierzęcego, m.in. poprzez rozporządzenia dotyczące produkcji małej, ograniczonej, lokalnej. To dawało już jak gdyby pewien element uproszczeń. Niestety nie było takich uproszczeń dotyczących przetwórstwa produktów pochodzenia roślinnego.

    Te projekty ustaw zmierzają do tego, aby umożliwić przetwórstwo na poziomie gospodarstwa, zarówno produktów pochodzenia roślinnego, jak i produktów pochodzenia zwierzęcego, poprzez uproszczenie przepisów, tych rygorystycznych, dotyczących bezpieczeństwa żywności, które są obszerne i ostre, jeśli chodzi o duże przetwórstwo. Uproszczenie polegałoby na tym, że odstępuje się jednak od pewnych wymogów, które są dla dużych zakładów, jednocześnie nie rezygnując z pełnego bezpieczeństwa żywności.

    Zupełnie czym innym jest mówienie o tym, że poluzowanie tych przepisów spowoduje, że to przetwórstwo będzie okazją do produkcji żywności niebezpiecznej zdrowotnie. A więc tak nie jest. Każda sprzedaż, zarówno produktów rolnych, jak i przetworzonych produktów rolnych, w tej chwili też jest kontrolowana pod wzglądem bezpieczeństwa żywności. A więc nie powoduje to żadnego zwiększenia niebezpieczeństwa, jeśli chodzi o jakąś żywność zatrutą czy jakąś inną, natomiast znacznie upraszcza przepisy.

    W tej chwili, jeśli chodzi o zakład przetwórczy, np. związany z przetwarzaniem produktów spożywczych pochodzenia roślinnego, wymogi są bardzo duże: to są szatnie, ubikacje, prysznice itd. Nawet gdyby ta powierzchnia służąca bezpośrednio przetwarzaniu żywności była bardzo mała, to i tak otoczenie takiego miejsca przetwarzania jest wielokrotnie większe, wielokrotnie kosztowniejsze. Stąd oczywiście rolnicy nie podejmują się takich działań. Zresztą w tej chwili nie wolno im prowadzić takich działań zgodnie z prawem. To jest jeden aspekt.

    Drugi aspekt to aspekt podatkowy, który jest proponowany w tych ustawach. Mianowicie każda tego typu działalność w obecnym czasie jest traktowana jako działalność gospodarcza, a więc obecnie rolnik jak gdyby z automatu wchodziłby w działalność gospodarczą. Są co prawda uproszczenia dotyczące wielkości obrotu, jeśli chodzi o działalność gospodarczą, że jeśli te obroty nie są duże, to rolnik pozostaje jeszcze w systemie KRUS, płacąc co prawda ten KRUS podwójnie, ale już po przekroczeniu pewnych limitów, nie takich dużych, podlega rygorom dotyczącym pełnej działalności gospodarczej i oczywiście ogromne składki na ubezpieczenia społeczne, przekraczające grubo ponad 1000 zł miesięcznie, powodują, że właściwie trzeba mieć zakład o większej skali przetwarzania niż przychody z tytułu przetwarzania produktów rolnych pochodzących z własnego gospodarstwa. Stąd uproszczenie w systemie podatkowym też jest niezwykle istotne, jeśli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej. Chodzi o potraktowanie produktów rolniczych przetworzonych we własnym gospodarstwie, z własnych produktów, podkreślam, bo tak te projekty ustaw przewidują, i własną siłą roboczą, bo też ten projekt to przewiduje, jako dalszego ciągu działalności rolniczej, czyli tak jak do tej pory potraktowanie tego w sensie podatkowym jak bezpośredniej sprzedaży produktów rolnych. A więc tutaj byśmy tylko dopisali dalszy ciąg w odniesieniu do tych produktów rolnych, że chodzi też o przetworzone produkty rolne.

    Z tego względu te projekty ustaw mogą pozwolić na aktywizację, na pozyskiwanie dodatkowych źródeł dochodu w gospodarstwach rolnych, szczególnie w gospodarstwach małych, dla których sprzedaż surowca, czyli bezpośrednio produktu rolnego, nie daje gwarancji godziwego wynagrodzenia, natomiast produkt przetworzony, nawet w mniejszym gospodarstwie, daje wielokrotnie większą cenę, którą rolnik może uzyskać za taki przetworzony produkt. Dlatego jest to też ogromna szansa na zwiększenie dochodowości w gospodarstwach rolnych, szczególnie mniejszych, gdzie jest wolna siła robocza, są możliwości organizacyjne i wtedy te przetworzone produkty rolne mogą przynieść więcej dochodu.

    Stąd, popierając obydwa projekty ustaw, w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość wnioskuję o skierowanie ich do prac w komisji. Mam nadzieję na ich szybkie uchwalenie, tym bardziej że przez wiele, wiele lat były różne próby, niestety nieudane, oczekiwaliśmy na projekty rządowe, też były obiecywane, a nic z tego nie wyszło. Może teraz, w tych projektach poselskich, osiągniemy cel, który chcemy osiągnąć, a więc umożliwienie rolnikom bezpośredniego przetwórstwa swoich produktów rolnych swoimi siłami i dzięki temu uzyskanie dodatkowych źródeł dochodu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Henryk Kowalczyk - Wystąpienie z dnia 10 września 2014 roku.


79 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Henryk Kowalczyk - Wystąpienie z dnia 08 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Poprawione sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Henryk Kowalczyk - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Henryk Kowalczyk - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy