Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Józef Lassota:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W ramach mojego oświadczenia odczytam stanowisko Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 97 w Krakowie adresowane do ministra edukacji narodowej.

    ˝W związku z wystąpieniem na posiedzeniu Sejmu w dniu 24 października 2013 r. pana Tomasza Elbanowskiego, który dla poparcia swojej tezy o nieprzygotowaniu szkół na przyjęcie sześciolatków podał przykład pracy świetlic w Szkole Podstawowej nr 97 w Krakowie, Rada Rodziców wyjaśnia, iż jest to opinia jednostkowa, nierzetelna, sformułowana bez konsultacji z ogółem społeczności rodziców i bez poznania zasad organizacji pracy świetlic oraz postępu, jaki został dokonany w celu stworzenia uczniom jak najlepszych warunków.

    Potrzeby opiekuńcze w naszym środowisku są bardzo duże i szkoła w ostatnich latach włożyła wiele wysiłku i podjęła konkretne działania, aby im sprostać: jedno istniejące pomieszczenie świetlicy rozszerzono o dwa następne; zakupiono meble, pomoce dydaktyczne, sprzęt audiowizualny; dzieci mogą korzystać z nowego trawiastego boiska do gry w piłkę, placu rekreacyjnego do ćwiczeń sportowych oraz dużego placu zabaw powstałego w ramach programu ˝Radosna szkoła˝; pomieszczenia świetlic sąsiadują bezpośrednio z terenem zielonym, dlatego też możliwe jest korzystanie ze świeżego powietrza w czasie zajęć świetlicowych; od dwóch lat na prośbę rodziców przesunięto godzinę otwarcia świetlicy na godz. 7 rano; z inicjatywy szkoły w czasie zebrań z rodzicami i w czasie dni otwartych wychowawcy świetlic opiekują się dziećmi do późnych godzin wieczornych w celu zapewnienia wychowankom bezpieczeństwa; wychowawcy oprócz kierunkowego wykształcenia legitymują się ukończeniem studiów podyplomowych oraz kursów podnoszących kwalifikacje, dzieci mogą korzystać z zajęć opiekuńczych, plastycznych, teatralnych itp.; na ścianach eksponowane są prace plastyczne uczniów, a inny dorobek artystyczny prezentowany jest dwa razy w roku przed publicznością złożoną z kolegów i rodziców; w zeszłym roku szkoła brała udział w konkursie ministra edukacji narodowej ˝Mam 6 lat˝ i uzyskała tytuł ˝Szkoła przyjazna sześciolatkom˝. Tytuł ten został nam wręczony w czasie gali finałowej konkursu, która odbyła się 11 kwietnia 2013 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie; w rankingu ogółu krakowskich szkół podstawowych zajęliśmy zaszczytne czwarte miejsce; w ubiegłym, a także w bieżącym roku szkolnym odbyła się kontrola wizytatorów małopolskiego kuratorium oświaty, która nie wykazała żadnych uchybień w pracy świetlic. Szczególnie dokładnie sprawdzano liczbę uczniów przypadających na jednego wychowawcę w każdej godzinie pracy świetlic. Nie stwierdzono ani jednego przekroczenia liczebności uczniów powierzonych opiece świetlicowej, pomimo że przyjęto wszystkie dzieci zgłoszone przez rodziców; każdego roku praca świetlic jest doskonalona pod względem organizacyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa.

    Rada Rodziców zdaje sobie sprawę, iż proces przystosowania szkół do potrzeb najmłodszych uczniów nie został zakończony i jest zadaniem niezwykle trudnym, wymagającym nakładów organizacyjnych i finansowych. Wysiłek ten został podjęty w naszej szkole, co jest widoczne już w momencie przekroczenia jej progu.

    O popularności placówki, która cieszy się dobrą opinią rodziców, świadczy to, że mimo niżu demograficznego liczba dzieci zapisanych do klas pierwszych nie spada, a podania o przyjęcie uczniów składane są także przez rodziców dowożących dzieci spoza rejonu szkoły.

    Nie wykluczamy, że na początku roku szkolnego, gdy z różnych względów wprowadzane są zmiany organizacyjne, mogły mieć miejsce krótkotrwałe spiętrzenia liczby uczniów w którejś z sal przeznaczonych na świetlice. Wydarzeń incydentalnych nie można jednak generalizować, gdyż jest to nierzetelne i krzywdzące dla całej społeczności naszej szkoły. Nie powinno się pomijać wysiłku włożonego przez dyrekcję szkoły, kadrę dydaktyczną i zaangażowanych rodziców w realizację założeń reformy.

    Dlatego też uważamy, iż próbując udowadniać własne racje, nie można wskazywać na incydentalne zdarzenie oraz posługiwać się odosobnioną opinią, deprecjonując osiągnięte przez szkołę bardzo dobre efekty.

    Podpisała: Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 97 w Krakowie˝. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Józef Lassota - Oświadczenie z dnia 06 listopada 2013 roku.


163 wyświetleń

Zobacz także: