Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Józef Lassota:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Podziwiam cierpliwość pana marszałka. Myślę, że to jest dla dobra wyborców.

    Chciałbym wygłosić dwa oświadczenia, na zupełnie różne tematy. Pierwsze - w sprawie bojowych środków trujących na dnie Bałtyku.

    Po zakończeniu II wojny światowej, od 1945 r. do 1948 r., w czterech strefach okupacyjnych Niemiec znaleziono 296 tys. t niebezpiecznej amunicji chemicznej. Zwycięskie armie, chcąc szybko pozbyć się problemu, postanowiły hitlerowską broń zatopić. Ocenia się, że do Bałtyku trafiło od 42 do 69 tys. t amunicji chemicznej w kontenerach, bombach, pociskach, granatach i minach, 130 tys. t chemicznej amunicji zatopiono także w cieśninach duńskich. Na dnie Bałtyku znalazły się pojemniki zawierające iperyt siarkowy, czyli gaz musztardowy, fosgen, adamsyt, tabun, clark I i clark II, kwas pruski i sole cyjanowe. Zdarza się, że rybacy łowią ryby ze śladami oparzeń, a wypoczywający na plaży turyści znajdują na brzegu resztki dziwnej galaretowatej substancji. Sygnałów alarmowych jest coraz więcej. Na problem ten zwracałem uwagę w interpelacji złożonej w 2013 r.

    W ramach projektu ˝Ocena potrzeby usuwania zatopionej broni chemicznej˝ opracowany przez ekspertów raport został przyjęty przez Komisję Helsińską. Uważam za konieczne upublicznienie informacji o podejmowanych działaniach zabezpieczających, tak aby rozwiać obawy dotyczące zagrożeń, na które to zagrożenia zwracają uwagę media.

    Drugie oświadczenie jest w sprawie szkolnej opieki nad dziećmi w okresie wakacji. Bardzo często pracujący rodzice stają przed zasadniczym pytaniem, co zrobić z dzieckiem przez 2 miesiące wakacji. Dziś rodzice boją się zostawiać dziecko same w domu i niejednokrotnie dwoją się i troją, by zapewnić mu opiekę, gdyż wymiar urlopu nie pozwala zapewnić pełnej opieki w ciągu 2 miesięcy wakacji i 2 tygodni ferii zimowych.

    Dziecko w wieku 6 czy 7 lat jest jeszcze zbyt mało samodzielne, aby cały dzień przebywać bez opieki. Nie wszyscy rodzice mają możliwość pozostawienia swoich dzieci z różnych życiowych przyczyn u rodziny czy też ze względów materialnych nie mają możliwości zatrudnienia osoby do opieki ani też wysłania dziecka na wypoczynek zorganizowany na cały okres wakacji i ferii. Niejednokrotnie jednak jest także tak, że organizowane półkolonie są za drogie, a nawet gdy są na zasadach nieodpłatnych, czas zajęć i organizacja doprowadzenia dziecka i jego odebrania w czasie godzin pracy rodziców są bardzo trudne. Rodzice oczekują, że szkoła jako świetlica dla uczniów winna być czynna w okresie wakacji przynajmniej przez miesiąc na zasadzie dyżurów, jak to ma miejsce w przypadku przedszkoli, tym bardziej że do szkoły uczęszczają już sześciolatki. Dzieci mogłyby spędzać czas w sposób przyjemny, mając zorganizowaną opiekę oraz zabawy. Warto nad tym problemem się zastanowić. Bardzo dziękuję. (Oklaski)



Poseł Józef Lassota - Oświadczenie z dnia 09 lipca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 97


59 wyświetleń

Zobacz także: