Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

27 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji do Spraw Unii Europejskiej o komisyjnym projekcie uchwały w sprawie uznania projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego ramy w zakresie dostępu do rynku usług portowych oraz przejrzystości finansowej portów za niezgodny z zasadą pomocniczości (druki nr 1567 i 1568).


Poseł Sprawozdawca Agnieszka Pomaska:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Pani Minister! Mam zaszczyt przedstawić sprawozdanie Komisji do Spraw Unii Europejskiej o komisyjnym projekcie uchwały w sprawie uznania projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego ramy w zakresie dostępu do rynku usług portowych oraz przejrzystości finansowej portów za niezgodny z zasadą pomocniczości.

    Projekt ten narusza zasadę pomocniczości, ponieważ proponowane rozporządzenie jako akt prawny wiążący w całości i bezpośrednio stosowany we wszystkich państwach członkowskich nie zapewnia osiągnięcia celów zamierzonego działania na poziomie Unii w sposób lepszy niż poprzez działania podejmowane na poziomie krajowym.

    Deklarowanym przez Komisję Europejską celem proponowanego rozporządzenia jest przyczynienie się do bardziej efektywnego, zintegrowanego i zrównoważonego funkcjonowania transeuropejskiej sieci transportowej, sieci TEN-T, poprzez stworzenie ram, które poprawią wydajność wszystkich portów i pomogą im radzić sobie ze zmianami w zakresie potrzeb transportowych i logistycznych.

    W ocenie Sejmu projekt nie umożliwi realizacji tego celu lepiej - w rozumieniu art. 5 ust. 3 Traktatu o Unii Europejskiej oraz art. 5 protokołu w sprawie stosowania zasad pomocniczości i proporcjonalności, załączonego do traktatu oraz Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - niż przez państwa członkowskie działające w oparciu o krajowe regulacje. Polepszenie jakości usług i modernizacja urządzeń portowych w celu poprawy wydajności portów sieci TEN-T, jak również zwiększenie niezależności finansowej portów w celu przyciągnięcia inwestycji do portów mogą być osiągnięte w równym stopniu przez same państwa członkowskie Unii Europejskiej, bez konieczności dokonywania interwencji ze strony Unii Europejskiej.

    Projekt rozporządzenia przewiduje środki, za pomocą których zamierza się osiągnąć zakładane cele, w szczególności: wprowadzenie ograniczenia liczby dostawców usług, nałożenie na określonych dostawców obowiązku świadczenia usługi publicznej, zapewnienie przejrzystej rachunkowości w celu efektywnego i właściwego wykorzystania środków publicznych, różnicowanie opłat za korzystanie z infrastruktury portowej w zależności od praktyk handlowych i efektywności środowiskowej oraz energetycznej. Państwa członkowskie dysponują już takimi środkami i ich regulacja w drodze rozporządzenia nie jest niezbędna. Działania Unii Europejskiej w sektorze portowym, który ma strategiczne znaczenie dla gospodarki narodowej państw członkowskich mających dostęp do morza, muszą ze względu na przewidywane skutki środowiskowe uwzględniać wymiary lokalny i regionalny, a także specyficzne warunki hydrologiczne lub ekologiczne obszarów morskich, których dotyczą. Działania Unii zmierzające do regulacji tego sektora muszą mieć solidne uzasadnienie, zwłaszcza co do niezbędności ich podjęcia, jak również szczególnych korzyści dla Unii Europejskiej, oraz muszą być spójne z celem proponowanej regulacji. Komisja nie uzasadniła w sposób wystarczający konieczności podjęcia proponowanego działania.

    Podsumowując, powiem, że w ocenie Komisji do Spraw Unii Europejskiej proponowana regulacja narusza zasadę pomocniczości i komisja wnosi o przyjęcie projektu uchwały bez poprawek. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Agnieszka Pomaska - Wystąpienie z dnia 25 lipca 2013 roku.


119 wyświetleń