Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym (druki nr 115 i 1193).


Poseł Henryk Kowalczyk:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, zawartego w druku nr 115, i wobec sprawozdania komisji, zawartego w druku nr 1193.

    Samo wprowadzenie nowego sposobu naliczania podatku rolnego, zmieniającego okres odniesienia z trzech poprzednich kwartałów na jedenaście poprzednich kwartałów, będzie stabilizowało zarówno koszty rolników, jak i dochody gmin, dlatego też zasługuje na wsparcie. Można tylko się dziwić, dlaczego tak długo trwało procedowanie nad tą ustawą, gdyż pierwotny druk poselski przewidywał wprowadzenie tego podatku już na okres roku 2012, a w rzeczywistości po modyfikacjach koniecznych ze względu na terminy, jeśli tę ustawę przyjmiemy, a mam nadzieję, że tak, wejdzie ona w życie z dniem 1 października 2013 r., czyli de facto będzie obowiązywała w przypadku podatku rolnego naliczanego na rok 2014.

    Tu rzeczywiście jest tak, że w ostatnich latach, szczególnie kiedy cena żyta wahała się bardzo mocno i były różnice związane nawet z dwukrotnym wzrostem ceny żyta z roku na rok, ten podatek rolny było bardzo trudno w gminie ustalić. Zwykle przedstawiciele rady gminy, czasem w większości będący rolnikami, brali pod uwagę obecną cenę żyta, która już zdążyła wyraźnie spaść, a mieli ustalać i zatwierdzać cenę żyta do podatku rolnego z poprzednich trzech kwartałów, gdzie akurat cena była dwa razy wyższa niż w danym momencie. Stąd jak gdyby ogromna chęć dostosowania do tej aktualnej ceny, czyli ogromna chęć obniżania tej stawki podatku rolnego, jeśli chodzi o punkt widzenia rolników. Ale to się odbijało bardzo mocno na finansach gmin, gdyż każde obniżenie stawki podatku rolnego przy naliczaniu podatku powodowało, że gmina nie uzyskiwała dochodów i oczywiście nie była też uprawniona do korzystania z subwencji wyrównawczej z tego tytułu, tak że to rozwiązanie oczywiście jest słuszne.

    Natomiast chciałbym dwa zdania poświęcić ewentualnemu dodatkowemu podatkowi, który był zapowiedziany w exposé pana premiera Tuska. A więc bardzo uważnie słuchaliśmy i była jednoznaczna zapowiedź, że rolników obłożymy dodatkowym - czy dodatkowym? - podatkiem dochodowym od działalności rolniczej.

    Faktycznie nie ukazał się żaden materiał dotyczący projektu ustawy, natomiast ministerstwo rolnictwa wydało założenia do tego projektu, gdzie oprócz podatku dochodowego w rolnictwie liczonego według ogólnych zasad niestety pojawia się również podatek rolny. A więc w założeniach ministerstwa rolnictwa, które ukazały się jesienią 2012 r., mamy oprócz propozycji podatku dochodowego w rolnictwie na zasadach ogólnych zachowanie podatku rolnego, który byłby, jak to wynika z założeń, przeliczany już nie według ceny żyta, ale według przeliczenia kwotowego. A więc jeśli chodzi o pierwszą przymiarkę na rok 2013, która miała się pokazywać, byłaby to kwota rzędu 130 zł od 1 ha przeliczeniowego, co i tak daje mniej więcej 52 zł, mniej więcej cenę kwintala żyta. Stąd niepokój.

    Oczywiście przyjmujemy zapewnienie pana ministra finansów, że nie ma projektu ani nie ma konsultacji, natomiast chciałbym też usłyszeć zapewnienie ministerstwa rolnictwa, co wobec tego z tymi założeniami, które jednak są pewnym dokumentem, ten dokument zaistniał w obiegu. Czy rzeczywiście jest tak, że absolutnie odchodzimy w obecnej chwili od podatku dochodowego w rolnictwie i niestety jeszcze powiązanego z tym podatku rolnego? Bo w pierwotnych zapowiedziach podatek dochodowy miał zastąpić podatek rolny, a założenia pokazywały, że nie zastępuje, tylko podatek dochodowy jest dodatkowym podatkiem obciążającym rolników. Stąd wziął się ten niepokój w środowisku rolniczym. (Dzwonek) I te założenia się pojawiły. A więc chciałbym tutaj usłyszeć jednoznaczną deklarację, czy rzeczywiście, faktycznie odstępujemy od tego podatku dochodowego w rolnictwie, czy jest to tylko... Że na dziś nie ma takiego projektu, jest to odpowiedź niecałkowicie wystarczająca.

    Natomiast co do tego projektu, to klub Prawo i Sprawiedliwość ten projekt poprze. Dziękuję bardzo.



Poseł Henryk Kowalczyk - Wystąpienie z dnia 03 kwietnia 2013 roku.


108 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Henryk Kowalczyk - Wystąpienie z dnia 08 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Poprawione sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Henryk Kowalczyk - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Henryk Kowalczyk - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy