Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha:

    Szanowny Panie Marszałku! Panie Posłanki i Panowie Posłowie! Chciałabym w pierwszym zdaniu zaznaczyć, że celem Ministerstwa Sportu i Turystyki jest to, żeby Stadion Narodowy był dumą Polaków, żeby był obiektem wspaniale i świetnie zarządzanym i przynoszącym na każdym kroku dumę Polakom, dumę warszawiakom. To jest bardzo trudny projekt, to jest bardzo trudny biznes. Przeanalizowaliśmy bardzo dokładnie modele biznesowe stadionów na całym świecie i okazuje się, że prowadzenie takiego biznesu jak Stadion Narodowy jest niezwykle trudnym przedsięwzięciem. Ta trudność polega na tym, że działamy jednocześnie na kilku rynkach, które wzajemnie na siebie zachodzą i wzajemnie tworzą pomiędzy sobą synergię. Jednym z tych rynków jest rynek naming rights, drugim - rynek wynajmu powierzchni komercyjnych, wynajmu powierzchni biurowych, wynajmu lóż, w końcu organizacji małych imprez, organizacji konferencji, organizacji dużych imprez na stadionie. Te rynki wzajemnie na siebie wpływają, tworząc dość niepowtarzalną i dość trudną do zarządzania strukturę, taką architekturę biznesową. Stąd podmiot, który zarządza i będzie zarządzał Stadionem Narodowym, musi być bardzo dokładnie wyspecjalizowany w zarządzaniu, dlatego że inaczej po prostu nie podoła.

    Parę słów na temat historii. NCS, jak wszyscy pamiętamy, czyli Narodowe Centrum Sportu, zostało powołane po to, żeby zbudować Stadion Narodowy, zbudować oczywiście w dużym cudzysłowie. NSC był inwestorem zastępczym, nadzorował proces budowy. Stąd kompetencje, które w tej firmie zostały zgromadzone, są kompetencjami inżynierskimi i nadzorczymi, są kompetencjami, które wiążą się z procesem budowy i rozliczeniem tej budowy, i nadzorem tej budowy. Te kompetencje absolutnie nie dają szansy na to, żeby Stadionem Narodowym w dalszej perspektywie dobrze zarządzać. Stąd moja decyzja o tym, żeby powierzyć zarządzanie spółce PL.2012, która będzie się nazywała PL.2012+. Ta decyzja została podjęta już dość dawno. Ze względu na różne okoliczności uznaliśmy, że nie powinna być podana do publicznej wiadomości, m.in. ze względu na rozliczenia, które dotyczą NCS. Wielokrotnie w moich wypowiedziach medialnych sygnalizowałam, że NCS nie jest spółką, z którą zostanie podpisana umowa operatorska. To były delikatne sygnały, ale kiedy się prześledzi od lata moje wypowiedzi medialne, to wszędzie sygnalizowałam, że NCS nie jest tą spółką, z którą zostanie podpisana umowa operatorska. Wiedział też doskonale o tym pan Michał Prymas podczas obejmowania stanowiska prezesa NCS. Wtedy, kiedy powoływałam pana Prymasa na stanowisko prezesa, mówiłam, że kluczowe są kompetencje prawne, które on posiada, czyli znowu nie menedżerskie, tylko właśnie prawne związane z zadaniami obecnego NCS. W tej chwili będziemy mieli dwie spółki: NCS Rozliczenia, która będzie się zajmowała... NCS Rozliczenia, która będzie zatrudniała ok. 10-12 osób, której budżet będzie bardzo ograniczony i która musi pozostać w strukturze jakby tego zarządzania ze względu chociażby na procesy z generalnym wykonawcą, które się toczą, i ze względu na to, że jest ona potrzebna Prokuratorii Generalnej do tego, żeby te procesy prowadzić. Zakres obowiązków NCS w tej chwili dotyczy zakończenia wszystkich procesów budowlanych. Tam są jeszcze kwestie związane z wykończeniem powierzchni, kwestie związane z kilkoma systemami, które trzeba dokończyć, kwestie gwarancji należytego wykonania, które trzeba wyegzekwować od wykonawców, kwestie podwykonawców i rozliczeń z tymi podwykonawcami, w końcu dużego procesu i tych mniejszych procesów z generalnym wykonawcą. A więc jest to cały pakiet zagadnień, które dotyczą de facto dokończenia rozliczenia inwestycji. Tak jak powiedziałam, są tam ograniczenia, jeśli chodzi o skład personalny i jeśli chodzi o budżet.

    PL natomiast będzie zajmowała się wszystkimi zadaniami, które dotyczą umowy operatorskiej. Tutaj są takie jakby dwa główne kamienie dotyczące tej części, czyli umowy operatorskiej. Pierwsza jest związana z utrzymaniem stadionu w niepogorszonym stanie bądź w poprawiającym się stanie, jeśli chodzi o stan techniczny, czyli PL jako operator będzie odpowiadała za stan techniczny tego obiektu. Będzie też odpowiadała za komercjalizację na wszystkich rynkach, o których wcześniej mówiłam, czyli dotyczących naming rights, lóż, powierzchni biurowych i powierzchni komercyjnych, i wszelkich innych obiektów, które są wokół.

    A więc kompetencje między tymi dwiema spółkami są bardzo wyraźnie rozgraniczone i nie ma tu niebezpieczeństwa, że te kompetencje będą na siebie zachodziły. PL-ka jako operator będzie też oczywiście odpowiedzialna za organizację imprez na Stadionie Narodowym, które są organizowane w ramach usług w ogólnym interesie gospodarczym, czyli w części tych, które będzie zamawiało ministerstwo, a w części komercyjnych. Całość będzie kosztowała o 40% mniej niż do tej pory i zatrudnienie spadnie o 45%.

    Jeśli chodzi o opinię Ministerstwa Skarbu Państwa i UOKiK, to sprawdzaliśmy dokładnie, czy jest to zgodne z prawem. Oczywiście taka decyzja jest absolutnie zgodna z prawem. Kontrakty menedżerskie zostaną ujawnione już na początku. Zależy na tym, muszę powiedzieć, jeszcze bardziej prezesom niż mnie samej osobiście, chociaż mnie również, więc te kontrakty menedżerskie udostępnimy przed ich podpisaniem. (Dzwonek)

    Chciałabym jeszcze powiedzieć, że ograniczenie zakresu działania spółki PL.2012 do raportowania do UEFA jest daleko idącym uproszczeniem, właściwie nieuprawnionym, dlatego że PL-ka zajmowała się całym procesem koordynacji przygotowań, więc chodzi o znacznie szerszy zakres zagadnień. Dziękuję bardzo.


10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha:

    Bardzo dziękuję.

    Jeśli chodzi o pierwsze pytanie, tak jak powiedziałam, jest to dość skomplikowany model biznesowy. Co więcej, nasza analiza wskazuje na to, że jest to nieatrakcyjny biznesowo model, co oznacza, że konstrukcja usługi w ogólnym interesie gospodarczym nie jest komercyjnie opłacalna. Dlatego z naszego rozeznania wynikało, że nie byłoby podmiotów prywatnych, które chciałyby się do takiego modelu zgłosić, dlatego że to jest po prostu działalność nieprzynosząca takich dochodów, o które mogłaby, jak się spodziewaliśmy, pokusić się komercyjna firma.

    Przypomnę jeszcze, że przed Euro 2012 w Polsce właściwie stadionów zarządzanych w taki sposób, jak Stadion Narodowy, nie mieliśmy i nie mamy doświadczeń na polskim rynku dotyczących tego typu przedsięwzięć biznesowych. Zaproszenie tutaj ewentualnie firmy zagranicznej moim zdaniem wywołałoby ogromną falę protestów, to jest jeden argument. Poza tym struktury kosztowo-przychodowe w Polsce w tego typu biznesie są zupełnie inne niż w krajach europejskich. My mamy inne struktury, szczególnie kosztowe, więc byłoby to niezwykle ryzykownym przedsięwzięciem przede wszystkim dla państwa polskiego, dla interesu Skarbu Państwa. Analizowaliśmy to na wiele sposobów i taka jest konkluzja.

    Jeśli chodzi o premie, to oczywiście premie będą w kontraktach, dlatego że nic nie motywuje do dobrej pracy lepiej niż dobry finansowy system motywacyjny. Te premie, mam nadzieję, znaczy, jestem przekonana, nie będą już tak szokujące, ale na pewno będą zakładały osiągnięcie lepszych wyników niż zakładane, które już na wstępie będą wyśrubowane. Osiągnięcie lepszych wyników będzie premiowane w sposób finansowy.

    Jeśli chodzi o zakończenie procesu budowy, on de facto się zakończył. Czeka nas w tej chwili jeszcze wykończenie niektórych powierzchni, dopięcie...

    (Głos z sali: Pani minister, czy...)

    Nie, nie wszystkich, wykończenie niektórych powierzchni biznesowych, tych, które w tej chwili będziemy komercjalizować, zakończenie działań w przypadku kilku systemów, które jeszcze nie są spięte w całość, w jeden system. Pozostałe kwestie to już są kwestie rozliczeń, gwarancji. A więc to, jeśli chodzi o sam proces budowlany, jest jego konsekwencją, ale bezpośrednio nie należy do procesu budowlanego.

    Mam nadzieję, że odpowiedziałam na wszystkie pytania. Oczywiście odpowiedź na piśmie również zostanie przesłana panom posłom. Bardzo dziękuję.



Poseł Joanna Mucha - Zapytanie z dnia 12 grudnia 2012 roku.


36 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Joanna Mucha - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o uzgodnieniu płci

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Joanna Mucha - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o uzgodnieniu płci

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Joanna Mucha - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o uzgodnieniu płci

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Joanna Mucha - konferencja z 24 sierpnia 2015 r.
Konferencja prasowa - Niejasności wokół prezydenta Dudy PO - Biuro Prasowe Klubu Joanna...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy