Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy ramowej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o współpracy transgranicznej w ratownictwie medycznym, podpisanej w Warszawie dnia 21 grudnia 2011 r. (druki nr 721 i 788).


Poseł Rajmund Miller:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panowie Ministrowie! Stanowisko klubu Platformy Obywatelskiej wobec projektu ustawy o ratyfikacji Umowy ramowej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o współpracy transgranicznej w ratownictwie medycznym, podpisanej w Warszawie dnia 21 grudnia 2011 r., druk sejmowy nr 721.

    Celem umowy, jak już mówił mój przedmówca, jest zapewnienie dostępu do zespołów ratunkowych obu stron osobom przebywającym stale lub czasowo na obszarze przygranicznym. Umowa określa normy prawne współpracy w ratownictwie medycznym pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Federalną Niemiec.

    Zawarte w niej zapisy rozszerzają zakres możliwości udzielania pomocy drugiej strony. Dotychczas warunki wzajemnej pomocy były ujęte w umowie z 1997 r. pomiędzy Polską a Niemcami o wzajemnej pomocy podczas katastrof i klęsk żywiołowych lub innych poważnych wypadków.

    Założeniem umowy ramowej jest udzielanie pomocy przez zespoły ratunkowe Rzeczypospolitej Polskiej albo Republiki Federalnej Niemiec znajdujące się najbliżej miejsca zdarzenia. Zawarta umowa przynosi pozytywne skutki społeczne poprzez zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego w obszarze przygranicznym, ponieważ będzie obejmować wszystkie osoby fizyczne na tym terenie, które znajdą się w stanie znacznego pogorszenia zdrowia lub zagrożenia życia, wymagającego natychmiastowego przeprowadzenia czynności ratunkowych i leczenia. Umowa zwiększa zakres usług tzw. podmiotów leczniczych świadczących usługi w zakresie ratownictwa medycznego na terenach przygranicznych.

    W zakresie finansowym umowa nie spowoduje zaangażowania dodatkowych środków z budżetu państwa, jak również nie będzie powodowała zwiększenia liczby zespołów ratunkowych, które będą udzielały tych świadczeń. Jak mówił przedmówca, jest ona realizacją idei dobrego sąsiedztwa na poziomie regionalnym.

    Podstawą prawną zastosowania trybu ratyfikacji jest art. 89 ust. 1 pkt 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

    Klub Platformy Obywatelskiej pozytywnie ocenia rządowy projekt ustawy o ratyfikacji Umowy ramowej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o współpracy transgranicznej w ratownictwie medycznym. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Rajmund Miller - Wystąpienie z dnia 07 listopada 2012 roku.


338 wyświetleń

Zobacz także: