Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

24 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (druki nr 212 i 574).


Poseł Joanna Kluzik-Rostkowska:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Ten projekt ma jedną poważną, podstawową wadę, to znaczy brak wskazanych źródeł finansowania. Co prawda w projekcie poselskim jest informacja o tym, że w pierwszym roku, czyli zaledwie w ciągu dwóch pierwszych miesięcy funkcjonowania tych nowych zasad, byłby to koszt w wysokości 200 mln zł, ale Ministerstwo Finansów i rząd oceniają to znacznie wyżej, mówiąc o kosztach przewyższających 700 mln zł. Rząd obliczył, że podniesienie tego kryterium do 50% przeciętnego wynagrodzenia - mam na myśli rok, który w tej chwili mija, a więc w przyszłym roku byłoby to jeszcze więcej - oznacza wpuszczenie do systemu ponad 2 mln dzieci. W związku z tym myślę, po pierwsze, że nierzetelnie zostały ocenione koszty, które ta zmiana miałaby ze sobą ponieść.

    Po drugie, w ogóle nie wskazano, jakie byłyby te koszty w kolejnych latach, a to jest tak naprawdę ta suma z dwóch miesięcy razy sześć. Nawet gdyby przyjąć państwa sposób rozumowania, że to jest tylko 200 mln, a nie 700 mln, jak obliczył to rzetelnie rząd, to i tak wtedy koszty roczne byłyby ponad 1600 mln. Po prostu tych pieniędzy dzisiaj w budżecie nie ma. Koalicja zdecydowała o podniesieniu tego kryterium. Jest ono podniesione skromniej, ale przykrojone zostało na miarę możliwości budżetu państwa. I jest to jeden podstawowy problem. Ale z pomysłem tego mechanizmu jest również drugi, czysto praktyczny problem - jak miałoby to wyglądać w praktyce, skoro płacę minimalną ustala się od stycznia do grudnia i jeszcze w dodatku z roku na rok ta suma jest inna, co wymaga bardzo szczegółowego wyliczania z roku na rok tych 50% czy 60% płacy minimalnej. Do tego dokłada się drugi problem, że tu mamy od stycznia do grudnia, a ustawa o świadczeniach rodzinnych zakłada, że świadczenie przyznaje się od początku listopada do końca października. To nie jest najpoważniejszy problem. Najpoważniejszym problemem jest brak zabezpieczenia pieniędzy w budżecie państwa. Ten mechanizm natomiast nie pomaga przejrzystości przyznawania tych świadczeń.

    W związku z tym Platforma Obywatelska będzie wnioskowała o odrzucenie tego projektu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Joanna Kluzik-Rostkowska - Wystąpienie z dnia 10 października 2012 roku.


69 wyświetleń

Zobacz także: