Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Maria Zuba:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pragnę dokończyć oświadczenie, które rozpoczęłam 13 lipca 2012 r. - oświadczenie poświęcone 50-leciu mojego miasta Suchedniowa.

    Szanowni Państwo! Miasto tworzą nie mury, lecz ludzie przyczyniający się do jego rozwoju. Gustaw Herling-Grudziński powiedział: Upieram się przy idei małych ojczyzn. Myślę wtedy nie o Polsce, która jako państwo jest zbyt szeroka do objęcia takimi uczuciami, lecz o konkretnym rejonie mojej młodości. Nigdy nie udało mi się go opisać tak, jak bym chciał.

    Gdzie jest to miejsce, o którym mówił pisarz? Odpowiem również jego słowami: Fascynacja Kielecczyzną to była fascynacja Świętokrzyżczyzną. Drugą moją fascynacją jest Suchedniów, gdzie właściwie od śmierci mojej matki rosłem, aż do wyjazdu do Warszawy. To jest fascynacja stawem, groblą, które już nie istnieją, lasami dookoła. Michniów z jednej strony, Baranów z drugiej strony, to jest moje wspomnienie z Kielecczyzny - pisał Gustaw Herling-Grudziński.

    Pięknie położony Suchedniów jest miastem, w którym żyło i żyje wielu twórczych ludzi. Jest osadą istniejącą od kilkuset lat i związaną z rozwojem przemysłu, ale prawa miejskie otrzymał 50 lat temu. Teraz przy okazji jubileuszu rada miejska uhonorowała dziesięciu zasłużonych mieszkańców odznaką zasłużonych dla Suchedniowa. Jest wśród nich duchowny ks. dr infułat Józef Wójcik, który przez niemal 40 lat był tu proboszczem, bardzo aktywnie uczestnicząc w życiu społecznym. Jest także pisarz i rzeźbiarz, autor wielu książek poświęconych Suchedniowowi, Kielecczyźnie - Ryszard Miernik. Są wyróżniający się nauczyciele i działacze społeczni, ludzie, którzy również na emeryturze pracują na rzecz małej ojczyzny: Stefan Pawlukiewicz, Anna Pasek, Lucyna Wielechowicz, Zdzisław Włodarczyk. Jest i obecna prezes Banku Spółdzielczego w Suchedniowie, który zrodził się ponad 100 lat temu z jednej z pierwszych w ówczesnej Kongresówce kas zapomogowo-pożyczkowych. Założycielem kasy był dziadek naszego kolegi, posła z klubu Prawa i Sprawiedliwości Jacka Świata.

    W okresie po II wojnie światowej mieszkańcy Suchedniowa z wielkim wysiłkiem i zapałem przystąpili do odbudowy swojego miasta. Uruchomiono produkcję w zakładach, tworzono szkoły, rozwijały się kopalnie i zakład przetwórstwa gliny. Fabryka urządzeń transportowych tradycjami i lokalizacją nawiązywała do XIX-wiecznej odlewni żelaza, z czasem jednak skoncentrowała się na produkcji wózków widłowych. Następowała zmiana charakteru osady, co przyczyniło się do nadania jej w dniu 22 lipca 1962 r. praw miejskich. Teraz minęła jubileuszowa 50. rocznica nadania miastu tych praw. Korzystając z tej okazji, również jako suchedniowianka z urodzenia, wszystkim suchedniowianom składam najserdeczniejsze życzenia, aby zawsze mogli być dumni z naszego miasta, z którym są związani, i oby Suchedniów zawsze był tym miejscem, w którym chcą żyć i w którym mogą pracować dla dobra swych rodzin i małej ojczyzny. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Maria Zuba - Oświadczenie z dnia 26 lipca 2012 roku.


188 wyświetleń