Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie innych ustaw (druk nr 428).


Poseł Stefan Strzałkowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie innych ustaw.

    Projekt dotyczy m.in. dodania do katalogu okoliczności powodujących przemijającą przeszkodę w wykonywaniu zadań i kompetencji wójta, burmistrza, prezydenta miasta przesłanki polegającej na podjęciu przez właściwą radę miasta uchwały o zawieszeniu wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w pełnieniu obowiązków oraz określenia warunków jej podjęcia. Zgodnie z dotychczasowym brzmieniem art. 28g ust. 1 ustawy przywołane są przesłanki, które powodują zawieszenie wykonania mandatu wójta z mocy prawa. Wnioskodawcy proponują dodanie do tego katalogu sytuacji podjęcia przez radę gminy uchwały o zawieszeniu wójta w pełnieniu obowiązków. Zadania i kompetencje wójta przejmuje wówczas jego zastępca lub, jeżeli jest ich kilku, jego pierwszy zastępca. Proponowane jest doprecyzowanie art. 28 ust. 1, a mianowicie rada gminy powinna zawiesić wójta w pełnieniu obowiązków, jeżeli uprawomocniło się postępowanie o postawieniu zarzutów wójtowi wydane przez prokuraturę w sprawie ścigania z oskarżenia publicznego za przestępstwo popełnione umyślnie w sprawie czynu zagrożonego karą pozbawienia wolności. Zawieszenie następuje na czas trwania postępowania karnego, natomiast w sytuacji wyjątkowej, kiedy kończy się kadencja, mandat wójta, burmistrza, prezydenta miasta wygasa z mocy prawa.

    Szanowni Państwo! Myślę, że jest to, i takie jest zdanie klubu, bardzo istotna regulacja, która w tej chwili wypełnia bardzo poważną lukę, bo w ostatnich czasach mieliśmy sporo zdarzeń - niektóre nawet jeszcze się toczą - bardzo znaczących dla funkcjonowania gminy, które często powodują jej paraliż.

    Druga nowelizacja jest dosyć znacząca, chodzi o zmianę dotyczącą kadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Dotychczasowe zapisy ustawowe nie powodują takiego ograniczenia. Wójt, burmistrz, prezydent miasta mogą wielokrotnie pełnić tę funkcję w jednej miejscowości. Wnioskodawcy proponują wprowadzenie zapisu ograniczającego sprawowanie tych funkcji do dwóch kadencji. Oczywiście uzasadnieniem jest to, że tworzą się zbyt duże powiązania, często rządzi jedna grupa ludzi. Są sytuacje, które nie sprzyjają funkcjonowaniu gminy. Uważamy, że przyjęcie takiego rozstrzygnięcia pozwoli na jeszcze bardziej przejrzyste rządzenie gminami. Faktem jest, że pozyskiwalibyśmy dodatkowe nowe kadry, ponieważ każdy wójt, burmistrz czy prezydent miasta, który zakończyłby kadencję, mógłby wykorzystywać swoje doświadczenie w innych instytucjach samorządowych czy politycznych, a kształciłyby się nowe kadry. Myślę, że byłoby to dobre, sprzyjałoby rozwojowi naszego społeczeństwa, pomagało propagować ideę samorządności i przyczyniło się do tego, że wiedzę o samorządzie zdobyłaby dużo szersza grupa ludzi.

    Dlatego Prawo i Sprawiedliwość będzie popierało ten projekt, będzie głosowało za przyjęciem tej zmiany, tego projektu ustawy. Dziękuję bardzo.



Poseł Stefan Strzałkowski - Wystąpienie z dnia 13 czerwca 2012 roku.


97 wyświetleń

Zobacz także: