Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym (druki nr 356 i 372).


Poseł Stefan Strzałkowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu klubu Prawo i Sprawiedliwość mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, druk nr 356.

    Zmiana zakłada rozszerzenie katalogu przeszkód w wykonywaniu zadań i kompetencji wójta, burmistrza, prezydenta miasta, które stanowią podstawę przejęcia zadań i kompetencji przez zastępcę wójta bądź, w przypadku gdy jest ich większa ilość, przez pierwszego zastępcę, przez zastosowanie środka zapobiegawczego przewidzianego w art. 276 Kodeksu postępowania karnego. Dotychczasowy przepis art. 28g przewiduje cztery przypadki, kiedy można powierzyć kompetencje wójta jego zastępcy lub pierwszemu zastępcy w związku z tymczasowym aresztowaniem, odbywaniem kary pozbawienia wolności wymierzonej za przestępstwa nieumyślne, odbywaniem kary aresztu, niezdolnością do pracy z powodu choroby trwającej powyżej 30 dni. Proponowany zapis w projekcie zmiany ustawy uzupełnia katalog przypadków, kiedy można powierzyć kompetencje wójta, i uzupełnia ewidentną lukę prawną.

    Zapisy art. 276 Kodeksu postępowania karnego stanowią, że może być zastosowany środek zapobiegawczy poprzez zawieszenie oskarżonego w czynnościach służbowych lub w wykonywaniu zawodu albo powstrzymanie się od określonej działalności. Brak właściwych uregulowań może doprowadzić do zakłócenia funkcjonowania samorządu lub nawet jego paraliżu. Znamy takie przypadki, wspomniano tu dzisiaj o rządzeniu przez wójta aresztowanego za przestępstwa, o tzw. rządzeniu zza krat.

    Bardzo istotne jest to, że utrzymane zostają upoważnienia, które zostały wydane wcześniej przez wójta, po to, żeby gmina mogła normalnie funkcjonować. Gmina to organ, który jest najbliżej mieszkańców, i począwszy od załatwienia spraw dotyczących kwestii budowlanych, skończywszy na zasiłku z MOPS, to wszystko jest w jego jurysdykcji.

    Prawo i Sprawiedliwość zawsze stało, stoi i będzie stać na straży prawa, a sprawy samorządu i zarządzania nim stanowią nasze szczególne zainteresowanie. Pomimo, naszym zdaniem, bardzo złego sposobu prowadzenia projektu dotyczącego zmiany omawianej ustawy, z pominięciem projektu ustawy, który został złożony w listopadzie ubiegłego roku przez mój klub, Prawo i Sprawiedliwość, jak również, co gorsza, pomimo braku konsultacji z organizacjami samorządowymi z ogromną odpowiedzialnością podchodzimy do problemu i bardzo nam zależy na właściwych uregulowaniach. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Stefan Strzałkowski - Wystąpienie z dnia 09 maja 2012 roku.


55 wyświetleń

Zobacz także: