Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (druki nr 688 i 1104).


Poseł Stefan Strzałkowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! ˝Tu na razie jest ściernisko, ale...˝ (Dźwięk telefonu komórkowego)


Poseł Stefan Strzałkowski:

    ˝Tu na razie jest ściernisko, ale...˝ - to fragment piosenki braci Golców, który w sposób znakomity odzwierciedla stan ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, a także wielu innych ustaw, które w Sejmie procedujemy, i sposób ich procedowania. Pewne pozytywne zmiany, jeżeli zostaną one uchwalone w trakcie piątkowych głosowań, wnoszą rozwiązania, o których dzisiaj rozmawiamy, które podlegają procedurze. Są to dwie zmiany. Jedna stalająca organ właściwy do wydania zgody na odrolnienie ziem klasy I-III i wskazująca jako stronę postępowania wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Myślę, że jest to sytuacja stosunkowo czytelna i dobra, i wygodna zarówno dla obywateli, jak i dla samorządów terytorialnych. Mówiąc o ministrze, miałem na myśli ministra właściwego do spraw rozwoju wsi. Drugie uregulowanie mówi o windykacji i egzekucji należności za opłaty, jak również odsetek. Do tej pory ta ściągalność wyglądała bardzo różnie. Można powiedzieć, że wyglądała źle, albo nie tak, jak byśmy tego oczekiwali. Myślę, że jednym z powodów tego było to, że organy, które windykowały te należności, w zasadzie nie miały później udziałów w podziale ściągniętych środków. Ta sytuacja teraz ulegnie zdecydowanej zmianie, jako że organem, który został wyznaczony, będzie może nie sam zarząd województwa, ale marszałek województwa, co też, myślę, że przyspieszy egzekucje i troszeczkę zmniejszy biurokrację ich dotyczącą.

    Oczywiście te bardzo istotne zmiany będą miały znaczenie dla funkcjonowania gmin i zarządzenia nimi, jako że pozwolą w sposób dużo prostszy podejmować decyzję burmistrzowi, prezydentowi miasta czy wójtowi o odrolnieniu terenów w przypadku przygotowywania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Decydenci unikną w ten sposób często bardzo długo toczących się spraw sądowych, które miały w zasadzie ustalić, czy prawo do występowania o to ma tylko samorząd, czy też mają je prywatni właściciele, czy też użytkownicy wieczyści gruntów. Myślę, iż w zakresie inwestycyjnym dla gmin będzie to też duże usprawnienie i da dużo większe możliwości rozwoju tymże gminom.

    Niemniej jednak jest jeszcze wiele spraw, których rozwiązanie i uporządkowanie jest konieczne. Jeżeli chodzi o to, czy będzie przyspieszenie, to zobaczymy, czy zostanie to przyspieszone. Ja mam taką nadzieję, że ta ustawa spowoduje, że gminy będą mogły przyspieszyć to, natomiast czy aktualna sytuacja finansowa gmin pozwoli na to, ażeby takie plany w szybkim tempie uchwalać? Są to często kwoty niebagatelne dla samorządów, a też i czas wykonania tych planów nie liczy się w miesiącach, lecz wymaga to co najmniej w roku bądź nawet dłuższego okres. Są to zmiany proceduralne, które są pozytywne, natomiast myślę, że nie wolno zapominać tutaj o sprawie najważniejszej, bo mówimy o gruntach klasy I-III. Być może dla nierolnika, przeciętnego obywatela, nie do końca jest to zrozumiałe. To są najlepsze grunty, jakie mamy, które mają największą wydajność, jeżeli chodzi o produkcję rolną. Myślę, że tutaj polityka państwa powinna iść w tym kierunku, żeby szczególnie o te grunty zadbać. Myślę, że w ogóle ta ustawa i inne, które mają wpływ na funkcjonowanie ustawy, o której dzisiaj rozmawiamy, powinny podlegać systematycznej kontroli i analizie. Powinny też być przedkładane propozycje rozwiązań. Niekoniecznie chodzi o te, które już są, bo na pewno jeszcze wiele innych by się znalazło. (Dzwonek) Ta ustawa pozwoli też, mam nadzieję, uniknąć tych anormalnych sytuacji, kiedy grunty wydzielano z produkcji rolnej i kilkakrotnie dzielono np. na 49-arowe działki. Tym sposobem wielohektarowe grunty, te najlepsze, przestawały być klasyfikowane jako rolne i zostały odrolnione.

    Panie ministrze, panie premierze, jest bardzo dużo pracy, tak że myślę, że na tym skończę i będziemy się zastanawiać, jakie dalsze zmiany w tym zakresie wprowadzać. Dziękuję państwu bardzo. (Oklaski)



Poseł Stefan Strzałkowski - Wystąpienie z dnia 06 marca 2013 roku.


463 wyświetleń

Zobacz także: