Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

26 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych, Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (druki nr 3503 i 3534).


Poseł Stefan Strzałkowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Jutro będziemy decydować o bardzo istotnych sprawach dotyczących poprawek Senatu do ustawy o zmianie ustawy o samorządzie. Są to sprawy bardzo żywotne, o których dyskutowaliśmy w poprzednich czytaniach. Pojawiły się dzisiaj poprawki Senatu. Jeżeli pochylimy się nad nimi, to zgodzić się trzeba z poprawkami redakcyjnymi, te zmiany są konieczne. Chodzi o prawidłowe formy odesłania do przepisów, jak również o zmianę oznaczenia dodawanych przepisów. Jest to oczywiste ze względu na charakter zmian w ustawie. To jest jasne i to przyjmujemy.

    Natomiast pewne niepokoje budzą w nas te elementy, które w jakiś sposób naruszają, w moim przekonaniu i nie tylko moim, sprawy samorządów. Wielokrotnie na tej sali mówimy o tym, że samorządy przez ćwierćwiecze wprowadziły Polskę w lepszy czas, że Polska dynamicznie się rozwija, że o ten element naszego życia powinniśmy szczególnie dbać. Natomiast chciałbym tutaj powiedzieć o dwóch poprawkach, które wywołują u nas niepokój. Poprawka 9. dotyczy pobierania przez marszałka województwa opłat oraz kar za wycięcie drzew i przeznaczenia tych środków. Do chwili obecnej było tak, że 65% tych dochodów uzyskiwał wojewódzki fundusz ochrony środowiska, a 35% - narodowy fundusz. Tutaj proponuje się całą kwotę przekazywać do budżetu marszałka województwa. Co się z tym wiąże? Bardzo często ustawodawcy zabezpieczali samorządy, szczególnie na początku, szczególnie że opłaty pobierane w związku z ochroną środowiska miały być przeznaczane na ochronę środowiska. Tutaj tego odniesienia nie ma, czyli te pieniądze mogą być wykorzystane na różne inne cele i działania. (Dzwonek) Uważam, że to jest ograniczenie samorządności, bo wojewódzki fundusz w moim przekonaniu też jest takim samorządem, który realizuje pewien plan swoich działań, tak że jesteśmy tutaj kategorycznie przeciwni tej poprawce.

    Wicemarszałek Marek Kuchciński:

    Dziękuję.

    Poseł Stefan Strzałkowski:

    Jeszcze jedno słowo, panie marszałku, w bardzo istotnej sprawie.

    Wicemarszałek Marek Kuchciński:

    Proszę kończyć, panie pośle.

    Poseł Stefan Strzałkowski:

    Myślę, że jeszcze nawet istotniejszej niż ta, a mianowicie chodzi o centralizację administracji samorządowej. Proszę państwa, myślę, że w ogóle powinniśmy uczyć się już na pewnych sprawdzonych formach. To doprowadzi do tego, że zcentralizujemy bardzo wiele jednostek, a to już przerabialiśmy, proszę państwa. To przerabialiśmy. Dam przykład ZEAS-ów.

    Wicemarszałek Marek Kuchciński:

    Nie, panie pośle, proszę kończyć.

    W tym punkcie są przewidziane 3-minutowe oświadczenia.

    Poseł Stefan Strzałkowski:

    Już kończę, panie marszałku.

    Myślę, że spowoduje to, po pierwsze, utratę miejsc pracy, a po drugie, co jest szczególnie ważne, ogromną uciążliwość dla mieszkańców, o których powinniśmy szczególnie dbać. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Stefan Strzałkowski - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw


237 wyświetleń

Zobacz także: