Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (druki nr 3845 i 3866).


Poseł Jacek Świat:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przedstawiam stanowisko klubu Prawo i Sprawiedliwość dotyczące poselskiego projektu nowelizacji, druki nr 3845 i 3866. Nie trzeba już wymieniać pełnego tytułu, bo tu go podano.

    Ta nowelizacja porządkuje przepisy regulujące zasadę finansowania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i kwestię wydatków tego funduszu, przy okazji normuje zasady wydawania legitymacji potwierdzającej niepełnosprawność lub jej stopień, a także kwestię dofinansowania składek zdrowotnych dla niepełnosprawnych. Zapisy dotyczące legitymacji, składek, zapisy porządkujące oczywiście nie budzą żadnych większych zastrzeżeń. Istotą problemu, jeżeli chodzi o omawiany projekt ustawy, jest jednak zapewnienie zwiększenia przychodów PFRON czy zmniejszenie wypływu pieniędzy z funduszu. Jest to oczywiście konieczne wobec dość dramatycznie pogarszającej się sytuacji funduszu. Wiemy, że wypływ pieniędzy, który nie zawsze jest uzasadniony, sięga 700 mln zł. Jest to naprawdę dużo.

    Dbałość o szczelność systemu i zracjonalizowanie wydatków oczywiście stanowią jak najbardziej sensowne założenia, ale nasuwa się pytanie, czy nie wylewamy dziecka z kąpielą, czy wszystkie zaproponowane tu rozwiązania są rzeczywiście sensowne. Jako posłowie pracujący w komisji, niezależnie od opcji politycznej, odebraliśmy sporo alarmujących sygnałów od organizacji społecznych czy osób indywidualnych. Zaniepokojenie budził np. postulat dotyczący obniżenia z 80% do 30% ulgi, jeżeli chodzi o wpłaty na PFRON z tytułu niewypełnienia limitu zatrudniania osób niepełnosprawnych. Wiemy, że jest to ratowanie budżetu, chodzi tu przecież o ogromną dziurę budżetową w PFRON. Wiemy również, że te ulgi mogą być źródłem patologii, ale jednocześnie musimy pamiętać, że z tych ulg żyje kilkadziesiąt tysięcy osób niepełnosprawnych.

    Poważne wątpliwości budzi także system kar za błędy, jakie popełniają przedsiębiorcy przy obliczaniu ulg. Nie może być tak, że za pomyłkę o 1 zł można pracodawcę pociągnąć do odpowiedzialności sięgającej kilkunastu tysięcy złotych. To byłoby nienormalne. Jest jeszcze parę drobnych wątpliwości, które, jak myślę, da się wyjaśnić w komisji.

    Wysoki Sejmie! Mamy świadomość, że idące w setki milionów złotych ulgi przytłaczają budżet PFRON, jednak musimy, rozpatrując nowe rozwiązania, myśleć nie tylko o bieżących finansach, ale również o skutkach społecznych, a więc o tym, co zrobić, żeby przy okazji nie utracić tysięcy miejsc pracy, czyli nie doprowadzić do upadku małych firm, co zrobić, by zapewnić większą stabilność przepisów, stabilność funkcjonowania zakładów zatrudniających niepełnosprawnych, niezależnie od tego, czy chodzi o zakłady pracy chronionej czy o funkcjonujące na otwartym rynku zakłady zatrudniające niepełnosprawnych. Trochę źle się dzieje, że o tak delikatnej materii decydujemy na finiszu kadencji, pod ogromną presją czasu, poza panem ministrem Dudą zawsze tutaj z nami obecnym.

    Właściwie nie znamy stanowiska rządu, nie mamy stanowiska ministra polityki społecznej, nie znamy stanowiska ministra finansów, też, wydawałoby się, istotnego. Nie wiemy, jakie w istocie skutki finansowe przyniosą zmiany proponowane w projekcie i te, o których słyszeliśmy przed chwilą od przedstawicieli Platformy. Nie wiemy, czy wykorzystano wszystkie mechanizmy zatrzymania pieniędzy w PFRON-ie. Mamy ratować budżet PFRON-u trochę na hura i trochę na zasadzie eksperymentu. Co z tego wyniknie, zobaczymy. Taki tryb pracy nie jest dobry, niestety on się stał w ostatnich miesiącach powszechny (Dzwonek) w Sejmie.

    My, Wysoki Sejmie, składamy dwie poprawki. Jedna z nich dotyczy uściślenia sposobu obliczania współczynnika wynagrodzeń niepełnosprawnych, a druga dookreśla zasady obliczania kar. Jak wnoszę, analogiczne poprawki złożyli przedstawiciele koalicji. Porozmawiamy o tym w komisji. O tym, jak będziemy głosować, trudno w tym momencie powiedzieć. Myślę, że uda nam się wypracować coś sensownego i od tego uzależniamy nasze głosowanie. Niestety diabeł zawsze tkwi w szczegółach. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Jacek Świat - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym


42 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:







Poseł Jacek Świat - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jacek Świat - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jacek Świat - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jacek Świat - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jacek Świat - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o rządowym projekcie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy