Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

25 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo zamówień publicznych (druki nr 3273 i 3285).


Poseł Sprawozdawca Marcin Święcicki:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych z debaty nad uchwałą Senatu dotyczącą ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo zamówień publicznych.

    Chciałbym przypomnieć, że w październiku 2013 r. przyjęliśmy w Polsce nowe rozwiązanie - tzw. VAT odwrócony, mające na celu uszczelnienie systemu finansowego i lepszy pobór VAT-u.

    W przypadku normalnego VAT-u jest tak, że sprzedawca otrzymuje zapłatę od nabywcy razem z VAT-em i sprzedawca ma obowiązek odprowadzić ten VAT do budżetu państwa. Natomiast pojawili się tacy sprzedawcy, którzy pobierali opłaty VAT-owskie, po czym po tygodniu, po paru tygodniach czy po dwóch miesiącach, zanim zostały uruchomione jakiekolwiek kontrole, znikali z rynku i VAT inkasowali dla siebie. Poza tym tworzyli bardzo poważne zagrożenie konkurencyjne, ponieważ jeśli nie odprowadzali VAT-u do Skarbu Państwa, to mogli dyktować trochę niższe ceny. W zakresie wielu standardowych produktów - jakichś prętów stalowych, wyrobów miedziowych, innego typu rzeczy, wykańczali nasze huty, nasze przedsiębiorstwa, które uczciwie i rzetelnie pracowały oraz odprowadzały do Skarbu Państwa VAT otrzymany od nabywców.

    W związku z tym nie tylko w naszym kraju, ale i w innych krajach pojawił się tzw. VAT odwrócony. W ramach tego rozwiązania to nabywca jest zobowiązany odprowadzić VAT. Pierwsze polskie doświadczenia sprawdziły się, w związku z tym powstała ustawa rozszerzająca zakres zastosowania VAT-u odwróconego. Wysoka Izba raczyła uchwalić tę ustawę 20 lutego 2015 r.

    Dzisiaj mam zaszczyt przedstawić państwu stanowisko Komisji Finansów Publicznych wobec poprawek, jakie zgłosił Senat do tej ustawy. Senat zgłosił w sumie 10 poprawek, które państwu pokrótce zreferuję.

    Poprawka 1. uściśla przepisy ustawy sejmowej w takim kierunku, że kiedy sprzedawca w ramach odwróconego VAT dopełnił wszelkiej staranności, żeby VAT był prawidłowo rozliczony, a nabywca towaru tego VAT nie odprowadził, wówczas sprzedawca nie ponosi z tego tytułu obciążeń.

    Poprawki 2., 3., 5., i 7. dotyczą pewnych uściśleń legislacyjnych, sposobu przedstawiania załącznika, spraw porządkowych, jak również przejścia z języka potocznego na język powszechny.

    Poprawka 4. obejmuje uściślenie przepisów dotyczących sytuacji, kiedy podmioty np. samorządowe nabywają towary, ale prowadzą działalność mieszaną, częściowo objętą VAT, częściowo nieobjętą. W związku z tym są przeprowadzone pewne uściślenia w zakresie sposobu, jak to mieszane działanie wyliczyć.

    Poprawka 6., proszę państwa, obejmuje odpowiedzialnością podatkową nabywcy za zobowiązania podatkowe sprzedawcy, solidarną odpowiedzialnością podatkową, dostawy cyfrowych aparatów fotograficznych i materiałów eksploatacyjnych do drukarek. Jest to pewne rozszerzenie tego, co Sejm przyjął, listy towarów.

    Również poprawka 9. poszerza katalog towarów objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia. Mianowicie Senat zaproponował poszerzenie go o półprodukty z metali nieżelaznych: nieobrobione plastycznie aluminium, ołów, cynę i nikiel. Te półprodukty to towary typowe, łatwo zamieszczać ogłoszenia o ich sprzedaży i robić to np. przez Internet. Są one szczególnie podatne na działania oszustów tworzących w ten sposób nieuczciwą konkurencję, którzy nie odprowadzają VAT, a jak przychodzi kontrola skarbowa to ich po prostu nie ma i nie można tych pieniędzy wyegzekwować.

    Poprawka 10. dodaje przepis przejściowy jednoznacznie przesądzający, że na limit dostaw warunkujących objęcie mechanizmem odwrotnego obciążenia towarów takich jak telefony komórkowe i komputery przenośne składają się jedynie dostawy dokonane od dnia wejścia w życie ustawy.

    Komisja Finansów Publicznych rekomenduje przyjęcie dziewięciu z tych dziesięciu poprawek, nie rekomenduje przyjęcia poprawki 5., którą uznano na podstawie opinii Biura Legislacyjnego za zbędną. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Marcin Święcicki - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.


47 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:







Poseł Marcin Święcicki - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marcin Święcicki - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Marcin Święcicki - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Przyjęte przez Komisję sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej do...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marcin Święcicki - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Przyjęte przez Komisję sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej do...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy