Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Zdrowia o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2997 i 3269).


Poseł Czesław Hoc:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoki Sejmie! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość w sprawie sprawozdania Komisji Zdrowia o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw (druki sejmowe nr 2997 i 3269).

    Jak pamiętamy, z dniem 8 lutego 2015 r. weszła w życie długo wyczekiwana nowelizacja Prawa farmaceutycznego, która była podyktowana koniecznością implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/62/UE, tzw. dyrektywy fałszywkowej, w której wdrażaniu Polska dopuściła się zresztą istotnego opóźnienia, a która ma zapobiegać wprowadzaniu sfałszowanych produktów leczniczych do legalnego obrotu. Obecne sprawozdanie Komisji Zdrowia dotyczy kolejnej nowelizacji Prawa farmaceutycznego, ale głównym celem tej nowelizacji jest skuteczne zablokowanie wywozu leków za granicę. Ten niekontrolowany wywóz stał się poważnym zagrożeniem dla polskich pacjentów, albowiem w wielu polskich aptekach brakuje leków ratujących życie, m.in. leków przeciwzakrzepowych, tj. heparyn drobnocząsteczkowych, niektórych bardzo ważnych leków kardiologicznych, onkologicznych, przeciwastmatycznych, psychiatrycznych czy też leków cukrzycowych. Ta lista cały czas się zmienia, jest to od 100 do ok. 200 preparatów, których cena jest wyjątkowo atrakcyjna za granicą i których wywożenie się opłaca. Dotyczy to leków refundowanych. Leki sprzedaje się za granicę legalnie z hurtowni w ramach eksportu równoległego oraz nielegalnie na zasadzie procederu tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji, tj. sprzedaży leków za granicę bezpośrednio z aptek bądź z hurtowni, które odkupują leki sprzedane aptekom. Jest to bardzo poważny problem, a tym samym istotny powód do pilnej legislacji. Jeśli ta nowelizacja ustawy nie zostanie uchwalona i podpisana przez prezydenta RP przed końcem kadencji, to zgodnie z zasadą dyskontynuacji trafi do kosza. Byłoby to znaczne nasze zaniedbanie i nieodpowiednie działanie, a co najważniejsze - ze szkodą dla polskiego pacjenta. Zatem Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość nie będzie przeciw tej nowelizacji ustawy.

    Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne zakłada m.in., że podmioty uczestniczące w obrocie produktami leczniczymi będą obowiązane do przekazywania informacji o przeprowadzonych transakcjach, stanach magazynowych i przesunięciach magazynowych do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi, którego administratorem będzie główny inspektor farmaceutyczny. Będą też musiały każdorazowo zgłaszać mu zamiar wywozu leków za granicę, na co otrzymają zgodę bądź nie. Ponadto projekt przewiduje określone sankcje za naruszenie obowiązków wprowadzonych na mocy nowelizacji: możliwość cofnięcia zezwolenia na prowadzenie hurtowni lub apteki czy też surowe kary administracyjne.

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Kolejna nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne to trudna materia. Z jednej strony wszyscy są zgodni, że proceder nadmiernego wywozu leków za granicę należy ukrócić dla dobra pacjenta, z drugiej strony nie ma pełnej zgody pomiędzy producentami, hurtownikami i aptekarzami, jak to konkretnie i ku zadowoleniu wszystkich uczynić. Dodatkowym zjawiskiem, dość dziwnym i trudno wytłumaczalnym, jest fakt, że Polska wynegocjowała najtańsze leki w Unii Europejskiej, ale nikt na tym nie korzysta, poza tymi, którzy wywożą leki za granicę. Tak więc co trzeci pacjent nie wykupuje leków, bo są zbyt drogie, choć ceny mamy najniższe w Europie. W naszych aptekach brakuje leków, bo hurtownie wolą je wysyłać za granicę. Co więcej, nie dość, że leki są drogie dla polskich pacjentów, to brakuje tych leków, które ratują życie. W końcu ok. 2,5 mld zł rocznie zasila nielegalny rynek bądź szarą strefę.

    Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość z powodów podanych powyżej co prawda nie będzie głosował przeciw tej nowelizacji ustawy, natomiast poparcie dla niej uzależnia od przyjęcia czterech poprawek zgłoszonych jako wnioski mniejszości. Poprawka najbardziej istotna jest zbieżna z propozycją Naczelnej Rady Aptekarskiej, tj. by podmiot odpowiedzialny, wytwórca bądź importer produktów leczniczych zapewnił przedsiębiorcy prowadzącemu hurtownię farmaceutyczną stałe dostawy refundowanych produktów leczniczych objętych zakresem posiadanego przez przedsiębiorcę zezwolenia w ilości niezbędnej do zaspokojenia potrzeb pacjentów. Pozostałe poprawki dotyczą obligatoryjnego cofnięcia przez głównego inspektora farmaceutycznego zezwolenia na prowadzenie innych hurtowni farmaceutycznych prowadzonych przez przedsiębiorcę, któremu cofnięto zezwolenie, oraz, podobnie, obowiązkowego cofnięcia zezwolenia przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego na prowadzenie innych aptek lub punktów aptecznych prowadzonych przez podmiot, któremu cofnięto zezwolenie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Czesław Hoc - Wystąpienie z dnia 08 kwietnia 2015 roku.


32 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:







Poseł Czesław Hoc - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Czesław Hoc - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zdrowiu publicznym

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Czesław Hoc - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Przedstawione przez Ministra Zdrowia "Sprawozdanie z realizacji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Czesław Hoc - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Przedstawione przez Ministra Zdrowia "Sprawozdanie z realizacji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy