Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Informacja Rady Ministrów w sprawie pogarszającej się sytuacji w polskim rolnictwie (druk nr 3196).


Poseł Marek Matuszewski:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Panie ministrze, polscy rolnicy chcą produkować, polscy rolnicy chcą swoje produkty sprzedawać. Co ze sprzedażą bezpośrednią? Dlaczego nie uruchamiacie sprzedaży z pierwszego przetworzenia, dla małych gospodarstw szczególnie? Tak ładnie PSL mówił o cydrze, mówił, że wprowadzi odpowiednie przepisy sprzyjające produkcji cydru. I co? I na mówieniu się skończyło.

    Piwo reklamować można, a cydru nie. Jak była zaporowa akcyza na cydr, tak nadal jest. Czyżby dlatego, panie ministrze, że to polski produkt?

    (Poseł Artur Dunin: A wy jesteście przeciw.)

    Jeżeli chodzi o polską wieprzowinę, którą produkuje polski rolnik, cena jest znacznie poniżej kosztów. W Szwecji zablokowano duńską wieprzowinę ze względu na sztuczne przyspieszanie produkcji tuczników przez duńskich producentów, w wyniku czego mięso duńskie jest niezdrowe. A co robi polski rząd? Dopuszcza, aby to samo niezdrowe mięso, żywiec duński zalewało polski rynek. Dlaczego, panie ministrze, nie zablokujecie, wzorem Szwecji, duńskiego mięsa? Dlaczego nie broni pan polskich rolników? Czy to jest, panie ministrze, rząd, czy nierząd? Co z producentami mleka, panie ministrze? Dlaczego nie ma dobrego programu stworzonego przez rząd? Można na przykład dopłacać rolnikom, spółdzielniom mleczarskim, aby nakarmić polskie dzieci w polskich przedszkolach, szkołach serkami i twarożkami.

    (Głos z sali: Jogurty.)

    Rozwiązania są, tylko trzeba chcieć. Ma pan dużo różnych pracowników w ministerstwie. Jak są słabi, to do wymiany. W maju polscy producenci, na przykład z powiatów łęczyckiego i zgierskiego, mają pierwsze duże plony kapusty, kalafiorów, sałaty. W tym samym czasie zalewają nas kapustą i kalafiorami z takiego kraju jak Macedonia, gdzie koszty produkcji są o wiele niższe. Czy polski rolnik ma zbankrutować, a jego rodzina przejść na garnuszek państwa? Do tego rząd chce doprowadzić? Czy rząd wreszcie zablokuje nieuczciwą konkurencję, tak jak robią rządy w innych krajach? (Dzwonek)

    Wysoka Izbo! Rząd PO i PSL stawia tylko na wysokotowarowe gospodarstwa. Chciałbym panu ministrowi przypomnieć, że ponad 95% gospodarstw w Polsce to małe i średnie gospodarstwa rolne. To właśnie im trzeba stworzyć dobre warunki do gospodarowania na swoich gospodarstwach.

    (Poseł Artur Dunin: Proszę zapoznać się z programem.)

    Wysoka Izbo! Na koniec powiem, że polski prezydent Bronisław Komorowski też nie sprzyja polskim rolnikom, bo to on podpisał ustawę PO-PSL o podwyższeniu wieku emerytalnego dla rolników do 67. roku życia. W przypadku kobiet...

    Wicemarszałek Wanda Nowicka:

    Dziękuję, panie pośle, czas minął.

    Poseł Marek Matuszewski:

    ...jest to często 12 lat.

    (Głos z sali: O!)

    Dziękuję bardzo. (Oklaski)Poseł Marek Matuszewski - Wystąpienie z dnia 04 marca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Informacja Rady Ministrów w sprawie pogarszającej się sytuacji w polskim rolnictwie


145 wyświetleń

Zobacz także:
Zobacz także:
Poseł Marek Matuszewski - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o szczególnych zasadach...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Matuszewski - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja bieżąca w sprawie niebezpieczeństw dla państwa polskiego...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Marek Matuszewski - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy