Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji do Spraw Unii Europejskiej oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony, sporządzonego w Brukseli dnia 21 marca 2014 r. oraz dnia 27 czerwca 2014 r. (druki nr 2833 i 2869).


Poseł Maciej Wydrzyński:

    Szanowna Pani Marszałkini! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Poselskiego Twój Ruch mam przyjemność zaprezentować stanowisko wobec sprawozdania Komisji do Spraw Unii Europejskiej oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony, sporządzonego w Brukseli dnia 21 marca 2014 r. oraz dnia 27 czerwca 2014 r.

    Dziś jak nigdy wcześniej wszystkie kluby, koła poselskie i posłowie niezrzeszeni powinni stanąć ponad wszelkimi politycznymi podziałami, ponieważ zaproponowany projekt ustawy jest niezwykle ważny dla Europy, a także dla Polski jako jednego z głównych entuzjastów zacieśniania współpracy pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą. Polityczna droga naszych wschodnich sąsiadów, która doprowadzi ich w końcu do podpisania umowy o stowarzyszeniu z Unią, była długa, kręta i co najgorsze - okupiona najcięższą z możliwych ofiar, jaką jest życie ludzkie.

    Od 2008 r. prowadzono rozmowy, które miały na celu szybkie zakończenie tego procesu. Rzeczpospolita Polska bardzo aktywnie, niezależnie od tego, w którym miejscu znajdował się wówczas ośrodek władzy, wspierała te działania. To z inicjatywy naszego kraju powstał projekt Partnerstwa Wschodniego, który zakładał stopniowe rozszerzanie współpracy z Unią Europejską, jeśli chodzi o wschodnie granice naszego kontynentu. Wydarzeń, które odbywały się na Euromajdanie, nie musimy nikomu przypominać. Pamiętając o tym europejskim zrywie wolności, który doprowadził do zmiany władzy na Ukrainie, pamiętając o ludziach, którzy oddali życie za wolną i proeuropejską Ukrainę, o ofierze ich życia, jesteśmy dziś winni naszym sąsiadom pełne poparcie dla ratyfikowania umowy stowarzyszeniowej.

    Ukraina jest jednym z naszych najważniejszych partnerów we wschodniej części Europy. Dotychczas to my jako Polska byliśmy tzw. unijną strefą buforową, na której kończyła się najwaleczniejsza granica Unii z Federacją Rosyjską. Jako kraj sami przeszliśmy etap umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską i dobrze wiemy, z czym to jest związane. To nie tylko instrumenty finansowe, które służą poprawie jakości życia i infrastruktury społecznej danego kraju, to również potwierdzenie proeuropejskiego kursu danego państwa, to respektowanie wypracowanych wspólnie wartości. To również, a może przede wszystkim stopniowa implementacja do krajowego porządku prawnego norm powszechnie respektowanych w granicach Unii Europejskiej. Dla naszego kraju jest to też zwiększenie gwarancji na przewidywalne sąsiedztwo z Ukrainą, które zacznie bazować na wspólnych wartościach i procedurach ułatwiających funkcjonowanie w obszarze czterech unijnych swobód: przepływu ludzi, towaru, kapitału i usług, bo do tego również zmierza umowa stowarzyszeniowa. Wypracowany dorobek i zasady zyskują akceptację strony ukraińskiej i są stopniowo wdrażane.

    W związku z tym umowa o stowarzyszeniu pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą niesie za sobą same korzyści. Na Polsce jako kraju, który dobrze zna trud demokratyzacji procedur prawnych, ciąży szczególny obowiązek poparcia tego projektu ustawy. Jako Klub Twój Ruch wyrażamy nadzieję, że ze względu na przedmiot tego projektu będziemy dziś wyjątkowo wszyscy mówić wspólnym głosem. Tak dla Ukrainy, tak dla Europy, tak dla umowy stowarzyszeniowej. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Maciej Wydrzyński - Wystąpienie z dnia 26 listopada 2014 roku.


110 wyświetleń

Zobacz także: