Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

24 punkt porządku dziennego:


Przedstawione przez ministra skarbu państwa ˝Sprawozdanie z działalności Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa w okresie od dnia 1 stycznia 2012 r. do dnia 31 grudnia 2012 r.˝ (druk nr 1243) wraz ze stanowiskiem Komisji Skarbu Państwa (druk nr 1740).


Poseł Maciej Wydrzyński:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Twój Ruch chciałbym przedstawić stanowisko klubu wobec ˝Sprawozdania z działalności Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa w okresie od dnia 1 stycznia 2012 r. do dnia 31 grudnia 2012 r.˝.

    Na początku chciałbym przekazać panu prezesowi Prokuratorii Generalnej słowa uznania za bardzo merytoryczne sprawozdanie z działalności prowadzonej w omawianym czasie przez pana prezesa Marcina Dziurdę. Myślę, że wielu z nas sprawozdanie to dostarczyło rzetelnej wiedzy o roli, jaką w strukturze państwa polskiego odgrywa ten organ, i o tym, jak ważny jest on dla finansów publicznych.

    Sprawozdanie w sposób analityczny, a miejscami wręcz akademicki, określa zakres kompetencji Prokuratorii Generalnej, zakres spraw, w jakich wykonuje ona zastępstwo procesowe Skarbu Państwa, przedstawia również skuteczność jej działań, co dowodzi, że zatrudnione tam osoby to dobrzy specjaliści, którzy w fachowy sposób reprezentują interesy Skarbu Państwa na drodze sądowej.

    Sprawozdanie to jednak ma również swoje drugie dno, któremu oczywiście nie jest winny prezes prokuratorii. Przedstawia ono poprzez twarde dane matematyczne obszar nieudolności, często niekompetencji organów rządowych i państwowych, która to niekompetencja przedkłada się na straty Skarbu Państwa z tytułu odszkodowań wypłacanych w drodze przegranych procesów sądowych.

    Pierwsze poważne ostrzeżenie to wzrost liczby postępowań sądowych, w których stroną był Skarb Państwa, o ponad 5% w stosunku do poprzedniego okresu sprawozdawczego. Pokazuje to, że mamy coraz więcej spornych kwestii, które wynikają z negatywnych działań organów państwowych w stosunku do pokrzywdzonych jednostek.

    Sprawą niezwykle problematyczną i zarazem podkreślającą, jak palący jest to problem, jest liczba postępowań, w których Prokuratoria Generalna zastępuje procesowo Służbę Więzienną, areszty śledcze i zakłady karne. W 2012 r. było to 1896 spraw i jest to największy zakres aktywności prokuratorii. Unaocznia to nam, że z roku na rok rząd i Ministerstwo Sprawiedliwości nie robią nic, aby rozwiązać chociażby takie problemy, jak długoterminowe przetrzymywanie podejrzanych w aresztach śledczych bez prawomocnego wyroku sądowego, przeludnienie w celach zakładów karnych niedostosowanych do europejskich norm czy długotrwałe procesy sądowe, które wpływają na sytuację podejrzanych w świetle przepisów prawa.

    Niepokojąca jest również liczba spraw kierowanych przeciwko Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W 2012 r. było ich 187. Biorąc pod uwagę to, że rok 2012 w rozwoju infrastruktury drogowej, chociażby ze względu na heroiczną walkę o uratowanie honoru przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej, mógł przynieść więcej nieprawidłowości przy wielu inwestycjach drogowych, których finał znalazł rozwiązanie przed obliczem Temidy, to w perspektywie najbliższych lat oraz wobec tworzenia superministerstwa transportu i rozwoju pani premier Bieńkowskiej już powinno się zapalić ostrzegawcze światło i powinna ona wzmocnić czujność, jeśli chodzi o nadzór nad inwestycjami drogowymi.

    Klub Poselski Twój Ruch z dużą uwagą zapoznał się ze sprawozdaniem z działalności Prokuratorii Generalnej w 2012 r. Składamy podziękowanie jej prezesowi i liczymy na to, że będzie to materiał niezbędny jako lekcje do odrobienia dla rządu, bo w tym sprawozdaniu ma on czarno na białym wskazane płaszczyzny, w których jego działania mogą być odbierane nawet jako występowanie na szkodę Skarbu Państwa. Dziękuję bardzo.



Poseł Maciej Wydrzyński - Wystąpienie z dnia 05 grudnia 2013 roku.


113 wyświetleń

Zobacz także: