Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

23 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2250).


Poseł Maciej Wydrzyński:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Bardzo dziękuję. Chciałbym odpowiedzieć na pytania zadawane przez panie posłanki i panów posłów. Pierwszy pytanie zadawał pan poseł Szejnfeld. Oczywiście chciałbym bardzo podziękować, że pochyliliście się nad naszym projektem, że uznaliście, że faktycznie zmiany w nim poczynione zmierzają w dobrym kierunku i że projekt jest dla was akceptowalny. Mam nadzieję, że dopracujemy go w czasie prac w komisjach i będzie on naszym wspólnym projektem, rzeczywiście ponad podziałami, na rzecz polskich przedsiębiorców, młodych przedsiębiorców i że uda się to zrobić w najbliższym czasie.

    Mówił pan poseł, że od 2011 r. pochylacie się nad podobnymi projektami ustaw. Było to zapoczątkowane już w ramach prac komisji ˝Przyjazne Państwo˝, i bardzo dobrze, bardzo się cieszymy. To był taki, nie chcę powiedzieć, że miód na uszy dla nas, ale jest to wspólny mianownik, to dla nas coś niesamowitego i oczywiście bardzo się cieszę, że w tej dziedzinie jesteśmy jednogłośni. Proponuję zatem, żebyśmy rzeczywiście wypracowali wspólny projekt.

    Mówił pan poseł też o wakacjach podatkowych, które proponujecie, ale zapoznałem się z tym projektem i wynika z tego, że wakacje podatkowe są takim jakby tylko odroczeniem opłat, bo przecież później przedsiębiorca musi to zwrócić. Co prawda chodzi tu o 5 lat i nie jest to pewnie dla niego duże obciążenie, ale jednak jeśli okazałoby się, że firma na próbę nie wypali, to jakby obciążenia pozostają, a przedsiębiorca będzie musiał je jeszcze przez jakiś czas później spłacać. My proponujemy, żeby faktycznie było to zero składek na ZUS, zero podatku dochodowego i oczywiście zero biurokracji. Ale tak jak powiedziałem, będzie nam na pewno bardzo miło współpracować na posiedzeniach komisji i mam nadzieję, że wypracujemy wspólny projekt.

    Powiem też szczerze, że jestem bardzo zaskoczony stanowiskiem PiS, który popierał poprzedni projekt. Oczywiście wielka szkoda, że są przeciwni pomocy polskim przedsiębiorcom, to w mojej opinii niedorzeczne.

    Powtórzyły się pytania pana posła Szejnfelda i pana posła Olejniczaka o niezgodność projektu z prawem Unii Europejskiej. Jeśli chodzi o kwestie zgodności z prawem Unii Europejskiej, to kluczowe jest ustalenie, czy tworzone zachęty dla osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej stanowią tak zwaną pomoc publiczną. To jest chyba najistotniejsze pytanie. Zgodnie z główną linią orzeczniczą Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, aby można było przyjąć, iż mamy do czynienia z pomocą publiczną, owa pomoc musi być jednocześnie interwencją państwa lub interwencją przy użyciu zasobów państwowych, to po pierwsze. Po drugie, musi być w stanie wpłynąć na wymianę handlową między państwami członkowskimi. Po trzecie, musi być selektywna i, po czwarte - zakłócać konkurencję na rynku lub grozić jej zakłóceniem. Zastanówmy się, czy faktycznie ten projekt ustawy niesie ze sobą takie niebezpieczeństwa.

    Rozumiem wątpliwości pana posła Krzysztofa Borkowskiego związane z ewentualnymi zaciągniętymi zobowiązaniami. Trzeba pamiętać o tym, że aby zaciągnąć zobowiązania, otrzymać kredyty bankowe, trzeba przedstawić zaświadczenia o niezaleganiu z podatkiem, zaświadczenia z ZUS o niezaleganiu ze składkami na ubezpieczenia. Natomiast, tak jak powiedziałem, projekt ustawy nie przewiduje przesyłania takich informacji ani do ZUS, ani do urzędów skarbowych przez pierwsze trzy miesiące, więc jakby automatycznie wyklucza możliwość wydawania takich zaświadczeń, a co za tym idzie, wiąże się to oczywiście z niemożnością uzyskania kredytów i zaciągania takich różnego rodzaju zobowiązań.

    Jednocześnie też bardzo się cieszę, że przedstawiciele Platformy Obywatelskiej i PSL są za tym, żeby przyjąć taki projekt ustawy. Złożyliśmy 20 różnego rodzaju projektów dotyczących działalności gospodarczej i zgadzamy się co do tego, że wszystkie inne ustawy są również potrzebne i ten jeden projekt jest nie jest dostatecznie daleko idący.

    Dziękuję panu posłowi Cezaremu Olejniczakowi i panu posłowi Andrzejowi Romankowi. Pan poseł Cezary Olejniczak zgłosił świetny pomysł, który oczywiście będziemy chcieli przedyskutować w pracach komisji, dotyczący prac sezonowych w rolnictwie i ewentualnych usług sezonowych. To bardzo dobry pomysł, myślę, i wszyscy, mam nadzieję, bardzo chętnie nad takim pomysłem się pochylimy. Pan poseł Andrzej Romanek z Solidarnej Polski wskazywał, że trzeba iść dalej. Tu też jesteśmy oczywiście zgodni. Bardzo się cieszymy, że Solidarna Polska ustami właśnie pana posła Andrzeja Romanka wyraża podobny pogląd, jak my. Czyli rosną szanse, krótko mówiąc, na uchwalenie tej ustawy i mam nadzieję, że rzeczywiście uchwalimy ją ponad podziałami.

    Pan poseł Jerzy Borkowski pytał o to, czy w jakichś krajach już są takie ustawy.

    (Poseł Cezary Olejniczak: Ja pytałem.)

    Pytał pan poseł Olejniczak. Oczywiście jest wiele takich krajów na świecie, również w Europie. Nasz projekt jest najbardziej podobny do rozwiązania brytyjskiego, tam też jest możliwość założenia działalności i zgłoszenia jej po 90 dniach, też we Włoszech są podobne zachęty dla przedsiębiorców, oczywiście w Stanach Zjednoczonych, nie wspominając już o Singapurze, gdzie można zarabiać do 100 tys. dolarów i nie płacić podatku, a następne 100 tys. jest opodatkowane stawką 50%. Ale to oczywiście nie Europa i myślę, że nigdy tak u nas nie będzie.

    Pojawiły się jeszcze inne pytania. O wakacjach ubezpieczeniowych już mówiłem, z tym że wakacje ubezpieczeniowe rzeczywiście powodują, iż trzeba będzie te pieniądze zwracać. Pojawiało się jeszcze wielokrotnie zastrzeżenie, że 90 dni to jest za krótko, że powinno być 180 dni. Oczywiście przychylamy się do tego, też chcielibyśmy, żeby to było 180 dni, mogłoby być więcej. Co spowodowało, że zaproponowaliśmy 90 dni? To rzeczywiście kwestia naszej ostrożności politycznej, chodzi o to, żeby taki projekt mógł być zaakceptowany, żebyśmy mogli w ogóle go procedować - po prostu z ostrożności wpisaliśmy 90 dni.

    Uściślając to jeszcze na koniec - wolne od podatku dochodowego będą dochody z działalności gospodarczej prowadzonej na próbę w kwocie do 10 tys. W tym projekcie uściśliliśmy też, że składki na ubezpieczenia zdrowotne za osoby prowadzące działalność w okresie próbnym będzie pokrywał urząd pracy. Tak jak wspomniałem, 90 dni prowadzenia działalności bez żadnych kosztów dla świeżo upieczonych przedsiębiorców, a po 90 dniach próby, co bardzo ważne, 24 miesiące na preferencyjnych warunkach. Bardzo istotne jest też to, na co wskazywała Platforma Obywatelska - nie będzie możliwości prowadzenia działalności na próbę w branżach, które wymagają koncesji lub zezwoleń. Myślę, że wzięliśmy wszystkie te zarzuty pod uwagę, i mamy nadzieję, że tym razem uda się ten projekt ustawy uchwalić. Bardzo dziękuję. (Oklaski)



Poseł Maciej Wydrzyński - Wystąpienie z dnia 09 maja 2014 roku.


100 wyświetleń

Zobacz także: