Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Skarbu Państwa o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji (druki nr 1929 i 2145).


Poseł Maciej Wydrzyński:

    Bardzo dziękuję.

    Pani Marszałkini! Przede wszystkim bardzo dziękuję za udzielenie mi głosu, mimo mojego spóźnienia, które wynika oczywiście z napiętego grafiku prac parlamentarnych.

    W imieniu Klubu Poselskiego Twój Ruch mam przyjemność zaprezentować stanowisko klubu w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji. Naszym zdaniem proponowane zmiany w ustawie zmierzają w dobrym kierunku i zasługują na akceptację Wysokiej Izby. Organy samorządowe z roku na rok są coraz bardziej eksploatowane przez administrację centralną, zwiększa się zakres ich zadań własnych, natomiast nie kompensuje się finansowo takich działań. W licznych wypowiedziach samorządowcy mówią o akceptacji dla takich rozwiązań, ponieważ nikt nie zna lepiej potrzeb lokalnych społeczności niż władza samorządowa. Z drugiej strony zwiększanie zakresu zadań własnych lub też zadań przekazanych do realizacji bez kompensacji finansowej powoduje negatywne skutki finansowe w budżetach samorządów, tym samym niejednokrotnie drenując jeszcze bardziej budżety lokalne. Dlatego też komunalizacja spółek państwowych i przekazanie nieodpłatnie akcji samorządom to rozwiązanie godne uwagi jako powodujące również zwiększenie możliwości zarobkowania nowych akcjonariuszy spółek - jednostek samorządu terytorialnego. Projektodawca w uzasadnieniu wskazał szczególnie spółki, które świadczą usługi zaspokajające potrzeby lokalnych społeczności. Nie sposób nie zgodzić się z tym przykładem, szczególnie w odniesieniu do zadań związanych na przykład z transportem publicznym. Praktyka dnia codziennego pokazuje, że już samo przekształcanie komunalnych zakładów budżetowych w spółki prawa handlowego jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ przy dobrym zarządzaniu spółką generowany zysk służy rozwojowi spółki, a wpływa też na budżet lokalny.

    Zwiększenie możliwości w zakresie partycypacji jednostek samorządu terytorialnego w akcjonariacie komunalizowanych spółek na pewno wpłynie również dodatnio na zakres i jakość usług świadczonych przez takie spółki. Akcjonariusze jako przedstawiciele samorządu lokalnego czy też załóg pracowniczych najlepiej znają uwarunkowania regionalne i społeczne, które należy uwzględniać w polityce przedsiębiorstwa, aby zapewniać jego rozwój. Dodatni bilans płatniczy związany z otrzymaniem praw do dywidendy od wypracowanego zysku również będzie miał pozytywny wpływ na wpływy do budżetu samorządowego i będzie istotnie stanowił o dochodach własnych władz lokalnych. Jedyne pytania, jakie nasuwają się po lekturze uzasadnienia projektu, związane są z 51% akcji, które w drodze corocznego oferowania przez Skarb Państwa będą zwiększały udział akcjonariuszy poprzez ich nabycie, by osiągnąć w czasie 5 lat od wpisania spółki do rejestru przedsiębiorstw ten limit. Czy po osiągnięciu tego progu Skarb Państwa nadal będzie oferował nabycie akcji, na przykład do całkowitego przekazania ich pakietu, i czy Skarb Państwa pozostanie zawsze udziałowcem takich spółek? Czy oferowane w okresie 5 lat nabywanie kolejnych akcji będzie również nieodpłatne?

    Takie są nasze pytania. Poza tym Klub Poselski Twój Ruch uważa, że proponowane zmiany zmierzają w dobrym kierunku i wpłyną pozytywnie na rozwój nie tylko lokalnych samorządów, ale też komunalizowanych przedsiębiorstw. Bardzo dziękuję. (Oklaski)



Poseł Maciej Wydrzyński - Wystąpienie z dnia 19 marca 2014 roku.


190 wyświetleń

Zobacz także: