Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

23 punkt porządku dziennego:


Przedstawione przez ministra skarbu państwa ˝Sprawozdanie o stanie mienia Skarbu Państwa na dzień 31 grudnia 2011 r.˝ (druk nr 1018) wraz ze stanowiskiem Komisji Skarbu Państwa (druk nr 1739).


Poseł Maciej Wydrzyński:

    Szanowna Pani Marszałkini! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Twój Ruch chciałbym przedstawić stanowisko klubu w sprawie ˝Sprawozdania o stanie mienia Skarbu Państwa na dzień 31 grudnia 2011 r.˝ Dokument ten jest specyficzny ze względu na swoją zawartość i przedmiot, do którego się odnosi. Dokonano bowiem precyzyjnej w mojej opinii ewidencji tego, co pozostaje pod faktycznym nadzorem finansowym Skarbu Państwa, oraz tego, jaka jest szacunkowa wartość tego mienia. W zasadzie ciężko jest zarzucić składającym to sprawozdanie braki czy niestaranność w opracowaniu tego dokumentu, dostajemy bowiem solidny materiał, który daje Wysokiej Izbie całościowy ogląd zasobów mienia Skarbu Państwa rozumianego w sposób niezwykle szeroki. Traktuje bowiem ten dokument o ewidencji gruntów, ewidencji gruntów oddanych pod infrastrukturę drogową, zasobach surowców naturalnych, których właścicielem jest Skarb Państwa, czy zasobach nieruchomości, które należą do Skarbu Państwa.

    Dodatkowo składający sprawozdanie rozszerzył je o ustawowe definicje składników mienia Skarbu Państwa, aby podmioty zapoznające się z treścią tego dokumentu nie miały wątpliwości, że dla danego składnika mienia państwowego istnieje podstawa prawna. Osoby, które chciałyby na samym początku zanegować ten dokument, mogą wybrać jeden z dwóch najprostszych sądów: taki, że mienia Skarbu Państwa jest za dużo i potrzebny jest postępujący proces prywatyzacji, albo taki, że mienia Skarbu Państwa jest za mało, a my sprzedajemy swój kraj w ręce prywatnego biznesu. Która z tych tez jest bliższa prawdy? Myślę, że to nie jest właściwy czas na toczenie o to jałowego sporu. Niniejsze sprawozdanie kataloguje w obiektywny sposób mienie Skarbu Państwa. Szczególnie kwestie związane z prywatyzacją powinny być przedmiotem sprawozdań dotyczących sytuacji finansowej i ekonomicznej podmiotów gospodarczych, które są prowadzone z udziałem właśnie Skarbu Państwa i również zaliczane do składników mienia państwowego.

    Jest jednak kilka ciekawych pytań, które chciałbym zadać - i prosiłbym, aby pan minister na nie odpowiedział - a które są związane chociażby z nieruchomościami Skarbu Państwa. Od dawna w polityce gospodarowania tzw. zasobami komunalnymi jest tendencja do sprzedawania na rynku komercyjnym nieruchomości i centralizowania jednostek państwowych, które były ulokowane np. w kilku nieruchomościach państwowych. O ile w większości nieruchomości oddanych w zarząd urzędom państwowym przez Skarb Państwa zachowana jest taka tendencja lub ulega ona niewielkim wahaniom, w przypadku jednego urzędu państwowego skala powiększenia nieruchomości oddanych pod jego zarząd budzi zdziwienie. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zwiększyła liczbę nieruchomości z 17 w roku 2010 do 222 w roku 2011. Co było powodem takiego działania? Jakie nieruchomości zostały przekazane KRUS w zarząd przez Skarb Państwa? Czy było to przekazanie odpłatne, czy nieodpłatne? Bo choć już od bardzo dawna toczy się debata na temat słuszności utrzymywania KRUS, propozycji włączenia go do struktur ZUS, problem zmian nie znalazł swojego rozwiązania. Za to Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego mnoży swoje siedziby jak grzyby po deszczu.

    Inne pytanie, jakie chciałbym zadać, dotyczy tego, jak kształtują się wpływy do budżetu Skarbu Państwa od nieruchomości oddanych w zarząd urzędom państwowym z tytułu np. podatku od nieruchomości czy podatków gruntowych. Czy są tu stosowane stawki preferencyjne albo zwolnienia podatkowe?

    Powyższe sprawozdanie w części poświęcone jest surowcom naturalnym. Zwraca się uwagę przy wskaźnikach zasobów i wskaźnikach wydobycia na problem wyczerpywalności danych surowców, a co za tym idzie, problem w poszukiwaniu alternatywnych złóż.

    Tak więc całościowo należy uznać ten dokument za dobrze opracowane studium wiedzy o zasobach mienia Skarbu Państwa, dzięki któremu można zadać wiele pytań stronie rządowej, takich jak chociażby tych kilka postawionych przeze mnie przed chwilą. Dziękuję bardzo.

    (Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich)



Poseł Maciej Wydrzyński - Wystąpienie z dnia 05 grudnia 2013 roku.


115 wyświetleń

Zobacz także: