Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Gospodarki o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (druki nr 2418 i 2836).


Poseł Maciej Wydrzyński:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Twój Ruch mam przyjemność zaprezentować stanowisko klubu w sprawie sprawozdania komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (druki nr 2418 i 2836).

    Cieszy nas, kiedy możemy rozmawiać o zmianach, które dodatnio wpływają na prowadzenie działalności gospodarczej, zmianach, które ułatwiają przedsiębiorcom jej prowadzenie. Czasem nawet zgoła kosmetyczne zmiany mogą wiązać się z usprawnieniem prowadzenia działalności i mieć wpływ na wynik finansowy przedsiębiorstw, ponieważ, jak w przypadku omawianego projektu ustawy, np. zmniejszają koszty związane z etapem produkcji.

    Dotychczasowa interpretacja art. 20 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej sprawiała, że istniał obowiązek umieszczania na produktach adresu dystrybutora z siedzibą w Polsce. Obowiązek ten powodował nieuzasadnione koszty dla przedsiębiorcy, wynikające z obowiązku zmiany oznakowania produktu lub jego opakowania na potrzeby dystrybucji produktu na polskim rynku. Dyspozycja normy prawnej z art. 20 ww. ustawy była nieostra, ponieważ przedsiębiorca nie był wprost zobligowany do podawania adresu polskiej siedziby, niemniej jednak to właśnie nieostrość przepisu otwiera możliwość jego szerokiej interpretacji, np. przez urzędy skarbowe czy UOKiK, która może działać na niekorzyść producentów, tu zmuszała ich często do zwiększenia kosztów produkcji, by uwzględnić wymogi interpretacyjne danego podmiotu sprawującego nadzór nad wprowadzeniem danych produktów do obiegu.

    Omawiany projekt zakłada złagodzenie obowiązków wynikających z art. 20 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zmiana polega na wprowadzeniu do przepisu odesłania do oznaczenia producenta w rozumieniu przepisów o ogólnym bezpieczeństwie produktów. Dzięki temu możliwe będzie fakultatywne oznaczenie produktu firmą przedsiębiorcy występującego jako wytwórca lub wyznaczony przedstawiciel wytwórcy, ewentualnie importer lub inny przedsiębiorca uczestniczący w obrocie, jeżeli jego dodanie może wpływać na właściwości produktu związane z jego bezpieczeństwem. Przykładowo, o czym mówi wprost projekt ustawy, przedsiębiorca unijny, kierując partie towaru do kilku państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego, nie będzie musiał zmieniać opakowania towaru, aby zamieścić dane dystrybutora na polski rynek.

    Ponadto komisja proponuje wyłączenie obowiązku oznaczania informacją umożliwiającą identyfikację towaru, w przypadku gdy w sposób oczywisty przeznaczenie towaru będzie wynikało z istoty towaru, zapewniając nabywcy świadomy wybór. Chodzi o założenie, że świadomość nabywcy towaru jest wysoka, w przypadku gdy kupowany towar z istoty swojego przeznaczenia czy wyglądu jest od razu identyfikowany ze sposobem jego użytkowania i przeznaczenia.

    Projekt ten pokazuje, że często drobne, nawet językowe, zmiany w ustawie o prowadzeniu działalności gospodarczej mogą dodatnio wpływać na jej funkcjonowanie, ale pokazuje też, jak wiele spraw wciąż wymaga naprawy, by ułatwić życie przedsiębiorcom.

    W związku z powyższym Klub Poselski Twój Ruch jest za przyjęciem proponowanych zmian w ustawie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Maciej Wydrzyński - Wystąpienie z dnia 05 listopada 2014 roku.


73 wyświetleń

Zobacz także: