Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2841 i 2866).


Poseł Borys Budka:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska przedstawić stanowisko klubu wobec projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw, który został zawarty w druku nr 2841.

    Poseł sprawozdawca przedstawił już cele, jakim ma sprostać ten projekt, dlatego nie chciałbym się tutaj powtarzać. W pełni popieramy wprowadzenie w większym stopniu korzystania z instrumentów elektronicznych przy rejestrowaniu spółek, to jest kolejny etap tego, o czym mówiliśmy w poprzednim punkcie. Jeżeli chodzi o to, co w tej chwili mamy, o te osiągnięcia, to należy wymienić spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Skoro ten podmiot, osoba prawna może być w ten sposób zarejestrowana, to oczywiste jest, że kolejnym elementem będzie możliwość wprowadzenia zawiązania elektronicznie spółki jawnej i spółki komandytowej, oczywiście w oparciu o wzorzec.

    Natomiast nie udało się nie popełnić w toku procedowania pewnych niewielkich błędów. Tak naprawdę chodzi tylko i wyłącznie o kwestie związane z doprecyzowaniem pewnej terminologii. Poprawki mają na celu to, żeby ten projekt ustawy został przyjęty bez konieczności dokonywania zmian w Senacie. Dlatego też w imieniu klubu parlamentarnego chciałbym złożyć na ręce pana marszałka siedem poprawek, które mają na celu, jak sama nazwa wskazuje, poprawienie pewnych elementów w tym projekcie. Nie będę ich dokładnie cytował, będą one złożone na piśmie, natomiast chciałbym powiedzieć, jaki jest ich cel.

    Otóż poprawka 1. dotyczy § 4 w art. 41 K.s.h. Chodzi tutaj o zapewnienie spójności tego przepisu z analogicznym przepisem art. 208 § 10 K.s.h., czyli o dopisanie wyrazu ˝uchwałą˝.

    Zgodnie z 2. poprawką w art. 1 w pkt 7 zdanie wstępne oraz dodawany § 11 otrzymują brzmienie: 7) w art. 48 po § 2 dodaje się § 21 w brzmieniu: ˝§21. W przypadku zawarcia lub zmiany umowy spółki przy wykorzystaniu wzorca umowy wkład wspólnika może być wyłącznie pieniężny˝. Chodzi tu tylko i wyłącznie o zasady techniki legislacyjnej i ten wyjątek powinien być wprowadzony w tym miejscu, a nie wcześniej.

    Jeżeli chodzi o zmianę 3., to tutaj wkradł się błąd. Jest tam mowa o pełnomocnictwie, natomiast oczywiście uchwała jest o powołaniu pełnomocnika. Chodzi tu tylko i wyłącznie o terminologię, stąd to pełnomocnik jest powoływany uchwałą, a nie pełnomocnictwo. Tak więc ta zmiana ma na celu wyprostowanie tego zapisu. Analogicznie w zmianie 27. w związku ze spółką akcyjną też jest mowa o pełnomocniku do zawierania umów z członkami zarządu. Zmiana 5. to propozycja dotycząca art. 4 pkt 1 w ustawie o rachunkowości, chodzi o dodanie ust. 2a. Dotyczy to naszym zdaniem zbędności sformułowania: ˝przepisy dotyczące określenia roku obrotowego˝.

    Jeśli chodzi o kwestię wejścia tych przepisów w życie, to naszym zdaniem niezbędne vacatio legis zapewnia termin 15 stycznia 2015 r. z pewnymi wyjątkami. Jest jeszcze kwestia wyłącznie językowa dotycząca tego, żeby pisownię wyrazu ˝e-PUAP˝ z łącznikiem zastąpić pisownią już bez łącznika: ˝ePUAP˝, co jest konsekwencją dostosowania pisowni do ustawy z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Dlatego też, popierając w pełni projekt ustawy i jego cel, wnoszę te poprawki. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Borys Budka - Wystąpienie z dnia 26 listopada 2014 roku.


95 wyświetleń

Zobacz także: