Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

27 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druki nr 2816 i 2867).


Poseł Sprawozdawca Borys Budka:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pan minister Kozdroń już idzie. Równolegle na posiedzeniu komisji kodyfikacyjnej przyjmowaliśmy sprawozdanie podkomisji, dlatego wiem, że jest w drodze.

    Szanowni Państwo! W imieniu Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka mam zaszczyt przedstawić sprawozdanie zawarte w druku nr 2867 w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

    Komisja rekomenduje Wysokiej Izbie przyjęcie sprawozdania. Istota nowelizacji sprowadza się do rozwiązania problemu, który tak naprawdę istnieje w polskim porządku prawnym od wielu lat i który dotyczący istnienia tzw. martwych spółek, spółek, które były zarejestrowane jeszcze w starym rejestrze RHB, natomiast nie zostały przerejestrowane do Krajowego Rejestru Sądowego. W tym projekcie ustawy dodatkowo rozwiązujemy również kwestie związane ze spółkami, które faktycznie nie prowadzą działalności gospodarczej, które nie posiadają swoich organów, które są, oczywiście mówię umownie, tzw. spółkami martwymi. Dlatego też grupa posłów wniosła projekt ustawy mający na celu uregulowanie tych spraw. Projekt w toku prac podkomisji kodyfikacyjnej spotkał się z aprobatą Ministerstwa Sprawiedliwości. W tym miejscu chciałbym podziękować za to, że w zeszłym tygodniu udało nam się ten projekt przeprocedować mimo braku posiedzenia Sejmu. Istotne są również terminy, panie marszałku, Wysoka Izbo, dlatego że przy tego typu problemie i kwestiach związanych z odpowiednim stosowaniem przepisów oraz całym Krajowym Rejestrem Sądowym liczymy na to, że nowelizacja wejdzie w życie na początku przyszłego roku, to jest od 1 stycznia 2015 r.

    Dodatkowe zmiany, oczywiście jako konsekwencje głównej, dotyczą m.in. Prawa upadłościowego i naprawczego, kwestii przepisów międzyczasowych, tzn. dajemy spółkom, które do tej pory się jeszcze nie wyrejestrowały, czas, pół roku od wejścia w życie tej ustawy, na to, żeby tego dokonały.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Wnoszę o przyjęcie projektu ustawy. Dziękuję.



Poseł Borys Budka - Wystąpienie z dnia 05 listopada 2014 roku.


79 wyświetleń

Zobacz także: