Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2085 i 2471).


Poseł Bogusław Wontor:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Poselskiego SLD mam zaszczyt wygłosić oświadczenie w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw i sprawozdania komisji, druki nr 2085 i 2471.

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Omawiany rządowy projekt ustawy po przeprowadzonych pracach w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz podkomisji stałej ds. nauki i szkolnictwa wyższego zdaniem posłów SLD nie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowiska związanego ze szkolnictwem wyższym i nie rozwiązuje jego problemów. Oczywiście można dostrzec zapisy idące w dobrym kierunku, takie jak podział na studia prozawodowe i ogólnoakademickie czy uznawanie kształcenia nieformalnego, ale tych dobrych rozwiązań jest zdecydowanie mniej.

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Niedopuszczalne jest, że po ogłoszeniu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego nie dokonano właściwych zapisów zgodnych z orzeczeniem trybunału, dotyczących zmniejszenia odpłatności za drugi kierunek studiów. Tutaj usłyszeliśmy, że poprawki są przygotowane. Mam nadzieję, że rozwiążą one ten problem.

    Członkowie Klubu Poselskiego SLD za co najmniej niezrozumiałe uważają wprowadzenie zwiększenia naboru studentów do 2% naboru z poprzedniego roku akademickiego.

    Zgodnie z treścią projektu ustawy będzie prowadzony monitoring zatrudnienia absolwentów. Wyniki tego monitoringu będą utajnione. Pozostaje zatem zadać pytanie: Po co ten monitoring, jeśli jego wyniki będą nieznane? Komu ma on służyć i w jakim celu?

    Prawdą jest, że zgodnie z obowiązującym prawem przeprowadzono konsultacje społeczne. Jednak czy zrobiono to tylko dlatego, że tak stanowi prawo, czy chciano faktycznie wsłuchać się w głos środowiska? Pytanie jest retoryczne, gdyż postulatów takich partnerów społecznych, jak Sekcja Nauki NSZZ ˝Solidarność˝ czy Krajowa Rada Nauki ZNP, nie uwzględniono. Odrzucony został również wniosek zgłoszony przez panią Krystynę Łybacką, ówczesną poseł na Sejm RP, o przeprowadzenie wysłuchania publicznego.

    W środowisku szkolnictwa wyższego trwa dyskusja o sytuacji kierunków humanistycznych. Niestety, w projektowanej ustawie nie ma rozwiązań sprzyjających rozwojowi kierunków humanistycznych.

    Wysoka Izbo! Informuję, że w związku z tym, co przedstawiłem w oświadczeniu, w imieniu członków Klubu Poselskiego SLD składam poprawki do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw, druki nr 2085 i 2471, które - naszym zdaniem - wychodzą naprzeciw oczekiwaniom środowiska. Jeżeli nie zostaną one przyjęte przez Wysoką Izbę, to ustawa w obecnym przedłożeniu jest nie do przyjęcia przez klub SLD. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Bogusław Wontor - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2014 roku.


269 wyświetleń

Zobacz także: