Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

1 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Administracji i Cyfryzacji o senackim projekcie ustawy o petycjach (druki nr 2135 i 2455).


Poseł Witold Klepacz:

    Dziękuję bardzo.

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Konstytucja Rzeczypospolitej wśród licznych wolności i praw politycznych gwarantuje każdemu prawo składania petycji, wniosków i skarg w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą do organów władzy publicznej oraz do organizacji i instytucji społecznych w związku z wykonywanymi przez nie zadaniami zleconymi w zakresie administracji publicznej. Tryb składania i rozpatrywania petycji, wniosków i skarg został określony ustawowo w 1960 r. Mówi o tym oczywiście Kodeks postępowania administracyjnego. Zgodnie z zapisami zagwarantowano każdemu prawo składania petycji, skarg i wniosków do organów państwowych, organów jednostek samorządu terytorialnego i organów samorządowych jednostek organizacyjnych. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że procedura określona przez K.p.a. nie dotyczy petycji składanych do Sejmu i Senatu z uwagi na fakt, iż stosowanie do tych organów postanowień K.p.a. zostało wyłączone.

    W związku z tym do Regulaminu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzono regulacje dotyczące procedury rozpatrywania petycji kierowanych do Senatu i jego organów. Zgodnie z nimi każda petycja jest kierowana do Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Każda petycja jest też rozpatrywana indywidualnie. Na posiedzeniu komisji przeprowadzana jest dyskusja i jeśli istnieją przesłanki, petycja jest przekazywana do właściwego organu władzy publicznej. Gdy petycja dotyczy zmiany prawa i uzyska poparcie członków komisji, zostaje przygotowany projekt ustawy, który jest opiniowany i ponownie poddawany głosowaniu, aby mógł stać się senacką inicjatywą ustawodawczą.

    Od 2009 r., od kiedy Senat zaczął rozpatrywać petycje, rozpatrzonych zostało ok. 100 petycji, z których do końca 2011 r. 14 zostało przekształconych w projekty ustaw. Niektóre z petycji skierowanych do Senatu w 2012 r. i 2013 r. są w trakcie procesu legislacyjnego. Jest to doskonały przykład na to, jak poprzez dobre rozwiązania można zwiększyć wpływ obywateli na państwo. Dlatego przeniesienie tych dobrych praktyk m.in. na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wydaje się naturalną konsekwencją i koniecznością.

    Dodatkowo obowiązujące przepisy dotyczące postępowania z petycjami łączą je z prawem składania wniosków i skarg w jedną kategorię i przewidują, że tryb ich rozpatrywania określa ustawa, czyli K.p.a. Przyjęte rozwiązania nie wykluczają jednak możliwości stworzenia regulacji prawnych pozwalających na osiągnięcie jednoznacznej i pełnej zgodności z postanowieniami konstytucji poprzez skonkretyzowanie i dookreślenie prawa petycji w odrębnej ustawie, czego skutkiem będzie uporządkowanie dotychczasowego stanu prawnego w tym zakresie. Należy przy okazji dodać, że pojęcie petycji nie zostało zdefiniowane w Konstytucji RP.

    W związku z powyższym projekt ustawy o petycjach stanowi realizację postanowień art. 63 Konstytucji RP poprzez uregulowanie składania i rozpatrywania petycji, sposobu postępowania z nimi oraz określenie właściwości organów w sprawach dotyczących petycji.

    Warto podkreślić, że projekt ustawy o petycjach stanowi również realizację postulatów i uwag organizacji społecznych kierowanych do Parlamentarnego Zespołu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. Ma on na celu wypełnienie obowiązku dostosowania ustawodawstwa zwykłego do przepisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, to jest do określonego w art. 63 obowiązku ustawowego uregulowania trybu rozpatrywania petycji.

    Projektowana ustawa o petycjach w naszym odczuciu, czyli Klubu Poselskiego Twój Ruch, może przyczynić się do zwiększenia udziału i zaangażowania społeczeństwa w życiu publicznym, do budowy społeczeństwa obywatelskiego, a także jego wpływu na działalność innych podmiotów w tym zakresie. Oczywiście będzie to związane z pewnymi kosztami, które poniosą samorządy oraz organy administracji państwowej. Koszty te mogą być związane z modernizacją stron internetowych oraz ewentualną koniecznością stworzenia nowych stanowisk pracy dla osób odpowiedzialnych za realizację obowiązków wynikających z ustawy. Jest to jednak koszt, który w opinii Klubu Poselskiego Twój Ruch warto ponieść, aby zwiększyć zaangażowanie obywateli w funkcjonowanie państwa.

    Klub Poselski Twój Ruch będzie głosował za przyjęciem projektu ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Witold Klepacz - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2014 roku.


174 wyświetleń

Zobacz także: