Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

24 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw dotyczących przekształceń własnościowych nieruchomości (druk nr 2134).


Poseł Witold Klepacz:

    Szanowny Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Szanowni Goście! Mamy wycieczkę młodych ludzi, ale też gości z Zagłębia, którzy pierwszy raz obserwują dzisiaj obrady Sejmu. Tak więc serdecznie witamy.

    W imieniu Klubu Poselskiego Twój Ruch chciałbym przedstawić opinię mojego klubu w sprawie druku nr 2134, który dotyczy ustawy o zmianie ustaw dotyczących przekształceń własnościowych nieruchomości.

    Tak jak już była tutaj o tym mowa, wielokrotnie podczas V i VI kadencji Sejmu zajmowaliśmy się tymi sprawami. Są one bardzo istotne. Do tej pory pomimo oczekiwań wielu tysięcy najemców nie udało się przyjąć ustawy, która rozwiązywałaby ich problemy z nabyciem tych nieruchomości. W V kadencji Sejmu podejmowano próby nowelizacji poprzez senacki projekt ustawy zawarty w drukach sejmowych nr 602 i 2141, jednak tych prac legislacyjnych nie dokończono, V kadencja, jak wiadomo, była skrócona, zakończyła się szybciej.

    Tamte rozwiązania w stosunku do omawianego dzisiaj projektu szły dalej, bo obejmowały dodatkowe kwestie dotyczące mieszkalnictwa spółdzielczego, przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości oraz umorzenia niektórych bankowych kredytów mieszkaniowych. Oczywiście wywoływały też dalej idące skutki finansowe. Z tego też tytułu w naszej ocenie zabrakło woli politycznej i zgody na przyjęcie tych rozwiązań.

    Na początku VI kadencji Sejmu organizacje społeczne przygotowały nowy projekt ustawy, zawarty w drukach nr 1224 i 1224-A. Został on przejęty przez grupę posłów. W grudniu 2008 r. doszło do pierwszego czytania. Była szansa na to, aby ten projekt został przyjęty. Niestety skończyło się też tylko na pierwszym czytaniu, a w międzyczasie w 2009 r. pojawił się konkurencyjny projekt zawarty w druku nr 2275. Pojawiła się też analiza prof. Marka Chmaja, znawcy okresu transformacji ustrojowej, który przedstawił ekspertyzę prawną tych dwóch projektów. W tej ocenie projekt z druków nr 1224 i 1224-A nadawał się do drugiego czytania, a projekt z druku nr 2275 był sprzeczny z prawem i powinien być wyłączony z dalszych prac, ale niestety do tego drugiego czytania, tak jak już mówiłem, nie doszło, w międzyczasie zakończyła się VI kadencja Sejmu i te projekty po prostu trafiły do kosza. Myślę, że sytuacja poszkodowanych najemców jest warta tego, aby rozwiązać ją ponad podziałami politycznymi. Jest to konstytucyjny wymóg współżycia społecznego.

    Należy odnotować ostatnio pewien przełom w tej sprawie. W ciągu niespełna dwóch lat ukazały się aż trzy wyroki Sądu Najwyższego dotyczące zasad zbywania pracowniczych mieszkań zakładowych. Orzecznictwo Sądu Najwyższego zmusza do weryfikacji kasacji dotychczas błędnych postanowień sądów, prokuratury i organów władzy publicznej. Z uchwały tej wynika, że nieważne są wszelkie decyzje wtórne wydane na podstawie decyzji pierwotnej wydanej z rażącym naruszeniem prawa.

    Jeśli chodzi o szczegółowe rozwiązania zawarte w tym projekcie, to mówił o tym poseł sprawozdawca. Oczywiście jesteśmy za tym, aby ten projekt trafił do odpowiednich komisji sejmowych, tak jak mówił pan marszałek, do komisji samorządu i Komisji Infrastruktury, gdzie szczegółowo zajmiemy się rozwiązaniami zaproponowanymi w tym projekcie.

    Chcę jeszcze tylko powiedzieć, że bardziej starannego rozważenia wymagają też regulacje ustawowe dotyczące modelu mieszkalnictwa w Siłach Zbrojnych RP. To jest też ważna kwestia, która w tym projekcie musi znaleźć swoje rozwiązanie. (Dzwonek)

    Ponieważ czas mi się już kończy, chcę stwierdzić jedynie, że projektowane rozwiązania w naszej ocenie idą w dobrym kierunku, w kierunku równości obywateli wobec prawa, wzajemnej spójności uregulowań prawnych, ochrony własności, sprawiedliwości społecznej, współżycia społecznego i godności osobistej. W związku z tym klub Twój Ruch jest za tym, aby projekt ustawy skierować do odpowiednich komisji sejmowych. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Witold Klepacz - Wystąpienie z dnia 21 marca 2014 roku.


158 wyświetleń

Zobacz także: