Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Informacja bieżąca.


Poseł Witold Klepacz:

    Dziękuję bardzo.

    Szanowny Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Panie ministrze, chciałbym odnieść się do kwestii, którą pan poruszył w swoim wystąpieniu, to znaczy do przypadku zniesienia obowiązku wizowego wobec Chile w ubiegłym roku. Z pańskiej wypowiedzi wynika bowiem, że ustawa została zablokowana, a jednak Chile w ubiegłym roku, mając poziom odmów wiz poniżej 10%, na zasadach, jakich pan nam nie przybliżył, czyli wyjątkowych, uzyskało zgodę na ruch bezwizowy ze Stanami Zjednoczonymi. Czy nie moglibyśmy na tych zasadach, jeżeli oczywiście obniżymy ten próg poniżej 10%, z takiego rozwiązania skorzystać?

    Koledzy przedmówcy poruszali kwestię dobrej woli urzędników. Oczywiście w pełni zgadzam się z tymi wypowiedziami, że dobra wola urzędników administracji waszyngtońskiej czy amerykańskiej zależy od nastawienia tej administracji. Decyduje o tym szef, prezydent i jego współpracownicy. Tak więc myślę, że w tym zakresie na pewno są jakieś możliwości uzyskania przez nas tego 10-procentowego poziomu.

    Chcę wreszcie powiedzieć o przypadku Kanady. Jeszcze do 2007 r. sytuacja była taka, że i Stany Zjednoczone, i Kanada odmawiały nam ruchu bezwizowego. Kanada zniosła, chyba od stycznia 2008 r., ten obowiązek i nic się nie stało, Kanada z tego powodu nie zawaliła się, mamy ruch bezwizowy i wszystko dobrze funkcjonuje.

    Chciałbym też zwrócić się o konsekwentną politykę w ramach Unii Europejskiej wobec Stanów Zjednoczonych w sytuacji, gdy jeden z krajów członkowskich jest objęty restrykcjami w ruchu wizowym. (Dzwonek) Tym krajem jest Polska i musimy domagać się stanowczego i konsekwentnego stanowiska ze strony Unii Europejskiej. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Witold Klepacz - Wystąpienie z dnia 03 kwietnia 2014 roku.


97 wyświetleń

Zobacz także: