Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 i 8 punkt porządku dziennego:



  7. Informacja Rady Ministrów o realizacji działań wynikających z ˝Krajowego programu przeciwdziałania narkomanii˝ w 2011 roku (druk nr 1597) wraz ze stanowiskiem Komisji Zdrowia (druk nr 1819).
  8. Informacja Rady Ministrów o realizacji działań wynikających z ˝Krajowego programu przeciwdziałania narkomanii˝ w 2012 roku (druk nr 1960) wraz ze stanowiskiem Komisji Zdrowia (druk nr 1984).


Poseł Czesław Hoc:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! ˝Krajowy program przeciwdziałania narkomanii˝ zakładał cel główny: ograniczenie używania substancji psychoaktywnych i związanych z tym problemów społecznych i zdrowotnych. Zatem spójrzmy na ich realizację i pewne dane, które, niestety, nie są pocieszające.

    Oto protokół NIK z 2013 r.: Krajowe programy przeciwdziałania narkomanii w przypadku szkół są zbyt ogólnikowe i sformułowane w sposób, który nie pozwala na ocenę stopnia ich wykonywania i skuteczności. Szkoły nie wykorzystują skutecznych i sprawdzonych programów profilaktycznych. Dyrektorzy często nie mają o nich wiedzy. I dalej: Tylko ok. 15% osób uzależnionych objętych jest formą leczenia substytucyjnego, programem metadonowym.

    W roku 2013 resort zdrowia opublikował informację o realizacji tego programu i też, niestety, konstatacją jest to, że realizacja jest niewystarczająca. Należy zintensyfikować działania adresowane do szkół, do dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem i demoralizacją. W maju 2013 r. Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii zaprezentowało doroczny raport narkotykowy opisujący rynek substancji zakazanych w Europie. Okazuje się, że 17,1% Polaków miało kontakt z marihuaną w ciągu ostatniego roku. To, niestety, drugi wynik w Europie.

    Nadal przepis art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii: nieznaczne ilości substancji zakazanych na własny użytek, jest różnie interpretowany w różnych regionach kraju przez organy ścigania i wymiar sprawiedliwości. Ciągle nie wiemy, co to znaczy ˝nieznaczna ilość substancji zakazanych˝ zapisana w nowelizacji. (Dzwonek) Sąd Apelacyjny w Krakowie mówi na przykład, że to musi być kilkadziesiąt tysięcy działek.

    Znowelizowany art. 72 ustawy, który mówi o zawieszeniu postępowania do czasu zakończenia leczenia, nadal jest różnie interpretowany i stosowany w różnych regionach kraju.

    Nadal nie ma sukcesu w zwalczaniu narkobiznesu i dilerów, w tym dilerów w polskich szkołach.

    Nadal istnieje, niestety, rynek dopalaczy.

    Nadal można w dowolnych ilościach - o tym mówił pan poseł Miller - nabyć w aptekach pseudoefedrynę.

    Nadal nie wiemy, bo nie ma kontroli i normalnych, konkretnych standardów karania kierowców, ilu kierowców jeździ po spożyciu lub pod wpływem narkotyków.

    Można przytaczać jeszcze wiele innych danych. Panie ministrze, czy wreszcie za rok, przy kolejnej informacji, będziemy mieli lepsze i bardzo konkretne efekty? Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Czesław Hoc - Wystąpienie z dnia 05 lutego 2014 roku.


73 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:







Poseł Czesław Hoc - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Czesław Hoc - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zdrowiu publicznym

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Czesław Hoc - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Przedstawione przez Ministra Zdrowia "Sprawozdanie z realizacji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Czesław Hoc - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Przedstawione przez Ministra Zdrowia "Sprawozdanie z realizacji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy