Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Marian Cycoń:

    Panie Marszałku! Szanowni Panowie Posłowie! Pragnę wygłosić oświadczenie w sprawie konieczności dostosowania drogi krajowej nr 75 do parametrów drogi głównej przyspieszonej lub ekspresowej. Nie jest tajemnicą, że droga krajowa nr 75 ma charakter strategiczny dla całego subregionu sądeckiego, tym bardziej że łączy się w Brzesku z autostradą A4, co Sądecczyzna już odczuła jako wielkie udogodnienie. Jej kluczowe znaczenie przejawia się jednak w wielu aspektach. I nie jest również tajemnicą, że dobra dostępność komunikacyjna to główny warunek wielopłaszczyznowego rozwoju. Zapewnia ona dostęp do walorów turystycznych i leczniczych, przyrodniczo-krajobrazowych, co w wypadku Sądecczyzny ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim jednak daje impuls do rozwoju gospodarki. Przypomnę, że w Nowym Sączu działa kilka dużych jak na polskie warunki przedsiębiorstw: Fakro, Koral, Wiśniowski, SGL Carbon, Newag, Nowomag, kilka potężnych firm przewozowych: Batim, Litwiński, Zet Transport, Pochwała, wożących swoje wyroby, m. in. tysiące ton wody mineralnej, dla których szybkość połączenia z autostradą A4, a co za tym idzie, z Europą, jest przeliczalna na złotówki i miejsca pracy w regionie. Sądecczyzna to również wielki kompleks uzdrowisk: Krynica-Zdrój, Piwniczna-Zdrój, Muszyna, Żegiestów, stacji narciarskich: Jaworzyna Krynicka, Muszyna-Wierchomla, Piwniczna, Rytro, wodnych terenów rekreacyjnych: Jezioro Rożnowskie i Jezioro Czchowskie, i setki kilometrów szlaków górskich. Rocznie odwiedza Sądecczyznę półtora miliona turystów. Ziemia sądecka to ponadto potężne zagłębie owocowo-warzywne podbijające rynek międzynarodowy.

    Droga krajowa nr 75 Brzesko - Nowy Sącz - Muszynka jest dla tej części południowej Małopolski szczególnie ważna ze względu na fakt, że komunikacja kolejowa nie stanowi tu żadnej alternatywy z uwagi na bardzo długi czas dojazdu do Krakowa (jedyny szlak kolejowy z Nowego Sącza do Krakowa biegnie przez Tarnów). Warunki komunikacyjne panujące na tej drodze rzutują również bezpośrednio na czas dojazdu do pracy, ponieważ ze względu na wysoki poziom bezrobocia wiele osób jest zmuszonych szukać zatrudnienia w Krakowie, Tarnowie czy w Katowicach. Istnieje więc pilna potrzeba jej przebudowy, poszerzenia i dostosowania do parametrów drogi klasy głównej przyspieszonej bądź drogi ekspresowej. Na terenie powiatów nowosądeckiego, limanowskiego i gorlickiego nie jest obecnie zaplanowana budowa żadnego odcinka drogi szybkiego ruchu. Jeśli ta droga nie zostanie zmodernizowana zgodnie z normami przewidzianymi dla dróg szybkiego ruchu, region pozostanie opóźniony w zakresie realizacji dostępności komunikacyjnej. W następnych latach, kiedy Polska nie będzie miała dostępu do tak wielkich pieniędzy z Unii Europejskiej, jakimi dysponuje nasze państwo dzisiaj, zapóźnienie to może okazać się nie do odrobienia.

    Znaczenie drogi DK75 zostało potwierdzone poprzez uznanie jej przebudowy za jedną z najważniejszych inwestycji drogowych terenu Małopolski i zapisanie takiego zadania w strategii wojewódzkiej. Urząd marszałkowski dysponuje koncepcją przestrzenną przebudowy drogi. Zaproponowano cztery warianty wstępnego przebiegu - dwa jako drogę główną przyspieszoną i dwa jako drogę ekspresową.

    Nowy Sącz wedle ˝Strategii rozwoju transportu w województwie małopolskim˝ uznany jest za jeden z czterech strategicznych węzłów transportowych województwa (obok Krakowa, Tarnowa i Nowego Targu). Droga nr 75 może okazać się również bardzo ważna w kontekście planowanej organizacji przez Polskę i Słowację zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 r., ale i bez tego droga nr 75 przez przejście graniczne w Muszynce i modernizowane wraz z budową mostu za ponad 100 mln zł przejście w Piwnicznej to okno na Słowację (droga szybkiego ruchu D1) i południową Europę dla Małopolski i południowo-wschodniej części kraju. Zresztą nawet ˝Koncepcja przestrzennego zagospodarowania kraju 2030˝ wskazuje, że ta droga jest jednym z głównych elementów układu komunikacyjnego we wschodniej części województwa małopolskiego.

    Pierwszym etapem przebudowy tego kluczowego dla południowej Małopolski traktu mogłaby być np. budowa dodatkowych pasów ruchu na wzniesieniach w Gosprzydowej, Juście i Krzyżówce. Idealnie byłoby jednak, gdyby w perspektywie finansowej 2014-2020 udało się zabezpieczyć pieniądze na przebudowę (Dzwonek) całego odcinka od Brzeska do Muszynki, na co cały subregion sądecki zamieszkiwany przez 500 tys. osób bardzo liczy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Marian Cycoń - Oświadczenie z dnia 22 stycznia 2014 roku.


73 wyświetleń

Zobacz także: