Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Protokołu o przywilejach i immunitetach Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), sporządzonego w Darmstadt dnia 1 grudnia 1986 r. (druki nr 1883 i 1977).


Poseł Bogusław Wontor:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Pani Minister! W imieniu Klubu Poselskiego SLD mam zaszczyt wygłosić oświadczenie w sprawie projektu ustawy o ratyfikacji Protokołu o przywilejach i immunitetach Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), sporządzonego w Darmstadt 1 grudnia 1986 r. (druki nr 1883 i 1977).

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! W 2008 r. Polska podpisała umowę w sprawie pełnego członkostwa w EUMETSAT. Nasz parlament ratyfikował ją w pierwszej połowie 2009 r. Ale niestety dopiero teraz po licznych interwencjach kierownictwa EUMETSAT i środowiska polskiego związanego z kosmosem przedkładane to jest do ratyfikacji. Niestety bez protokołu wykonawczego umowa, o której wspomniałem, nie mogła być w pełni wykorzystywana. Polska do tej pory z uwagi na brak omawianego protokołu mogła tylko korzystać z danych pozyskiwanych przez systemy satelitarne EUMETSAT. Brak protokołu uniemożliwiał odzyskiwanie większości naszej niemałej składki w formie kontraktów przez polski przemysł. Generalnie odzyskiwanie wpłat w formie kontraktów jest trudne, a w razie niedopełnienia wymogów formalnych praktycznie niemożliwe.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Dobrze, że wreszcie rząd uruchomił procedurę ratyfikacyjną, którą moje koleżanki i koledzy z Klubu Poselskiego SLD popierają w całej rozciągłości. Należy obecnie sobie życzyć, aby jak najszybciej po ratyfikacji nastąpił synergizm działań polskich przedsiębiorstw w ramach kontraktów w zakresie wspólnych przedsięwzięć EUMETSAT i Europejskiej Agencji Kosmicznej, której Polska jest członkiem od zeszłego roku

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Ta sytuacja pokazuje, jak bardzo potrzebne jest szybkie powołanie Polskiej Agencji Kosmicznej, aby takie sytuacje nie miały miejsca i aby możliwe do uzyskania przez polski przemysł czy różnorakie instytucje środki były w pełni pozyskiwane. W innych europejskich krajach właśnie narodowe agencje kosmiczne odpowiadają m.in. za synergię czy koordynację odpowiednich działań. Na tych agencjach spoczywa też odpowiedzialność za wsparcie narodowych przedsiębiorstw w ich integracji z przemysłem kosmicznym Europy.

    Wysoka Izbo! Informuję, że członkowie Klubu Poselskiego SLD będą głosowali za przyjęciem projektu ustawy o ratyfikacji Protokołu o przywilejach i immunitetach Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), sporządzonego w Darmstadt 1 grudnia 1986 r. (druki nr 1883 i 1977). Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Bogusław Wontor - Wystąpienie z dnia 11 grudnia 2013 roku.


89 wyświetleń

Zobacz także: