Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Przedstawiony przez prezesa Rady Ministrów dokument: Strategia Rozwoju Kraju 2020 (druk nr 972) wraz ze stanowiskiem Komisji Gospodarki, Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej (druk nr 1715).


Poseł Marcin Święcicki:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Chciałbym się odnieść tylko do paru kwestii podniesionych w tej debacie.

    Jedna sprawa dotyczyła naszej suwerenności i tego, że w tym dokumencie jest tak wiele o spełnianiu kryteriów, norm unijnych. Otóż trzeba powiedzieć, że faktycznie, wstępując do Unii Europejskiej, myśmy część naszej suwerenności oddali instytucjom europejskim. Ale mamy swoją cząstkę suwerenności w tych instytucjach. One nie są instytucjami obcymi. Unia Europejska to nie jest jakieś inne ciało, tylko to jest nasza organizacja, w której mamy swoich i parlamentarzystów, i komisarza, i odpowiednią ilość głosów w Radzie Europejskiej. Nawet wszystkie nowe dyrektywy muszą przychodzić tutaj, do nas, do naszego Sejmu. Jak odpowiednia liczba parlamentów zaprotestuje, to taka dyrektywa, praca nad nią jest zatrzymana. A więc Unia Europejska jest to nasza instytucja i jeśli tworzymy wspólny rynek, jeśli tworzymy wspólną gospodarkę, znosimy granice, to musimy stosować w jakimś zakresie niezbędne normy ujednolicone, do nich się stosować. Ale, jak powiadam, to nie jest obce ciało. To jest nasze ciało, my jesteśmy jego częścią. To jest organizm. Jakby nasza agenda tam jest, a nie coś innego, coś obcego. Nie wyobrażam sobie zresztą, a tutaj padały takie sugestie, że mamy, nie wiem, zostać samotni, nie w Unii. To z kim, gdzie mamy szukać naszego bezpieczeństwa? Z Rosją szukać bezpieczeństwa? Czy sami może zostać? Z jednej strony Niemcy, z drugiej strony Rosja. I co, sami zapewnimy sobie bezpieczeństwo? Członkostwo w Unii Europejskiej w sposób oczywisty zwiększa nasze bezpieczeństwo, daje korzyści gospodarcze, korzystamy z solidarności unijnej. Czasami decyzje są dla nas trudne, choćby w sprawach klimatycznych, i ciężkie, i kosztowne, zdarza się tak, ale per saldo jest to gra nie o sumie zerowej, tylko per saldo my na tym zyskujemy i sądzę, że inni członkowie Unii też na tym zyskują, że w sumie te kraje na współpracy unijnej zyskują. To jest jedna rzecz. A poza tym było referendum w tej sprawie i naród wybrał tę opcję, więc też trzeba jakoś uszanować to, że naród wybrał opcję, że wiążemy naszą przyszłość gospodarczą, nasze bezpieczeństwo z Unią Europejską.

    Druga sprawa to jest kwestia modelu metropolitalnego czy dyfuzyjnego i pewnego sporu, gdzie te środki mają iść, jak ma się Polska rozwijać. Otóż, proszę państwa, to nie jest nasza specyfika. To jest trend ogólnoświatowy, że duże miasta, metropolie czy całe obszary metropolitalne, nie same centra miast, tylko całe obszary metropolitalne, przyciągają ludzi, przyciągają również kapitał, tam się tworzą nowe miejsca pracy, tam najszybciej dokonują się innowacje, uczelnie się tam lokują, postęp techniczny. To nie jest przez nas wymyślone. A więc trzeba zapewnić warunki, żeby również obszary metropolitalne się dobrze rozwijały w Polsce, bo jak się dobrze nie rozwiną, to nasza młodzież nie tylko nie przeniesie się do tych metropolii, ale ona będzie zmuszona szukać szczęścia gdzie indziej, w innych metropoliach, w Londynie, w Dublinie, nie wiem, w Brukseli, w Manchesterze. Tam są też wielkie metropolie i niestety jak tu nie będzie warunków do rozwoju, to tam się ona będzie przeprowadzać. Nie znaczy to, że inne obszary nie mają mieć szansy. Tam infrastruktura musi być zapewniona, dzieci muszą mieć dobrą oświatę, musi być, nie wiem, dostęp do służby zdrowia, zabezpieczenie emerytalne. Te rzeczy są akurat w miarę zapewniane, powiedziałbym, ze środków centralnych. Narodowy Fundusz Zdrowia, fundusz emerytalny czy subwencja oświatowa zapewniają i powinny może w lepszym stopniu zapewniać równe warunki startu. Natomiast nie jesteśmy w stanie zapewnić, żeby każda gmina miała tyle nowych miejsc pracy, ile tam się dzieci rodzi, to jest po prostu niemożliwe. Odwrócić trendów ogólnoświatowych się nie da i lepiej, żeby one miały tam dobre warunki do rozwoju, do nauki, a część z nich będzie szukać pracy gdzieś indziej. Chodzi o to, żeby one pracę znalazły najlepiej właśnie w Polsce, a nie gdzie indziej, i to jest ważne. A więc dokument jest tutaj, powiedziałbym, zrównoważony, bo on o obszary wiejskie dba, ale również musi zapewnić rozwój, możliwości rozwojowe metropoliom. To czasami nie tylko wiąże się z nakładami kapitałowymi, czasami rozwiązania prawne tutaj są niewłaściwe. Po prostu metropolie są teraz poszatkowane, tak jak Górny Śląsk, tak jak obszar metropolitalny Warszawy, tak jak Trójmiasto, na wiele gmin, na wiele powiatów i niestety instrumenty współpracy między nimi, wspólnego inwestowania, wspólnej sieci transportowej, wspólnego planowania przestrzennego są zbyt słabe póki co i trzeba wyposażyć je w lepsze instrumenty.

    Trzecia sprawa to jest kwestia kapitału obcego. Tu była wskazana taka sprawa, że jeśli chodzi o wielkie przedsiębiorstwa, to, nie wiem, dwieście ileś jest z polskim kapitałem przeważającym, a też dwieście ileś z kapitałem zagranicznym. Otóż znowu to jest, proszę państwa, sprawa ogólnoświatowa. Te kraje, które uczestniczą w gospodarce globalnej, wśród dużych przedsiębiorstw będą miały nadproporcję przedsiębiorstw międzynarodowych, globalnych. Tak będzie we Francji, tak będzie w Wielkiej Brytanii, nawet w Stanach Zjednoczonych wśród dużych przedsiębiorstw będą również koncerny japońskie, europejskie czy w ogóle koncerny globalne, natomiast jeśli chodzi o przedsiębiorstwa małe i średnie, będą przeważały przedsiębiorstwa lokalne. W Polsce będą polskie przeważały zdecydowanie. A więc nie bójmy się tego, że międzynarodowe korporacje mają u nas dość duży udział wśród dużych przedsiębiorstw. Niech tu przychodzą, niech tworzą miejsca pracy, żeby ludzie mieli gdzie pracować. Uważam, że to jest zjawisko w sumie pozytywne.

    Wreszcie ciekawą sprawę podniósł pan poseł Szmit. Chodzi o elektrownię powstającą w okręgu kaliningradzkim. Rzeczywiście sprawa jest interesująca, mianowicie czy ta elektrownia powstanie, czy będziemy mogli tam kupować prąd, ile tego prądu będzie, jak to wpłynie na nasze bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikację. Uważam, że sprawa powinna być zbadana i jakąś odpowiedź trzeba na to znaleźć. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Marcin Święcicki - Wystąpienie z dnia 21 listopada 2013 roku.


102 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:







Poseł Marcin Święcicki - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marcin Święcicki - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Marcin Święcicki - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Przyjęte przez Komisję sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej do...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marcin Święcicki - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Przyjęte przez Komisję sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej do...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy