Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Przedstawiony przez prezesa Rady Ministrów dokument: Strategia Rozwoju Kraju 2020 (druk nr 972) wraz ze stanowiskiem Komisji Gospodarki, Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej (druk nr 1715).


Poseł Marcin Święcicki:

    Pani Marszałkini! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Trzy komisje - Komisja Gospodarki, Komisja Infrastruktury i Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej - w dniu 11 września rozpatrzyły przedłożenie prezesa Rady Ministrów, a mianowicie dokument: Strategia Rozwoju Kraju 2020, druk nr 972.

    Tak jak było powiedziane, jest to aktualizacja średniookresowej Strategii Rozwoju Kraju, odpowiadająca również ramom finansowym Unii Europejskiej na najbliższą siedmiolatkę. W trakcie debaty podniesiono bardzo wiele problemów ogólnych i szczegółowych. O niektórych z nich chciałbym poinformować Wysoką Izbę.

    Mianowicie pytano o bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikację zaopatrzenia w energię kraju, jak również o energię atomową w tym kontekście, o energię rozproszoną, o stan zaawansowania infrastruktury prawnej dla wydobycia gazu niekonwencjonalnego w Polsce, wreszcie także o gazoport w Świnoujściu. W tej sprawie zostały udzielone odpowiedzi. Znajdujemy je też w dokumencie. Na przykład jeśli chodzi o energię atomową, to mówi się, że pod warunkiem, że będzie ona spełniała warunki środowiskowe i ekonomiczne, jest to na przyszłość istotna alternatywa dla dywersyfikacji naszego zaopatrzenia.

    W kwestii środowiska niepokój posłów wzbudziło to, czy ˝Krajowy program oczyszczania ścieków˝, który ma horyzont czasowy do roku 2020, nie stoi przypadkiem w sprzeczności...

    (Poseł Anna Paluch: 2015 r.)

    ...z naszymi zobowiązaniami...

    (Poseł Anna Paluch: Terminem jest 2015 r., panie pośle.)

    Właśnie o tym mówię.

    ...dotyczącymi wdrożenia dyrektywy o ściekach komunalnych, które ma nastąpić do 31 grudnia 2015 r. Zwracano również uwagę na opóźnienia we wprowadzaniu dyrektywy powodziowej i problemy w gospodarce odpadami stałymi. Niemniej zarówno w tym dokumencie zapewniano, jak i minister zapewniał, że nasze zobowiązania unijne zostaną wykonane. Również zobowiązania dotyczące redukcji CO2 do roku 2020 będą wykonane.

    Podniesiono sprawę demograficzną, to, że dokument zbyt mało miejsca poświęca tej sprawie. W dokumencie mówi się wprawdzie, że w latach 2010-2020 o 2 mln osób zmniejszy się liczba osób w wieku produkcyjnym, że mamy niski wskaźnik zatrudnienia - tylko 64%. W dokumencie poświęca się wiele miejsca jakości kapitału ludzkiego, jego mobilności, reformie służb zatrudnieniowych, jak również pokazuje się plan, wskaźnik wzrostu zatrudnienia grupy osób w wieku 20-64 lat do 71% w roku 2020. Niemniej wydaje się, że część demograficzna, dotycząca wzrostu demograficznego i ludnościowego jest w dokumencie pominięta, niepogłębiona - tak bym może delikatnie powiedział.

    Wiele kwestii dotyczyło spraw transportowych. Podkreślano, że jest olbrzymi program - już wykonany. Mamy 1526 km autostrad, 1200 km dróg ekspresowych, a do roku 2020 przewiduje się, że będziemy mieli 2000 km autostrad i 2800 km dróg ekspresowych. Niemniej niektórzy posłowie zastanawiali się, czy jest to realne i czy będzie zachowana spójność komunikacyjna sieci w kraju, tzn. czy będzie spójność pozwalająca na poruszanie się po kraju ciężarówek o nacisku 11,5 tony na oś.

    Pytano także o koleje dużych prędkości i centralny port lotniczy. Otóż w tej sprawie dokument daje taką odpowiedź, że nie ma jeszcze przesłanek ekonomicznych i nie ma dostatecznych analiz, które wskazywałyby na celowość podjęcia decyzji w tej sprawie w najbliższej perspektywie czasowej. Na razie budujemy koleje, które na głównych szlakach będą umożliwiały rozwijanie prędkości do 200 km/h. Nastąpiła też modernizacja wszystkich portów lotniczych, otwarcie nowego portu lotniczego w Lublinie. Na razie porty te mają dosyć duże rezerwy i dość szybko mogą zwiększać - i zresztą szybko zwiększają - liczbę obsługiwanych pasażerów.

    Jest również pytanie, na które nie mamy jasnej odpowiedzi. Mianowicie w tej strategii zakłada się - i słusznie - że jeśli chodzi o przewozy, to powinien się zwiększać udział przewozów kolejowych pasażerskich i towarowych, tymczasem mamy taki trend, że udział tych przewozów raczej się zmniejsza. Czy jest więc szansa, że te trendy zostaną odwrócone?

    Kilka pytań dotyczyło strategii naukowej i innowacyjnej. Jak wiadomo, nasze nakłady na badania i rozwój należą do najniższych w Europie: 0,5% czy nawet 0,4% PKB. Chociaż ostatnio liczba patentów się zwiększa, to jest jednak dalej bardzo niska w porównaniu z innymi krajami. W tej sprawie dokument jest dość optymistyczny, zakłada zwiększenie środków na badania plus rozwój do 0,9% PKB. Ale pojawiła się też wątpliwość, jak te wyrażone hasła czy cele, że należy zwiększyć zainteresowanie przedsiębiorstw wydatkami na badania i rozwój, będą realizowane, w jaki sposób zwiększymy zainteresowanie przedsiębiorstw tego rodzaju wydatkami.

    W sumie, proszę państwa, ten dokument przewiduje, że od roku 2010 do roku 2020, w ciągu całej dekady, PKB Polski ma wzrosnąć o 44%. W związku z tym zbliżymy się do średniej europejskiej. W roku 2010 mieliśmy 63% średniej europejskiej w PKB na mieszkańca. Mamy dojść do 74-79% PKB na mieszkańca. Zakłada się również pewne zmniejszenie długu publicznego od roku 2020.

    Po tej ożywionej dyskusji, debacie odbyło się głosowanie i odrzucono wniosek o odrzucenie dokumentu, natomiast przyjęto większością głosów wniosek o jego przyjęcie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Marcin Święcicki - Wystąpienie z dnia 21 listopada 2013 roku.


95 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:







Poseł Marcin Święcicki - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marcin Święcicki - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Marcin Święcicki - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Przyjęte przez Komisję sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej do...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marcin Święcicki - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Przyjęte przez Komisję sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej do...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy