Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz ustawy Karta Nauczyciela (druki nr 1293 i 1718).


Poseł Artur Ostrowski:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoki Sejmie! Celem tego projektu jest dostosowanie systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, a dotyczy on ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Sednem tej nowelizacji jest przyznanie nauczycielom przedszkoli prawa do ulg w przejazdach publicznym transportem zbiorowym. Prawa te dotychczas posiadali nauczyciele szkół i nauczyciele akademiccy.

    Trybunał stwierdził niezgodność ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego w zakresie, w jakim wyłączają nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach z kręgu nauczycieli uprawnionych do korzystania z tej właśnie ulgi, w związku z art. 2 Konstytucji RP. Niestety Senat, realizując wyrok Trybunału Konstytucyjnego, wyszedł, i to daleko, poza ten wyrok. Nie ograniczył się tylko i wyłącznie do tego zalecenia trybunału, ale znacznie rozszerzył materię związaną z uprawnieniami nauczycieli, które wynikają wprost z Karty Nauczyciela. Senatorowie tak naprawdę lekką ręką zmniejszyli wysokość ulgi dla wszystkich nauczycieli z 37% do 33%. W pierwotnym projekcie Senatu, poza niezwykle słusznym zapisem dotyczącym przyznania właśnie tej ulgi nauczycielom wychowania przedszkolnego, nie było zapisu o obniżeniu tej ulgi innym nauczycielom, czyli wszystkim nauczycielom. W pewnym momencie taka propozycja pojawiła się w senackim projekcie i dzisiaj mamy projekt, który zakłada obniżenie tej ulgi dla nauczycieli, którzy mieli ulgę 37%. Nasuwa się pytanie, co takiego się wydarzyło, jakie argumenty przemawiały za tym, że ten pierwotny projekt senacki, słuszny zresztą, został zmieniony i ta ulga w pewnym momencie została przez Senat obniżona. Co takiego istotnego wydarzyło się w tym czasie?

    Wprowadzenie nowej, tej niższej ulgi dla wszystkich nauczycieli jest działaniem krzywdzącym i zamiast likwidować, wzmacnia poczucie niesprawiedliwości wśród nauczycieli, nie ma bowiem żadnego uzasadnienia dla potraktowania nauczycieli inaczej niż pozostałych grup uprawnionych dotychczas do ulgi w wysokości 37%. A ponadto prace nad tym projektem prowadzone są już od ponad roku, bo od maja 2012 r. i zgodnie z pierwotnym projektem ustawa miała wejść w życie od 1 stycznia 2013 r. Zatem można było zabezpieczyć odpowiednie środki na realizację tego celu. Niestety to się nie wydarzyło, to się nie stało i dzisiaj jest to jawną niesprawiedliwością.

    Należy również zwrócić uwagę na tryb uchwalania tej omawianej dzisiaj ustawy. Projekty senackie nie podlegają konsultacjom społecznym. To jest dosyć ciekawy wybieg. I pytanie: Czy związki zawodowe w związku z tym mogły się wypowiedzieć na temat tego projektu? Czy mogły zaopiniować ten projekt, tak jak to jest w innych przypadkach? Bo mogę sobie wyobrazić taką oto sytuację, że pojawią się następne projekty autorstwa Senatu, które będą właśnie ograniczać prawa nauczycieli czy innych grup zawodowych, a rząd będzie mówił: To nie my, to senatorowie. To jest dosyć ciekawe, sprytne wyjście ze strony rządu.

    To dobrze, że pojawia się taki projekt, który daje ulgę wszystkim nauczycielom w Polsce, wszystkim, również tym, którzy tej ulgi nie mieli, tyle że on uderza w tych nauczycieli, którzy mieli ulgę w wysokości 37%. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozostawić taką wielkość, taką wysokość tej ulgi i objąć wszystkich nauczycieli tym rozwiązaniem. Natomiast zapis zaproponowany przez Senat, obniżający ulgę dla wszystkich, spowoduje, że przede wszystkim na obszarach wiejskich nauczyciele zostaną tą nowelizacją pokrzywdzeni. Być może w dużych ośrodkach, w dużych miastach nie będzie to duży problem, w jakiejś dużej skali, natomiast na wsiach, w mniejszych miejscowościach ci nauczyciele będą stratni. To rozwiązanie będzie po prostu dla nich krzywdzące.

    Senatorowie mają 100% ulgę w przejazdach, więc jeśli chcą, aby były oszczędności, jeśli szukają oszczędności, niech zaczną od siebie w pierwszym rzędzie, niech zmniejszą sobie ulgę ze 100% do choćby 70, 50% i wtedy mogą pokazać obywatelom, wyborcom, jak dbają o budżet, jacy są oszczędni, ale niech nie czynią tego kosztem innych grup społecznych (Dzwonek), tak jak to się dzieje w przypadku nauczycieli.

    W związku z tym klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej składa poprawkę, która utrzymuje ulgę 37% dla wszystkich nauczycieli bez wyjątku, również nauczycieli wychowania przedszkolnego. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 25 września 2013 roku.


105 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:



Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy – Prawo o zgromadzeniach

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja o działalności Rzecznika Praw Dziecka za rok 2014 oraz...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2014 roku...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Policji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat kryzysu migracyjnego w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy