Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

22 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie przedstawionego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu (druk nr 1525).


Poseł Czesław Hoc:

    Dziękuję.

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Prezydencki projekt ustawy o ochronie krajobrazu dawał szansę i nadzieję na to, że temat ochrony walorów krajobrazowych zostanie potraktowany poważnie. Niestety tak nie jest. Obecnie wyzwaniem wręcz cywilizacyjnym jest ochrona praw przyrody i walorów krajobrazowych przed nachalną, agresywną, bezrefleksyjną, pozbawioną pomyślunku pokoleniowego budową farm wiatrakowych. Wiatraki należy budować, ale w sposób racjonalny, perspektywiczny, z zachowaniem zdrowego rozsądku, obok instalacji prosumenckich, a więc mikroinstalacji wiatrowych, pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, małych przydomowych elektrowni wodnych, małych biogazowni itd. W powiecie kołobrzeskim, szczególnie w dwóch gminach, jest tyle wiatraków, i co dzień powstają następne, że wiatr już nie ma przestrzeni, by być wiatrem. Wkrótce sztuką będzie w tych gminach nie zawadzić samochodem o skrzydła wiatraków. Ich zatrzęsienie dodatkowo ruguje z tych rejonów króla polskiego nieba, dumę polskiej awifauny - bielika zwyczajnego.

    W prezydenckim projekcie ustawy jest napisane, że obiekty budowlane, a więc m.in. elektrownie wiatrowe, należy użytkować w sposób należyty, zgodnie z przepisami z zakresu prawa przyrody, ochrony środowiska, planu zagospodarowania przestrzennego, oceny oddziaływania na środowisko itd. To jest czcze pisanie w sytuacji, w której zezwolenia wydają wójtowie, burmistrzowie i prezydenci, mający puste kasy samorządowe i wyłącznie tym zainteresowani. (Dzwonek) Ekspertyzy są na zamówienie inwestorów - w WIOŚ i GIOŚ, czyli wojewódzkim inspektoracie ochrony środowiska czy Generalnym Inspektoracie Ochrony Środowiska, szkoda jest czasu, żeby o tym mówić. Wielokrotnie w tej sprawie interpelowałem, ale to tak jakbym pisał na Berdyczów. Wystarczyłoby, żeby ta ustawa zawierała kilka zdań, np. takich jak te, które zaistniały w przyjętej uchwale Rady Miejskiej w Gryfinie: po pierwsze, odległość pojedynczej przemysłowej elektrowni wiatrowej, wytwarzającej energię o mocy ponad 100 kW i wysokości powyżej 30 m, ma wynosić co najmniej 3 tys. m od zabudowań mieszkalnych i siedliskowych, po drugie, minimalna odległość pomiędzy zespołami elektrowni wiatrowych - 5 tys. m, po trzecie, zespół elektrowni wiatrowych stanowi grupa elektrowni wiatrowych, w której odległość pomiędzy krańcowymi/skrajnymi elektrowniami nie przekracza 2 tys. m. Są dozwolone pewne wyjątki, jeśli będzie zgoda bezwzględnej większości właścicieli nieruchomości mieszkalnych i siedliskowych - i to wszystko, to ma sens. A więc dlaczego tego nie uczyniliście? Koniec. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Czesław Hoc - Wystąpienie z dnia 25 lipca 2013 roku.


88 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:







Poseł Czesław Hoc - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Czesław Hoc - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zdrowiu publicznym

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Czesław Hoc - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Przedstawione przez Ministra Zdrowia "Sprawozdanie z realizacji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Czesław Hoc - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Przedstawione przez Ministra Zdrowia "Sprawozdanie z realizacji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy