Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Administracji i Cyfryzacji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (druki nr 1215 i 1258).


Poseł Artur Ostrowski:

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Celem omawianego projektu jest dostosowanie systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 lipca 2011 r., a wyrok ten dotyczy ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej. W tym wyroku mowa o wprowadzeniu możliwości wliczania urlopu macierzyńskiego do okresu, który uprawnia do otrzymania tzw. trzynastki, czyli trzynastego wynagrodzenia w jednostkach sfery budżetowej.

    Obecnie przepis art. 2 ustawy o wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej przewiduje, że pracownik jednostki sfery budżetowej nabywa prawo do wynagrodzenia po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Przepracowanie oczywiście rozumiane jest jako efektywne wykonywanie pracy, a nie tylko jako stosunek pracy.

    Jednocześnie art. 2 wprowadza wyjątek, który poszerza zakres pracowników uprawnionych do tzw. trzynastki, przewidując, że pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku, nabywa prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy. Z kolei w ust. 3 art. 2 ustawy wprowadza się dodatkowe wyjątki, także poszerzające uprawnienia do otrzymania trzynastej pensji, i te wyjątki obejmują obecnie trzy przypadki: jest to sytuacja, kiedy pracownik jest powołany do służby wojskowej, kiedy pracownik jest na urlopie wychowawczym i kiedy jest pracownikiem zatrudnionym na wyższej uczelni. W tego typu przypadkach, aby otrzymać trzynaste wynagrodzenie proporcjonalnie do okresu świadczenia efektywnej pracy, nie trzeba spełniać warunków, że pracownik pracuje przynajmniej 6 miesięcy w danym roku kalendarzowym.

    Wśród wyjątków określonych w ust. 3 nie wymieniono niestety pracowników, którzy w ciągu roku kalendarzowego przebywali na urlopie macierzyńskim.

    Konsekwencją proponowanego wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego będzie uznanie okresu urlopu macierzyńskiego za umożliwiający nabycie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego przez pracowników jednostek sfery budżetowej w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego w sytuacji nieprzepracowania w ciągu roku kalendarzowego przynajmniej 6 miesięcy. W celu zapewnienia pełnej zgodności projektowanych przepisów z prawem unijnym w zakresie równego traktowania ze względu na płeć niezbędne było właśnie ujęcie w znowelizowanej ustawie, obok urlopu macierzyńskiego oraz wychowawczego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem. Te właśnie urlopy zostały w tej nowelizacji wpisane w omawianą ustawę, co wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego i równocześnie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej. Ważne jest również to, że ustawę stosuje się, począwszy od dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników jednostek sfery budżetowej przysługującego za rok 2012.

    Korzystając z tej okazji, chciałbym zadać pytanie pani poseł sprawozdawcy. Co dzieje się czy też co się stanie z projektem senackim, który trafił do Komisji Administracji i Cyfryzacji i którego pierwsze czytanie już się odbyło? Czy on będzie dalej procedowany, czy też po prostu projekt rządowy konsumuje wszelkie zawarte w projekcie senackim propozycje?

    W związku z tymi argumentami, niezwykle istotnymi, i w odniesieniu do tej nowelizacji, która jest niezwykle potrzebna właśnie osobom korzystającym z tych urlopów, i macierzyńskiego, i ojcowskiego, które nie mogły korzystać z 13. pensji, klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej będzie głosował za przyjęciem proponowanej ustawy. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 08 maja 2013 roku.


114 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:



Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy – Prawo o zgromadzeniach

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja o działalności Rzecznika Praw Dziecka za rok 2014 oraz...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2014 roku...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Policji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat kryzysu migracyjnego w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy