Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

5 i 6 punkt porządku dziennego:



  5. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy z dnia 5 stycznia 2011 r. (druk nr 1146).
  6. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy (druk nr 1151).


Poseł Eugeniusz Kłopotek:

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Jestem postawiony w trochę kłopotliwej sytuacji (Poruszenie na sali), dlatego że w moim klubie na tym tle doszło do bardzo ostrej wymiany zdań i nie ma jednoznacznego stanowiska. Tak naprawdę w duchu zdecydowana większość z nas mówi, że te projekty to jest jedno wielkie nieporozumienie (Oklaski), a dodatkowo jeszcze projekt Ruchu Palikota trąci łamaniem polskiej konstytucji. (Oklaski)

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Nie trąci.)

    (Poseł Zbigniew Kuźmiuk: Łamie.)

    Patrzę na kolegów posłów z Ruchu Palikota i z lewej strony i właściwie powiedziałbym tak po chłopsku: Chłopy, czy was pogięło? (Wesołość na sali, oklaski)

    (Głos z sali: Jesteśmy wyprostowani.)

    I patrzę na panie z Platformy Obywatelskiej.

    (Poseł Bożena Szydłowska: Panie pośle...)

    Czy panie myślicie, że tym projektem uszczęśliwiacie kobiety w Polsce? Dzisiaj mogę się założyć z paniami, że zdecydowana większość kobiet w naszym kraju nie chce tego typu projektów (Oklaski), nie chce tego typu preferencji. Właśnie tym projektem dajecie do zrozumienia, że czujecie się niedowartościowane, że jesteście poniżane i chcecie fatalnym i złym prawem spróbować coś wymusić, a proszę pań kochanych, przecież w Polsce pań jest prawie o 2% więcej niż mężczyzn. Przekładając to na prawo wyborcze, najprawdopodobniej wychodzi również, biorąc pod uwagę, że kobiety żyją dłużej, a my niestety krócej, że w wyborach ma prawo uczestniczyć zdecydowanie więcej kobiet niż mężczyzn. To skrzyknijcie się. Po co wam taki projekt? Niech panie zagłosują na panie, a nas chłopów niech z tej Izby wymiotą. (Oklaski) Proszę bardzo. To wam potrzebne są takie projekty? Ależ taka jest prawda. I co się okazuje, że panie, na szczęście dla nas, panowie, wcale nie głosują na panie, głosują często na panów...

    (Głos z sali: Na szczęście.)

    ...i niech już tak pozostanie. To tak na marginesie.

    Ale teraz jeszcze zastanawiam się, skąd nagle taki projekt Ruchu Palikota?

    (Głos z sali: Jak nagle, ten projekt był już w ubiegłym roku.)

    A jeszcze jak pan poseł Dębski mówi, że to jest dla nich najważniejszy projekt w tej kadencji to, moim zdaniem, chociaż oni w Boga nie wierzą, do kościoła nie chodzą, ale wiedzą, że jest Wielki Post, zrobili sobie rachunek sumienia po wyrzuceniu pani marszałek, podpadli kobietom i uznali, że trzeba z powrotem zawalczyć o elektorat kobiecy. (Oklaski) To jest tylko jedna jedyna przesłanka...

    (Głos z sali: Ten projekt był w zeszłym roku.)

    ...uzasadniająca, że ten projekt teraz wszedł pod obrady Sejmu. Natomiast ja jestem ciekawy, jak zagłosują koledzy z Platformy Obywatelskiej nad tym projektem. Być może skierują to do komisji, ale ciekawe, jak na końcu będzie. Teraz tak. Jak panie z Platformy Obywatelskiej już tak daleko poszły, trzeba było jeszcze jeden krok dalej pójść - na pierwszych miejscach fifty-fifty. No bo chłopy się znowu poustawiają na pierwszych miejscach, panie pójdą na drugie, i co? (Gwar na sali) Jak już, to już, idźcie do końca - na pierwszych miejscach też 50% minimum. W Polskim Stronnictwie Ludowym tego typu ustaw i projektów naprawdę nie potrzebujemy... (Gwar na sali)

    (Głos z sali: Kobiety na traktory.)

    ...bo dzisiaj nadal problemem jest to, że wiele kobiet, po pierwsze, nie chce w ogóle uczestniczyć w tym, co my tutaj wyprawiamy z dnia na dzień, codziennie...

    (Głos z sali: A dzięki komu?)

    ...nie chce, bo jak to widzi, co się tutaj dzieje, to jak najdalej od Wiejskiej.

    (Głos z sali: Dzięki chłopom.)

    Mało tego. Proszę zauważyć... Dzięki chłopom?

    (Głos z sali: Tak.)

    Kiedyś słyszałem, że panie prowadzą lepsze debaty publiczne. Ja byłem świadkiem kilku debat w wykonaniu pań, to my, chłopy, jesteśmy aniołki (Oklaski), jak wyście się wzięły za siebie, to my jesteśmy aniołki. (Wesołość na sali)

    (Poseł Jacek Kwiatkowski: Na panią Pawłowicz pan patrzy.)

    Koleżanki i koledzy, powiem tak: zobaczymy, może warto o tym dyskutować dalej, tyle tylko, żebyśmy nie przekroczyli pewnej granicy, pewnej bariery, bo za chwilę, znając aktywność niektórych grup pań, kobiet, to na tym to się nie skończy. Na tym to się nie skończy i, panowie, w pewnym momencie obudzimy się, nie gniewajcie się za to powiedzenie, w Rzeczypospolitej babskiej.

    (Poseł Katarzyna Matusik-Lipiec: Bardzo dobrze.)

    W tej sytuacji w moim klubie w tej sprawie nie ma jednoznacznego stanowiska, każdy z nas zagłosuje według własnego uznania i według tego, co ma w sercu i tu. (Poseł Eugeniusz Kłopotek wskazuje dłonią na serce, a następnie na głowę) Dziękuję za uwagę. (Oklaski, gwar na sali)



Poseł Eugeniusz Kłopotek - Wystąpienie z dnia 21 marca 2013 roku.


129 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Eugeniusz Kłopotek - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Eugeniusz Kłopotek - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Eugeniusz Kłopotek - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o powiecie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy